Něco málo o sluchátkách

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#76 Příspěvek od ZdenekHQ »

To bylo pro jednoho důchodce, jenom jsem mu předal odkaz. Jak pořídil, nevím.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#77 Příspěvek od Cust »

aha, ok

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#78 Příspěvek od NEONI »

Ja sa chystám stavať zosilňovač podľa obrázku HPA 01. Zaujímalo by ma, či má zmysel zvyšovať počet "koncových" tranzistorov BD139/140 pre dosiahnutie vyššieho DF (ktoré bude pri impedancií slúchadiel 100 ohm rádovo stovky). Jednoducho chcem z toho dostať maximálny výsledok. Zvlnenie napájania minimálne (2x 100mF), toroid 100W. Ešte by ma zaujímalo, či potenciometre ALPS s motorom umožňujú aj manuálne otáčanie alebo nie. THX. NEONI

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#79 Příspěvek od Cust »

DF bude super, na tranzistory se vybodni...
proč tam dáváš 100 W, toroid?

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#80 Příspěvek od NEONI »

Ja viem, že by s veľkou rezervou stačil aj 10W, ale pre dobrý pocit a kľudný spánok bude 100 :D.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#81 Příspěvek od stepa »

NEONI píše:Ja viem, že by s veľkou rezervou stačil aj 10W, ale pre dobrý pocit a kľudný spánok bude 100 :D.
Ty ses jeste horsi nez rusaci :D , ani oni tolik nepredimenzovavali. Tady si myslim ze to je skoda a zbytecne velke. Ale pokud to bude jako tezitko :wink: ...proti gustu...
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#82 Příspěvek od NEONI »

Na niesom človek, ktorý robí provizórne veci, a ani nepočítam v budúcnosti o zlepšení. Okrem toho 100W toroid nieje taký drahý, aby mi to vadilo. Najdrahšia aj tak bude hliníková škatuľa.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#83 Příspěvek od Cust »

když tam dáš 5 W trafo, tak bude bude menší a levnější krabice
výsledek bude stejný

Uživatelský avatar
elipsa
Příspěvky: 98
Registrován: 02 črc 2008, 02:00

#84 Příspěvek od elipsa »

Když jste u těch traf. Moje zkušenost je taková ,že navrhnout dobře malé je obtížnější z pohledu účinnosti. Jsou dosti horké i naprázdno. Ty velké ,pokud se dobře navrhnou ,na tom jsou myslím lépe. Takže ta trocha železa a mědi se na elektrice po čase vrátí. :?:

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#85 Příspěvek od BASTLECS »

Tak jsem dokončil zesilovač podle zapojení HPA 01.
Bez obav mohu říci, že jsem opravdu velice, velice, velice příjemně překvapen. Zesilovač otestoval i kolega (nekompromisní hifista) se sluchátky Beyerdynamic DT 770 PRO. A přišel, jesli bych nepostavil ještě jeden pro něho.

Ve zdroji stabilizátory LM317, LM337 nastavené na +/-15V, C 2x4700uF Jamicon.
Bias proud konc. tr. 50-100mA


15.08.2008 19:45 - update příloh (opravena polarita dvou kondenzátorů)
Přílohy
TR HPA.pdf
PDF pro tisk 1:1
(466.27 KiB) Staženo 451 x
TR HPA 1ch.png
DPS + OSAZENÍ
(148.05 KiB) Staženo 615 x
Naposledy upravil(a) BASTLECS dne 15 srp 2008, 19:46, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#86 Příspěvek od svmbass »

Bastlecsi, Tvůj sluchátkový zesilovač mne zajímá a link sleduji pozorně. Určitě toto zapojení taky vyzkouším, a to že jsi zde uveřejnil i DPS, k tomu přímo vybízí.
Nedávno jsem ubastlil tři verze sluchátkových zesilovačů, ovšem s elektronkami a taky to nezní špatné.

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#87 Příspěvek od svmbass »

DPS mám připravené k osazení součástkami, pouze jsem plošák zvětšil cca o 20% kvůli ručnímu malování, což i tak byla piplačka.
Bastlecsi, zkoušel jsi místo BD139/140 jiné tranzistory? Např. MJE15030 / 31, které mají lepší Ft. Při tak malém napájecím napětí a na velké impedanci sluchátek by mohl zůstat zesilovač stabilní.
Pak jsem se díval i na jiné verze sluchátkových zesilovačů např. s Mosfety, které byly uvedeny v ARA 4/2001
http://img33.picoodle.com/data/img33/3/ ... bb5a23.jpg
http://img34.picoodle.com/data/img34/3/ ... 9d6930.jpg
Je to vlastně identické zapojení, jako u flaškových sluchátkáčů, kde je výstup odebírán z katody bez výstupního trafa.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#88 Příspěvek od BASTLECS »

Jiné tranzistory jsem v zapojení nepoužíval. Snažil jsem se osadit zesilovač součástkami přesně podle původního zapojení z audiodesignguide. Jediné co jsem trochu ošidil je kondenzátor na vstupu. Použil jsem elektrolit, ale v půvofním zapojení je doporučen MKP. Jenomže 4,7uF MKP, to už je docela kredenc.
No a použití spínacích fetů do zesilovače .... od toho raději ruce pryč. S tím mám osobní špatnou zkušenost. Vyrábí se mosfety extra pro audio, ale jejich použití brání špatná dostupnost a hlavně astronomická cena.
Pokud bych měl srovnat zesilovač s originál audio mosfety a lampáč, tak z toho podle mě vychází lépe lampáč, a to z hlediska nákladů i výsledné kvality.
Já jsem lampáč ještě nestavěl, ale myslím že se do toho asi pustím. Správnej chlap má zplodit syna, zasadit strom a postavit lampáč. :D

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#89 Příspěvek od Cust »

no, elektrolyt bych tam nedával, ten bude dost zkreslovat...
zkus tam dát pěknou fólii o řád nižší, pořád by to mělo vyhovovat i fázově, zkus to ověřit na generátoru-osciloskopu

jinak, zase jednou hezká bastlířina :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#90 Příspěvek od EKKAR »

Ale jestli je ten obrázek z původního zdroje, tak i tam je na vstupu nakreslený POLARIZOVANÝ KONDENZÁTOR...!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“