regulovatelny zdroj nn s tranzistorami

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#76 Příspěvek od zdenoeddie »

sendyx: nasiel som stranku akurat sorensen, ale nic take ako schema tam neni prekutral som strycka googla, no bezuspesne. ale aj tak dakujem za snahu

dolfig: takze mozem ten nasobic a tu predzataz zapojit tak ako som nakreslil ano? (pouzite obycajne malovanie :P ).

co sa tyka tej ochrany, prekutral som domacu kniznicu a nasiel som zapojenie v prilohe (M.Arendas, M.Rucka - Zaujimave elektronicke konstrukcie), dalo by sa to pouzit, len sa mi nepaci ten 1R odpor v "zemnej" vetve. Ale napadlo ma vyuzit vnutorny odpor ampermetra, co Vy na to? V najhorsom pripade tam dam ten odpor 47R ako ste pisali a uz. Dik
Přílohy
Clipboard01.jpg
tyristorova ochrana
(56.32 KiB) Staženo 101 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#77 Příspěvek od Sendyx »

Projdi si manuály ke starým typům Sorensenů, v některých je kompletní schéma. Samostatně se tam schéma nikde nevyskytuje.

V tomhle třeba určitě aspoň kus schématu je :
http://www.elgar.com/products/Discontin ... 057663.pdf

A tady je kompletní 500W kousek
http://www.elgar.com/products/Discontin ... 589338.pdf

a tady další drobek
http://www.elgar.com/products/Discontin ... 063914.pdf

a jistě bys našel další.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#78 Příspěvek od DolfiG »

Pre "zdenoeddie":

- to zapojenie na obrázku síce obsahuje tyristorovú poistku. No zapojenie je veľmi jednoduché, poistka v podstate vyskratuje riadiace napätie, tým stiahne aj výstup a rozsvieti signalizačnú žiarovku skrat. (Ak sa prepáli, zdroj prestane fungovať).

- ten odpor 47R tam MUSÍTE zapojiť ! Jeden škrk a tanzistor odrovnáte.

- predzáťaž zdrojom prúdu realizujte až to bude mať zmyseľ. Na odskúšanie stačí odpor, cez ktorý bude tiecť trebárs tých 5 mA, (napr. výstup 250 V/ 5 mA = 47 k/ 2 W). Zväčšite záťaž trebárs na 100 mA a odmerajte pokles napätia. Chce sa mi veriť, že bude menší, ako bez predzáťaže.

Jedna primitívna prúdová poistka ma napadla. 230 V žiarovka do primáru trafa. Ak použijeme 100 W, tak v sekundári potečie prúd max. asi 300 mA :D .

Pokúsim sa vymyslieť niečo rozumnejšie a nakresliť to.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#79 Příspěvek od DolfiG »

Možno takto ...
Přílohy
stabilizovany_zdroj_2.png
(225.35 KiB) Staženo 142 x

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#80 Příspěvek od zdenoeddie »

DolfiG píše:Možno takto ...
ok dakujem za snahu, odskusam a dam vediet (dnes urcite nie,ale zajtra sa k tomu budem snazit dostat)

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#81 Příspěvek od DolfiG »

Malá oprava. Zle som spočítal delič pri tranzistore PNP v prúdovej poistke. Odpor 2k2 má byť menší, možno až 1k2. Takto by to vypínalo pri podstatne menšom prúde, ako 100 mA.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#82 Příspěvek od zdenoeddie »

DolfiG píše:Malá oprava. Zle som spočítal delič pri tranzistore PNP v prúdovej poistke. Odpor 2k2 má byť menší, možno až 1k2. Takto by to vypínalo pri podstatne menšom prúde, ako 100 mA.
nemozem tam dat trimer a nastavit to? podla mna by to bolo lepsie a variabilnejsie (mozno pozhanam aj lepsi transformator, ktohovie)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#83 Příspěvek od Sendyx »

Inspiruj se radši u Sorensenů, máš ta schémata pod nosem a vzhledem ke stáří technologie je to snadno kopírovatelné.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#84 Příspěvek od DolfiG »

Sendyx píše:Inspiruj se radši u Sorensenů, máš ta schémata pod nosem a vzhledem ke stáří technologie je to snadno kopírovatelné.
...já sa len snažím ten tyristorový regulátor trochu dotiahnuť, nič viac. Dúfam, že to nepatrilo hlavne mne ...

Pre zdenoeddie: Samozrejme, cez trimer je to možné a najpresnejšie. Potom je možné trimer zmerať a nahradiť pevným odporom.

(Možný postup na nastavenie vypínacieho prúdu: Vypnutý a na minimum stiahnutý zdroj zaťažte cca 2 k/ 6 W smaltovaným odporom, hodeným do zaváraninového pohára s vodou. Zdroj zapnite a postupne zvyšujte napätie. Podľa zisteného prúdu upravte trimer a postup opakujte, až poistka nebude vypínať podľa Vašich predstáv ...).

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#85 Příspěvek od zdenoeddie »

Sendyx píše:Inspiruj se radši u Sorensenů, máš ta schémata pod nosem a vzhledem ke stáří technologie je to snadno kopírovatelné.
ok sefe pozriem na to, co sa tyka toho tyristoroveho zdroja, aj by som povedal ze uz je to ok, len vyriesit tu ochranu, ak ta od dolfiga bude OK tak nevidim dovod preco nepouzit tento zdroj. Samozrejme pozriem na tie od sorensenu a mozno najdem nieco lepsie ako to vyriesit. Dakujem ;)

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#86 Příspěvek od zdenoeddie »

DolfiG píše:
Sendyx píše:Inspiruj se radši u Sorensenů, máš ta schémata pod nosem a vzhledem ke stáří technologie je to snadno kopírovatelné.
...já sa len snažím ten tyristorový regulátor trochu dotiahnuť, nič viac. Dúfam, že to nepatrilo hlavne mne ...
ja si to velmi vazim a zaroven dakujem ze mate zaujem pomahat (samozrejme aj kazdemu kto pomohol s hociakym problemom), takze dotiahneme to do konca a uvidime
DolfiG píše: Pre zdenoeddie: Samozrejme, cez trimer je to možné a najpresnejšie. Potom je možné trimer zmerať a nahradiť pevným odporom.

(Možný postup na nastavenie vypínacieho prúdu: Vypnutý a na minimum stiahnutý zdroj zaťažte cca 2 k/ 6 W smaltovaným odporom, hodeným do zaváraninového pohára s vodou. Zdroj zapnite a postupne zvyšujte napätie. Podľa zisteného prúdu upravte trimer a postup opakujte, až poistka nebude vypínať podľa Vašich predstáv ...).
hura ideme varit caj (kavu) :D
postup dodrzim snad sa to podari

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#87 Příspěvek od DolfiG »

zdenoeddie píše: hura ideme varit caj (kavu) :D
postup dodrzim snad sa to podari
Nemusíte. No väčšina má problém, ako výkonovo zaťažiť nejaké zariadenie ...

Ďalšia možnosť je napr. žiarovka/ dve žiarovky v sérii, tak 40W/ 2 x 100W. No je to nelineárna záťaž ...

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#88 Příspěvek od DolfiG »

A ešte som pozeral na obvod stabilizácie výstupného napätia, (pokles asi o 20 V pri záťaži). Na svedomí to má tranzistor T1 a odpory okolo neho.

Môžete skúsiť, (ale po jednom) a vyhodnotiť vplyv na stabilitu výstupného napätia:

- presunút R11 do kolektora
- výrazne zväčšiť R12, (tak 10 x, prípadne vynechať) a primerane zmenšiť R13, (tak na M27)
- pripojiť predzáťaž, (je už navrhnutá a zakreslená)

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#89 Příspěvek od zdenoeddie »

Po doplneni nasobica kapacity a indikacie skratu, sa zlepsila stabilizacia asi o polovicu, pri plnom zatazeni (300V/110mA) sa zmensi vystupne napatie do 10V, co je uz obstojne :wink: Dolfig dik.
Idem este skusit tu predzataz a uvidime co to urobi. Namiesto toho BU2525AF som tam dal BU208A a slape to v pohode, kedze ten BU2525AF nemam. Namiesto BUT11 tam supnem SU179 a uvidime.
Este otazka, tranzistor oznaceny ako BC, je mysleny hocijaky tranzistor z tejto rady? (546-548,327,atd)

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#90 Příspěvek od DolfiG »

Samozrejme, BC je akýkoľvek univerzálny tranzistor príslušnej polarity. (V AR som tuším kedysi videl aj TUN a TUP - tanzistor univerzálny N/ P). :lol:

Súčiastky určite môžete zamieňať, ak spĺňajú aspoň základné parametre, napätie/ prúd. V najhoršom prípade odídu. (Ak to porovnám s mojimi začiatkami, keď KC-čko stálo 60,00 Kčs= 600,00 Sk, tak je to "malina").

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“