Notebooky

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#76 Příspěvek od Duvsan »

MaTTo píše:...a pak chodia k nam plakat ze len menili pastu a zrazu nejde zapnut ten notebook ,, aj take pripady su
Skúsim hádať; pán použil striebornú pastu a napatlal ju i tam, kam nemal, že? Alebo niekam drcol a bolo. Inak notebooky som sa "vyškolil" na modeli Acer Travelmate už nepamätám či 223X alebo 225X. Kúpil som ho ako vrak, poskladal po častiach (displej, HDD, nová vypalovačka LG T10, viac RAM), takže až taká lama už nie som. Teda, nie že by som vedel všetko, to nie. Inak toto HP sa dosť hreje, až skoro páli pod touchpad-om zospodu. A asi by chcelo trošíčku premazať ventilátor (a asi ho dám "natvrdo" a cez termoodpor, to zapínanie a vypínaniaňe mi lezie na city). Ale to už som zase OT. Hlavne som zvedavý, čo za "bordel" po predchodcovi tam nájdem a či uvidím nejaký nadutý kondenzátor. Tak asi toľko. S tými fsb (optimálna a skutočná) neporadíte? Skúsim niečo poriešiť v BIOS-e, keď sa mi doň podarí dostať.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#77 Příspěvek od Duvsan »

Duvsan píše:Skúsim niečo poriešiť v BIOS-e, keď sa mi doň podarí dostať.
Už sa podarilo :D
Ale veľa som tam toho neporiešil :(
Naposledy upravil(a) Duvsan dne 05 led 2010, 18:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#78 Příspěvek od rnbw »

Ventilator sa nemaze, pokym nehuci. A uz vobec sa nerobia idiotske upravy typu "pripojim ventilator navrdo". Ked mas pocit, ze sa to zle chladi, tak z chladica vyfukaj prach.
Pojem "optimalna FSB" je totalny nezmysel. FSB zavisi od pouziteho procesora a nikde sa nenastavuje.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#79 Příspěvek od Duvsan »

Pokiaľ viem, u "veľkých" počítačov existuje pretaktovanie i podtaktovanie. A zvyknú poskytovať i automatický režim, novšie i "dynamický", podľa aktuálnej záťaže. A to s tým mazaním ma napadlo prečo asi? Inak až taký nezmysel to nie je, keď na to existujú špeciálne silikónové oleje; ovšem vraj to nemá dlhú trvácnosť. Ale dal by som to ako pokus. Len sa bojím, čo to potom s prachom, či sa na to nebude lepiť. Pár ventilátorov v klasických počítačoch som prestrekol WD 40-kou, zatiaľ fungujú, neviem, čo mám od toho čakať, preto sa pýtam skúsenejších. Taký ventilátor keď-tak vymením, neviem, či by som pochodil u tohto, preto tá opatrnosť. A čo sa Ti zdá idiotské na tom, že nechcem, aby ventilátor spínal, preto ho chcem dať na pevné napájanie a riadiť termoodporom?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#80 Příspěvek od p32 »

Nepleť si NB s "velkými" počítači, to je o něčem jiném. U NB taky nevyměníš monitor jak u "velkého". Zkus zapřemýšlet o tom, jak bys v tom NB vyměnil CPU a zkus si dát práci s tím, jak bys sehnal nový CPU aby i fungoval. :wink:
WDéčko nech do auta a do počítačů nic takového necpi, nic dobrého z nich nevyteče.
Ten idiotský názor o ventilátoru bych uznával, oni ti výrobci přece jen nejsou blbí a vědí, proč to tak je. Spíše bych probral to, proč sis nevzal NB, kde je už chlazení vyřešeno lépe a ventilátor větší a proto při stejném spouštění nehlučí. :wink:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#81 Příspěvek od Artaban001 »

Jediný, co dělám u svého noťasa je to, že mu semtam sundám větrák a ty žebírka vysaju vysavačem. Větrák u mého notebooku běží po celou dobu, co je v provozu. Moc prachu tam nepozoruju. Jedna otázečka:
Ty díry pod větráčkem jsou schválně zaslepený? (NTB Fujitsu-siemens Amilo PA1538)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#82 Příspěvek od p32 »

To máš jak v kamnech, někde musí být vstup a někde ten komín. Takže se mrkni, kde to saje a kde to fouká. Je totiž možné, že to zalepení dělá větší průvan a lépe to uchladí. :wink:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#83 Příspěvek od Duvsan »

Pokiaľ ide o kvalitu ventilátorov, snáď tu nemusím vysvetľovať niečo o úrovni kvality (a ceny) toho-ktorého výrobku. Prirovnal by som to ku kondenzátoru zn. Jamicon a Rubicon. Ale to len pre predstavu, neviem, aký fuker je tu.
Mriežky - záleží i na tom, ktorými cestami (miestami) sa ten prievan presúva.
Iný notebook? - prečo si neprispel, keď som sa na to pýtal? (predchádzajúca strana).
Prečo meniť procesor? Teda, odpáliť sa ho nechystám (viem, strieborná pasta je vodivá). Pokiaľ ide o výmenu, môže byť súčasť dosky a teda výmena je nemožná, alebo osadený v pätici, podobne ako u tých stolových. Tu je skôr otázka, ako ho zohnať. Nejaké staré nb som už zvnútra videl.
WD40 mi napadla preto, lebo ju ktosi občas používa na prestreknutie spindel motorov v DVD. Tri vetráky som už takto "ošetril", dva - výrazná zmena, tretí - bezo zmeny (krpák na graf. karte, šmejd; veľké vôle). Ak to nie je dobrá voľba, čo použiť?
Ešte (((výrobca vie, čo robí))): Jedna staršia grafiňa GeForce, veľký chladič, o dosku uchytený len dvoma plastovými kolíkmi s pružinkami, chytil som tú dosku a ten chladič sa mi "húpal" pod prstami. Zbadal som, že pod menším chladičom, asi chipsetu tej grafárny, to vyzerá nejak divne. Ten tiež na dvoch plasťákoch s pružinkami. Chladič som dal dole a ako teplovodivá pasta bolo použité čosi žlté, čo úplne stuhlo a potrhalo sa. A bolo po chladení. Pracne som to odstránil, napatlal bielou pastou a chladič osadil. To isté som urobil i s tým veľkým. Výrobca "vie", čo robí.

U tohto nb mám momentálne nasledujúce problémy: Čo všetko vyviedol môj predchodca, čím namazať ventilátorček a ako zariadiť, aby furt nespínal (mám z toho nervy). Má tých rýchlostí niekoľko, ale mení ich príliš rýchlo. Ďalej ako z dosky "vyžmýkať viac", t. j. ako ju donútiť kmitať na vyššej frekvencii a ešte to hriatie mi nahráva k myšlienke nadutých elytov.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#84 Příspěvek od Duvsan »

Tuším by som mal založiť nové vlákno. Čo Ty na to, Killroy?

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#85 Příspěvek od Maskot »

... Ďalej ako z dosky "vyžmýkať viac", t. j. ako ju donútiť kmitať na vyššej frekvencii ...
Notebooky prevazne nepreji taktovacum.Takze tudy cesta nepovede.Muzes vymenit procesor za takovy ktery je max. podporovany,zvetsit RAM a to asi bude vse.K ventilatorku- nekdy funguji ruzne softy na jejich rizeni,nutno otestovat.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#86 Příspěvek od Duvsan »

Tie softy asi bežia pod oper. syst. Máš nejakého tipa? Existuje niečo i do BIOSu? Čím prestreknúť ten fuker?

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#87 Příspěvek od Maskot »

Bios u notebooku je na nic vetsinou,tam toho moc nenastavis.Dobry soft je treba SPEEDFAN (pokud se zadari a desku detekuje),ventilator vymenit.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#88 Příspěvek od Duvsan »

Ten ventilátor na tom nie je až tak zle. Len verím, že po premazaní by bol ešte tichší (už i má na to právo).
S tým softom dík za tip. Skúsim zaloviť. Ale asi až zajtra.

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#89 Příspěvek od MaTTo »

čo sa Ti zdá idiotské na tom, že nechcem, aby ventilátor spínal, preto ho chcem dať na pevné napájanie a riadiť termoodporom?
Duvsan ... sorry ak sa urazis ale ty si totalny pripad zakaznika co dojde do servisu vyplakavat ze mu nejde notebook ktory kupil za svoje posledne prachy lebo snim vymyslal pico..ny az dokial nebol uplne dead na jednu stranu pises o tom ako ti vadi neustale pustanie ventilatora a menenie rychlosti a aky je ten notebook horuci, na druhu stranu to uz chces taktovat a z dosky vymacknut co najviac .
A dat ventilator na pevne napajanie a regulovat termoodporom si robis snad prdel v slabej chvilke len ... vyrobca asi vie na zaklade coho je to chladenie take ake je , proste kupil si stary notebook ak je problem s chladenim tak vycistit skontrolovat a idealne vymenit ventilator za novy, to mazanie pri moc znicenych vetrakoch je velice kratkodobe riesenie .
A nafuknute kondenzatory v notebooku ? Jedine zeby si si tam dal nejaky vlastny a cakal na jeho nafuknutie :)
Ale tymi prispevkami ktore tu pises by som ti neodporucal sa v tom vrtat lebo budes coskoro plakat a ta nova tema ktoru zalozis bude mat nazov : Kde zohnat funkcnu zakladnu dosku na notebook HP xxxxx

Mimo to som uz videl takeho experta ktory na fujitsu notebooku napojil ventilator priamo na USB porty :roll: potom to nejako prerobil naspet a reklamoval to ze mu blbnu USBcka , po rozobrati som mu zrusil zaruku a moze si nabuduce rozmyslet ci bude robit tuzing na funkcnom notebooku a zacvaka 300 euro za dosku co dojeb..kal alebo to radsej necha v stave v akom to je a bude sa tesit z toho ze to vobec funguje .
A ten BIOS je presne robeny pre uzivatelov ako si ty, da sa tam nastavit datum, cas, heslo a poradie bootovania nic viac ako taktovanie takym ako ty netreba .
A ked si myslis ze to ze si sa hral s jednym ACER notebookom z teba robi niekoho co sa vyzna v notebookoch ktory chce "zmykat" z dosiek maximum a hlada nafuknute kondenzatory a napajat ventilator "natvrdo cez termoodpor" tak sorry a radsej sa stym nehraj dokial to funguje :wink:
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#90 Příspěvek od Vogon »

MaTTo píše:[po rozobrati som mu zrusil zaruku
Další spravedlivej...

Tak už zbývají poslední dva.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“