Tuner tesla T710

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
slavek
Příspěvky: 8
Registrován: 27 bře 2017, 02:00

#76 Příspěvek od slavek »

Nějak jsem se uklik a zalozil jsem omylem nové téma.... budu tedy pokracovat tim, čím jsem skončil

záhada 2. je vyřešená, mam z tady z bastlírny stažené 2 rozdílná schémata - obě označená jako T710a, v druhém je to shodně s mojim tunerem. Takže vývod 13 na A225 je k zemi - pravda ale je, že jsem zádné takové zapojení nikde nenašel a to jsem prolistoval 20 ročníků AR.
Problém je s tim umlčením ladění na knoflíku, prostě předvolby hrají normálně a šáhnu na knoflík, a výstup utichne, ačkoliv se nic nerozladí. Tlačítka AFC a 3um fungují spolehlivě na předvolbách, AFC doladí do vteřiny, šum umlčuje jak má, síla signálu zůstává, rozsah naladění taky, ale zvuk je slyset pouze pri plném zesílení. Ladící napětí se také nemění (mám na knoflíku i na předvolbě stejnou stanici).
Va schematu nikde nevidím zádný velký rozdíl, podle kterého by se měl obvod A225 chovat jinak pri hraní z knoflíku a předvoleb, takže už nevím co s tím.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#77 Příspěvek od elektrosvit »

Závada nebude okolo obvodu A225, to by rádio nehrálo ani na předvolbách. Napadla mě ještě jedna věc. Výstup z přijímače je při přepínání předvoleb na okamžik elektronicky zkratován, aby se vyloučily rušivé pazvuky. A podle všeho to vypadá, že při přepnutí na hlavní stupnici zůstane zkratován trvale. Jestli to dobře chápu, tak umlčení výstupu zajišťují tranzistory T5 a T6 v části označené F1. Zkus změřit, jestli zůstávají při přepnutí na hlavní stupnici trvale sepnuté.

Uživatelský avatar
slavek
Příspěvky: 8
Registrován: 27 bře 2017, 02:00

#78 Příspěvek od slavek »

Tak BINGO, je to tak, Při uzemění báze T5a T6 se to rozehraje. bohuzel ty schemata jsou tak nepřehledne rozdělený pri scanování, že tam jsem se vůbec nedíval. Ted už jen najít skutečného viníka. Díky.

Uživatelský avatar
slavek
Příspěvky: 8
Registrován: 27 bře 2017, 02:00

#79 Příspěvek od slavek »

Dobojováno - svodový C7 v sekci U (MAS560a). Tak ještě jednou díky.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#80 Příspěvek od elektrosvit »

Super, myslel jsem, že to bude on. :potlesk: :prst:

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#81 Příspěvek od Peterseal »

Nechcem zacinat novu temu, ide mi len o drobnost.
Generalkujem tento tuner, vsetko paradne funguje uz, okrem umlcovania sumu, to funguje az moc dobre. To znamena, ze utlmi uplne vsetko. Nepodarilo sa mi zistit, kde sa nastavuje jeho prah. Vie niekto pomoct?
Dakujem

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#82 Příspěvek od elektrosvit »

Trimr pro nastavení prahu šumu by měl být připojen k vývodu 15 IO A225D.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#83 Příspěvek od masar »

Je to trimr R19.
:wink:

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#84 Příspěvek od Peterseal »

Zajtra vyskusam :)
A este by som mal na vas jednu otazku: Indikator vyladenia, dve cervene led po bokoch a zelena v strede. Ma to fungovat tak, ze ked prestanu svietit cervene, tak ma zacat svietit ta zelena uprostred?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#85 Příspěvek od elektrosvit »

U silného vysílače ano, u slabšího nemusí při správném naladění svítit žádná, aspoň to tu někdo psal. Sám s tímto tunerem zkušenost nemám.

EDIT: Špatně, takto funguje indikátor u Sextetu/Moderata. Tady to funguje takto: Při nižším nebo vyšším naladěném kmitočtu svítí levá nebo pravá dioda, při správném prostřední. Je-li signál slabý, svítí obě krajní diody současně. Prahy krajních diod se nastavují trimry R3 a R4, práh současného rozsvícení krajních diod se nastavuje trimrem R15. Radši bych s nimi moc nekroutil.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#86 Příspěvek od Peterseal »

Dakujem za spravne nakopnutie, po doladeni trimrom R19 mi umlcovanie sumu funguje k uplnej spokojnosti :)
A aj ja sa podelim zo zopar postrehmi:
Okrem klasickeho merania a pripadneho menenia kondenzatorov a preletovani asi polky spojov( fakt hrozna kvalita), pomohlo k zlepseniu parametrov este jedna vec. Vymena MF 10.7 MHz filtrov.
Perlicka nakoniec: neviem ako fungovalo stereo predtym, ale asi nie moc dobre, nakolko uz od vyroby boli naopak zapojene kondiky na vystupe stereodekodera .

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#87 Příspěvek od elektrosvit »

Klasika z Tesly Bratislava... :D

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#88 Příspěvek od Peterseal »

Znova sa ku mne dostal tuner 710. Vsetko funguje az na AFC a umlcovanie sumu . Tie nejdu vobec.
Suciastky aj spoje v okoli A225 su ok. Pri zatlaceni prislusnej volby sa normalne rozsvietia indikacne diody.
Nema niekto napad? Moze to byt problem v samotnom A225?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#89 Příspěvek od masar »

Nápad by byl - zkusit změřit příslušná napětí pro výstup těchto funkcí. Pro funkčnost AFC zkontrolovat stabilizátor MAA723. Bez měření není vědění.
Také zkontroluj člen R18/C12 a elektrolyty C14,C15, C21... :wink:

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#90 Příspěvek od Peterseal »

Po dlhsom skusani som dosiel na to, ze AFC ide, len tak ze niekedy doladi ako ma a niekedy to trosku rozladi. Porovnal som si to s inymi prijimacmi od TESLY a je to teda v poriadku.

Ale to umlcovanie sumu stale nejde.
Meral som podla schemy napatia na IO A225D:
na pine 5 mam 7.4V-OK
na pine 12 mam 13.5V-OK
na pine 15 mam len 1.5V-problem.

Ked som si otvoril dobry tuner 710, tak na kladnom pole C16 je po aktivovani funkcie potlacenie sumu napatie v rozmedzi od 1-1.5V podla kvality vyladenia.
Na tom mojom vadnom napatie kratkodobo vybehne na cca 0.5V a znova klesne na nulu.

A kondenzatory boli premerane, maju dobru kapacitu aj ESR. Pre istotu som ich teraz dal nove a bez zmeny.

Je mozne, ze je vadny A225D?

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“