Mražák na nízký tarif

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#76 Příspěvek od Celeron »

Ledničku mám na verandě, kde se netopí. Když asi po 35 letech odešla stará Calexka ještě s tou otvírací šlapkou, sháněl jsem něco jinýho. Kámoš, co dělá celej život chlaďařinu mi řekl, že těžko seženu něco, co půjde i kolem 4 nad nulou. Obecně A a lepší ledničky prý v zimě nemůžou makat. Nakonec mi sehnal B-čkovou Zanussi ZC244 s mražáčkem a jede i v zimě ok. Kde ta potvora bere energii na odmražování netuším. Vím nabeton, že odmražení zvládla při teplotě okolí 6 stupňů.
Jirka

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#77 Příspěvek od procesor »

Na chalupe v zime len temperujem cca 10°C.
120l chladnička nezvláda auto-odmrazovanie. Všetko rozmrazí a nezačne opätovne chladiť. Takže v zime ju musím mať mimo prevádzky.
Pred časom som mal pre psa v garáži 60l mrazák. V zime pri teplotách pod 10°C sa podchladil plechový obal a zrážala sa vlhkosť v okolí izolácie a tá celá namokla. Niekoľko krát som musel dlhodobo sušiť izoláciu.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#78 Příspěvek od robo »

"Pred časom som mal pre psa v garáži 60l mrazák."

Chudak pes. Ale zase kdyz by nastal valecny konflikt ci nejaka katastrofa tak se ten pes z toho mrazaku bude hodit. :D :D

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#79 Příspěvek od procesor »

Do 60l ani omylom by sa nevošiel... :D
Přílohy
CIMG1535vyr.JPG
(97.48 KiB) Staženo 86 x

Uživatelský avatar
honzasl
Příspěvky: 174
Registrován: 16 říj 2008, 02:00

#80 Příspěvek od honzasl »

Zkusím téma vytáhnout z hrobu: nedalo nám to, a vypsali jsme loni na katedře bakalářku téma na provoz mrazáku v NT. Práce je ke stažení zde:

https://www.vutbr.cz/studium/zaverecne- ... p_id=73550

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#81 Příspěvek od Radim »

Na spínací hodiny provozuji pultový mrazák už dávno a nikde žádný problém. Akorát že já mám nízký tarif ještě z dřívějších dob, nadstavený hodinami v pevně určenou dobu. 6 hodin v noci a 2 hodiny odpoledne. V zimě mám v té místnosti i těsně nad nulou a stále bez větších problémů.
Krásně je vidět vliv okolní teploty. Pokud je tam třeba jen pár stupnů nad nulou, tak mrazák pracuje jen velmi malou část doby, tak odhadem hodinu, dvě denně, je vypínán termostatem, protože uvnitř je už dosáhnuto nadstaveného mrazu. V létě je v té místnosti tak až 25 - 30 st C a tam je vidět, že by mrazák potřeboval být zapojen víc než těch 8 hodin nízkého tarifu, aby to uchladil. Spínací hodiny tedy musím předělávat na zimní, letní a potom přechodný provoz na jaře a na podzim. V létě je problém ještě v tom, že za vlhka a horka přechází chlad přes izolaci v takové míře, že na povrchu mražáku kondenzuje slabá vrstva vhkosti.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#82 Příspěvek od kejki »

Přechod chladu mi připomněl rychlost ticha a tma, nic ve zlém :D

Prostě má ta stará herka mizernou izolaci, teď jsem viděl vedle sebe A+ a A+++ truhlicový mrazák se stejným vnitřkem a brutální rozdíl v rozměrech celého a detailech víka. Přitom cenový rozdíl by se při normované spotřebě a 6,- Kč za kWh vyrovnal po 5 letech.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#83 Příspěvek od sr71 »

Na chalupì máme zapnutou menší kombi lednici umístìnou ve verandì a zjistil jsem že teï kdy jsou venku dlouhodobì vìtší mrazy tak okolní teplota klesne i lehce pod nulu. Mùže to té lednici nìjak ublížit?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#84 Příspěvek od tomasjedno »

Jestli je jednokompresorová, tak nejspíš nebude mrazit. Bude v ní od přírody taková zima, že prakticky nepoběží.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“