Rádio Progresson 447A, problém s VKV

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#76 Příspěvek od BOBOBO »

Se stabíkem problém nebývá a jeho "větší" než běžná teplota je běžná . :D

Uživatelský avatar
jarda
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 925
Registrován: 01 led 2012, 01:00

#77 Příspěvek od jarda »

Spolehlivost je o provozní teplotě. Takže chladič. Však to nic nestojí /téměř/, ne?

Uživatelský avatar
davuh
Příspěvky: 38
Registrován: 11 úno 2012, 01:00

#78 Příspěvek od davuh »

Tak jsem našel maa550 přepájel a cca po minutě provozu se ustali frekvence. Sice je stupnice posunutá cca o 2 MHz. Ale stanice neujíždí. Pokusím se tedy ještě sehnat novou a přidělat chladič.

Uživatelský avatar
davuh
Příspěvky: 38
Registrován: 11 úno 2012, 01:00

#79 Příspěvek od davuh »

Opět se musím obrátit na vás. Rádio opět "ujíždí" . Koupil jsem nové maa550 a znovu jej vyměnil ale nepomohlo to. Stabilizátor se strašně hřeje a napětí na něm stoupá klidně i o 2-3 V. Nemůže být problém třeba v těch keramických kondenzátorech ? Mě už nic nenapadá. Jedině pak něco na hlavní desce. Díky za odpověď.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#80 Příspěvek od jogo »

Stabilizátor nehreje odber, čiže zvody za ním, v obvode je napojený paralelne. Ak je teplota neprimeraná, hľadal by som závadu v ceste k nemu.
Dúfam že chladič na ňom je..

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#81 Příspěvek od jogo »

Čítal som a v rýchlosti reagoval len na posledný tvoj príspevok, ale vidím že už si to riešil,
ja som to mal naposledy v rukách už dávnejšie, teraz pozerám obrázky na nete, tuším tam chladič original nebol! V tom prípade by som tam chladič pred vyriešením problému ani nedával! Po vyriešení by som ho pridal - ale len pre zvýšenie kvality, spoľahlivosti.

Nemám teraz u seba schému, na nete vidím nejakú poslabšiu a rozkúskovanú, až máš nejakú ucelenú, mohol by si sem hodiť.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#82 Příspěvek od pepik9 »

Zrovna jsem měl jeden na stole. Na konektoru od trafa pro ladění, kde mělo být 50V střídavejch bylo 70V. Na kondenzátoru na 63V po jednocestném usměrnění taktéž 70V. Na MAA550 bylo 40V. Vyměnil jsem ho a do přívodu před diodu jsem dal odpor 1k/0,5W.

Uživatelský avatar
davuh
Příspěvky: 38
Registrován: 11 úno 2012, 01:00

#83 Příspěvek od davuh »

Tak jsem přidal odpor 1K před diodu na ladicí desce.Vyměnil jsem MAA550A A ještě jsem vyměnil keramické kondenzátory. Sladil jsem ladící napájení , aby odpovídalo stupnici. Ujíždění se trochu zlepšilo , ovšem stanice ujíždí i dozadu ... Dám příklad stanice na frekvenci 106,8 si popojede na stupnici na uplný konec (po chvíli) a když přeladím na frekvenci 87,8 najdu ji zhruba na 90 a po chvíli ujede na 86 na uplný začátek ( je to dáno asi AFC) Proto bych nejspíše ještě asi zkusil vyměnit kondenzátor C19 a C36 jak zde bylo psáno , kvůli možným svodům. jinak už opravdu netuším. Přikládám schéma zapojení ve formátu XPS.

Uživatelský avatar
davuh
Příspěvky: 38
Registrován: 11 úno 2012, 01:00

#84 Příspěvek od davuh »

Schéma zapojení
Přílohy
tesl.rar
Schéma
(279.4 KiB) Staženo 382 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#85 Příspěvek od masar »

Za ten formát tě asi nikdo nepochválí.
Jinak stále platí, že měřit musíš hlavně ladící napětí pro FM, tedy napětí na C18. To je rozhodující pro další diagnostiku. Kolísání kmitočtu je jen výsledek. Pokud napětí na stabilizátoru MAA550 převyšuje dovolenou mez, je buď vadný nebo přetížený. :wink:

Uživatelský avatar
davuh
Příspěvky: 38
Registrován: 11 úno 2012, 01:00

#86 Příspěvek od davuh »

Tak měřil jsem na C18 Po připojení měřáku stanice uskočila Doladil jsem no a ladicí napětí skáče v jednotách setin voltu ale skokově i desetinu voltu no a vrací se zase zpět a tak pořád dokola. A rádio hraje pak zas chrčí pak zas hraje atd....

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#87 Příspěvek od masar »

Tak nech připojený multimetr a odpoj ladící napětí od FM dílu. Pokud napětí přestane "skákat", je závada v FM dílu. V opačném případě je ve hře stabilizátor s několika součástkami v obvodu. :wink:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#88 Příspěvek od ok1hga »

je dobré přerušit ladící větve odporem cca 1k a měřit na nich úbytek napětí.

do vkv dílu totiž nesmí téci žádný proud ! jsou tam jen varikapy v závěrném směru a tam by mělo téci jen několik mikroampér !

zvláště se podívej na C011 a C024 v VKV dílu, mívají svody, ale svod může mít i přímo některý z varikapů (osobní zkušenost)

a co se týká dokumentace, tak na Radiohistoria-sk je vše potřebné . . .

Uživatelský avatar
davuh
Příspěvky: 38
Registrován: 11 úno 2012, 01:00

#89 Příspěvek od davuh »

nevím jestli jsem to pochopil správně, ale odpojil jsem ladicí desku od základní desky(celý ten podlouhlý konektor). No a naměřil jsem 17,9V to drželo po připojení kleslo na 16,9V. Nebo mám odpájet napájení od VKV ? Mimochodem stabilizátor jsem měnil i s blok. kondenzátory .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#90 Příspěvek od ok1hga »

ok1hga píše:je dobré přerušit ladící větve odporem cca 1k a měřit na nich úbytek napětí.
do vkv dílu totiž nesmí téci žádný proud ! jsou tam jen varikapy v závěrném směru a tam by mělo téci jen několik mikroampér !
tak jak je to napsáno
a všechno ostatní musí zůstat zapojené !

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“