Solární panel/kolektor

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#76 Příspěvek od Crifodo »

Áha, ty si evidentně pod pojmem ekonomika představuješ něco jako zločinné spiknutí :D :D :D
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ekonomika
medulin píše:Napsal jsem to tu jen pro tvou informaci, že jsi to pořád vyžadoval. Navíc je to zbytečně předražené
Omyl, já jsem to nebyl, kdo tu nabízel meziroční ukládání tepla do zásobníků jako alternativu k stávajícím principům.
Pokud něco vytáhnu jako argument, tak to i obhájím... jestli nechci být za kašpara.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#77 Příspěvek od Andrea »

Jo a taky na světě žije spousta lidí, co nikdy neslyšeli o vesmíru a nikdy s ním nepřišli do styku. :D

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#78 Příspěvek od medulin »

Crifodo píše: A jak tedy sezónně ukládáš elektrickou energii a jsi přitom pod nákladama energie z ČEzu? Nebo tě náklady nezajímají a fakt tě živí tatínek?
Rodinný dům nemám, takže pokusy s panely a akumulací tepla nejsou u mne možné.
Takže momentálně se řídím tímto: Kdo šetří má za tři. Jeden tady v domě to dotáhl do takového extrému že si nechal odmontovat elektroměr. My (dvě osoby v bytě) zatím žereme cca 600kW/h za rok elektřiny. U tepla na výběr nemám a ani spořit nemůžu. Takže mne se nic z toho co jsem tady řešil zatím nevyplatí. Když to chceš tedy slyšet s trochou nádechem ekonomiky. Ovšem nejsem tady jen já nebo ty. Třeba za 5 let, kdo ví co se bude montovat na střechy. :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#79 Příspěvek od EKKAR »

medulin píše:Máš pravdu nezajímá mne to, protože pro mne platí to co jsem napsal o ekonomice výše.
Také na světě žilo a žije (doufám že i žít dále bude, pokud je ekonomika nezničí) spokojeně spousta lidí kteří nikdy neslyšeli slovo ekonomika a nepřišli sní nikdy do styku. Takže ji za žádný základ nepovažuji. Je to jen honba za něčím, chimérou jak ty píšeš. Do hrobu si stejně nic nevezmeš. A tato planeta poskytuje zatím dost potravin aby všechny uživila. Jen díky ekonomice polovina planety trpí hladem a druhá vyhazuje potraviny do popelnic.
Vyvracet ti to nebudu, nechám tě žít v tvých ekonomických pohádkách.
Nemám ekonomické ani sociální vzdělání - ale tohle může prohlásit pouze ekonomický ignorant. I prvobytně pospolná společnost založená pouze na sběru, lovu a primitivní rukodělné výrobě měla ekonomický základ své existence - byť základ velice primitivní, něco ve smyslu já ulovím divočáka a ty mně k tomu vypěstuj nějaké zrní na placky - a sežerem to vše napůl. Tvoje teoretické předpoklady prostě nevycházejí z reálných předpokladů - že totiž aby byla jakákoliv technologie uplatnitelná v širokém měřítku, musí se nejprve ekonomicky vyplácet nebo "být in" - jinak chcípne zapomenutá a vyhozená na smetiště dějin...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#80 Příspěvek od medulin »

Andrea píše:
medulin píše:jj, každý den to používám, mám tu dvě plotýnky.
A vaříš si na nich vodu na čaj, protože je to podle tebe výhodnější než třeba varná konvice, ne?
Jak kdy. Konvici mám jen na 1,5l vody. Když vařím více čaje (na kombuchu :wink: ). Tak na indukčním v hrnci. Ale máš pravdu odporový ohřev také není k zahození. A teď mne napadlo jak to realizovat i odporově. Pícka by tvořila závit na krátko na transformátoru podobně jako trafopájka. Ovšem konstrukčně to bude asi náročnější než ten indukční ohřev. :?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#81 Příspěvek od tomasjedno »

Jen tak na okraj - zaráží mě, jak málo se v tomto vláknu v souvislosti s přeměnou a uskladněním energie používá slovo ÚČINNOST.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#82 Příspěvek od EKKAR »

Ber slovo "účinnost" jako nahrazované vazbou "ekonomika stavby a provozu" - a najdeš to zde. Samozřejmě pouze u někoho...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#83 Příspěvek od medulin »

Ano jsem asi ekonomický ignorant. A taky nevyvracím to že existoval a existuje výměnný obchod. Ovšem existovaly a existují lidské společnosti které nepotřebují ani výměnný obchod. Prostě mají všeho co potřebují dostatek. Otázka je jestli považuješ i za výměnný obchod práci, tedy ten dělá v tom společenství to, a jiný zase něco jiného. A co nárokování svého životního území požaduješ to také za ekonomické chování vlastnit půdu? Mají tedy psi a ostatní zvířata kteří brání své teritorium toto chování založeno na ekonomickém základě? Jestli považuješ za výměnný obchod i práci (ty pro někoho něco uděláš a on zase pro tebe něco jiného) musíš tedy uznat že tento "obchod" existuje i u zvířat např, smečka vlků při lovu. Teď jde jen o to, jak tomu budeme říkat, jestli už je toto ekonomika nebo prostě přírodní sociální vztahy určitých společenství. Já bych to ekonomikou nenazval, ta vznikne až když se v určité společnosti tyto vztahy zvrhnou a zdeformují tak, že vznikne to čemu říkáme ekonomika. Ten výměnný obchod mi přijde tak na hranici té "zvrhlosti" :lol:
Zajímalo by mne jak si představuješ budoucnost ekonomiky. Snad časem osídlíme jiné planety, budeme tam kupovat pozemky nebo celé planety? Co když tam bude život? A co když bude vyvinutější než my a nadělají s nás otroky (tak jako my z afričanů), případně budou mít něco jiného než ekonomiku. Pořád si budeš stát za tím že se ekonomika nepřizpůsobuje nám, ale mi jí? Ekonomika souvisí se zákony a tak jak si tu ekonomiku uděláme takovou ji budeme mít. Neumí vyčíslit základní životní hodnoty jako je hodnota zdraví, kvalitního života, životního prostředí, konečné množství energií, surovin, pitné vody a dýchatelného vzduchu. Proto je to pavěda a ideologie.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#84 Příspěvek od Crifodo »

tomasjedno píše:jak málo se v tomto vláknu v souvislosti s přeměnou a uskladněním energie používá slovo ÚČINNOST.
Takovou sprostou materiální záležitostí se tu nezabýváme, zde se řeší s pohledem mysticky upřeným v budoucnost teoretické principy, ve filozofickém významu, neboť všichni živí tvorové jsme dítky bohyně Gaiy a nějaká účinnost nám může... :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#85 Příspěvek od EKKAR »

Neboť prach jsi a v prach se obrátíš... :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#86 Příspěvek od tomasjedno »

medulin píše:...ekonomika...Neumí vyčíslit základní životní hodnoty jako je hodnota zdraví, kvalitního života, životního prostředí, konečné množství energií, surovin, pitné vody a dýchatelného vzduchu. Proto je to pavěda a ideologie.
Možná bys nás tedy mohl seznámit s tím, která nauka to umí, a která tedy je tou jedinou a pravou vědou :D

Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 127
Registrován: 25 lis 2007, 01:00
Bydliště: Brno

#87 Příspěvek od MartasBrno »

Hmm, sice lehce mimo, ale přece jen přidám pár slov.
Co se týká té ekonomiky a prvobytně pospolné společnosti, (ve všech důsledcích, i ve vytápění domu tepelnými kolektory x živení elektřinou ze FV panelů), já teda myslím jinak než ostatní a vyznávám tzv. šedou ekonomiku, tedy směnu zboží a služeb protislužbou bez účasti oběživa a bez dokladů o této směně. 8-)
Myslím, že tento způsob je spravedlivý, korespondující s realitou a reálnými vlastnostmi vztahu občan - stát. Proč platit oboustranně DPH za lidskou práci, když platím za FV plantáže? :evil:

Na tepelných kolektorech se mi zcela přirozene líbí jejich autonomie, jejich účinnost, ale po spočítání veřejné finanční otázky mi vyjde návratnost (v případě udělění dotace) na ca 10 let, což je hodně. Proto je nemám.
FV panely jsou podle mne střelba do pytle se zlatým prachem, Pokud ne rovnou do lidí. Za současnou FV praxí nevidím vůůůůůbec nic dobrého, protože za ní vůbec nic dobrého není.

Jednoznačný závěr je, Solár jakéhokoliv ddruhu pouze s dotací (nebo bez, pokud návratnost klesne pod deset let), při předpokládané životnosti minimálně 25 let tak, aby byla jistota že to na sebe spolehlivě vydělá, ikdyby se čerti ženili.
(a to pouze systém vakuových trubic pro celoroční použití - TUV, možná dotopení zásobníku ÚT. - Se zásobníkem je počítáno, není ani drahý, ani nijak problematický - vyzkoušeno prakticky).

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#88 Příspěvek od Cust »

tomasjedno píše:
medulin píše:...ekonomika...Neumí vyčíslit základní životní hodnoty jako je hodnota zdraví, kvalitního života, životního prostředí, konečné množství energií, surovin, pitné vody a dýchatelného vzduchu. Proto je to pavěda a ideologie.
Možná bys nás tedy mohl seznámit s tím, která nauka to umí, a která tedy je tou jedinou a pravou vědou :D
Myslím, že to ekonomika umí... Poznáš to meduline na stéří, kdy tě nebudou chtít operovat - hodnota tvého života je přesně vyčíslena a pokud bude nižší než potřebný zákrok, tak máš smůlu... Žádná pojišťovna to za tebe nezaplatí...
tomasjedno: Crifodo to tuším o kousek víše trefil.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#89 Příspěvek od Cust »

MatasBrno: Účast oběživa nám dává tu spravedlnost, kterou hledáš... Tvůj systém předpokládá, že neexistujou poctivý a nepoctivý lidi, vychcánci a joudové, zloději a štědří, ...
Tvůj systém bude spravedlivě fungovat, předpokládáme-li jednu sortu lidí. Řekněme poctivých. Pak super, kdo bude makat víc, má možnost víc vyměnit. Pokud tedy tomu včichni ti děti Gaji budou rozumět stejně ve smyslu - hodinový hotel se mění za 2 kg rybího tuku - ani víc ani míň...

Uživatelský avatar
MartasBrno
Příspěvky: 127
Registrován: 25 lis 2007, 01:00
Bydliště: Brno

#90 Příspěvek od MartasBrno »

Máš pravdu. Praktikuji to jen tam, kde to funguje správně, ke spokojenosti všech. Předpokladem je dobrá osobní známost, takže chleba si za to zatím nekoupím. Jde to u některých služeb, kdy se směňuje např. několik hodin práce.

Jen ještě k těm kolektorům - jaký smysl má produkovat a používat systém, který se musí dotovat aby přežil? Je jasné, že k odstartování je třeba čerpat nějakou rezervu, ale to stále ještě startujeme? Spíš mi připadá, že za současných cen energií a materiálů + práce se ten systém (ohřevu vody) stále nedaří zkonkurenceschopnit jinak než tou dotací, protože technika je řekl bych obstojná.
Lidi kteří dotace využijou čerpaj z kapes nás ostatních. Kdyby jsem toho využili všichni, dostali bysme se někam, kde by nebylo kde na dotace brát, nebo by nebyly potřebné?

Odpovědět

Zpět na „Teorie“