Obvod s AVR napájený z adaptéru je rušený vysavačem

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#76 Příspěvek od Duvsan »

Ako veľký chladič si to vypýta (z mojej strany len osobná zvedavosť)? Priznávam, neviem odhadnúť, koľko tepla vyprodukuje 1W.

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#77 Příspěvek od iginoiii »

ako vždy, stačí sledovať odpovede Andrey, samozrejme, povyberané z viacerých vlákien, takže hodnoty treba dosadiť podľa datasheetu:
Andrea píše: V katalogu se dá najít, jaký je tepelný odpor čip-prostředí použitého pouzdra. Značí se RthetaJA a u pouzdra TO-220 je to kolem 60°C/W. To znamená, že pokud bude na stabilizátoru ztráta 1,5W, tak teplota čipu bude 1,5 * 60 + 25 = 115°C (25 je teplota okolí).
To už je hodně a blíží se to max. povolené teplotě čipu, takže rozhodně chladič. Pokud bude ztráta 300mW, tak 0,3 * 60 + 25 = 43°C, to přežije i bez chladiče.
Výpočet teploty s chladičem, resp. výpočet velikosti chladiče, je o trochu složitější, počítá se tam s tepelnými odpory čip-pouzdro, pouzdro-chladič, chladič-okolí.
Andrea píše:Teplota v uzavřené krabici nezáleží na velikosti chladiče, pokud nečouhá ven. Teplota uvnitř je dána teplotou venku + ztrátový výkon elektroniky * tepelný odpor krabice.
ja k tomu len doplním, že som našiel aj výpočet s chladičom v jednej diplomovke, tak pre kompletizáciu odpovede(neraz sa k tomu budem určite aj ja vracať), strana 32: http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_ ... e_id=39191

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#78 Příspěvek od michalino »

Duvsan a IGINOII

děkuji za odpověď a rady.

Koupil jsem tedy dnes adaptér 9V, 500mA, nestabilizovaný a připojil jsem ho na stabilizátor zapojený v obvodu, který jste mi poradili na začátku tohoto vlákna.

Po připojení do zásuvky jsem ale nejprve změřil napětí na výstupu samotného adaptéru: 12,57V

Prosím, proč je na výstupu z adaptéru 12,57V, když jsem koupil 9V trafo?

Každopádně prvních cca 5 minut to hřeje mnohem méně na 7805, přesně jak jste mi radili a předpovídali svými výpočty, pak se ale postupně rozehřeje chladič tak, že stejně na něm nemohu udržet prst.

Otázka ale těch 12,57 V....

Děkuji

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#79 Příspěvek od workhard »

To je napětí naprázdno. 9V by to mělo mít při zatížení jmenovitým proudem.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#80 Příspěvek od Duvsan »

Tie malé lacné trafáčky spravidla majú značné rozptylové polia. Skús zmerať napätie na starej nabíjačke na mobilný telefón. Nameriaš i dvakrát toľko, než je na štítku. Pod záťažou klesne.
Koľko si na ňom nameral po pripojení k obvodu?

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#81 Příspěvek od michalino »

Naměřil jsem 10,98V

To jsou věci....

člověk chce 9V a dostane za ty samé peníze 11V, to je paráda , ne :D

nicméně regulátoru se to pořád moc nelíbí :roll:

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#82 Příspěvek od Duvsan »

Jediná pomoc, našróbovať naň chladič. :wink:

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#83 Příspěvek od michalino »

Ještě se zeptám...jak to prosím vyřešit...

dobře, našroubuju nějaký chladič, vyzkouším jich pár a otestuju, napíšu, jaký ochladilo nejvíc, ale...

do jaké krabičky to mám prosím dát, aby to řešení bylo ECHT?

Má být krabička proděrovaná, aby teplo unikalo? Ale co když ji poliju vodou třeba nebo pitím? Nebo mám chladič umístit nějak ven mimo krabičku?

Znáte prosím příklad takového profi umístění chladiče a 7805? Nemůžu opravdu nic najít....

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#84 Příspěvek od iginoiii »

tak ten adaptér poteší. No a podľa mňa sa toho moc bojíte, pre tú 7805 zas nejakých 85 stupňov nie je problém.
teplota=50*(0.25A*(10V-5V))+25C=87.5C. 7805 by mala fungovať do 150C. Menší chladič dať na 7805 samozrejme môžte, ja na podobné veci používam hliníkový plech(čo mi zostal z niečoho), mám to zadarmo a odrežem si potrebný rozmer. A určite nemusíte skúšať viac chladičov, Vaša prevádzka je na hrane, či vôbec je chladič potrebný. Dajte tam hocičo. Skôr je problém ten, ak to bude uzavreté v moc malej krabičke, viď pripomienky Andrey o stranu späť.

Hlavne otvory a podobné veci môžte dovŕtavať postupne, keby sa to prehrieva, 7805 má:

THERMAL OVERLOAD PROTECTION
SHORT CIRCUIT PROTECTION

No a ako riešiť, keď ho polejete vodou alebo pitím? Sa Vám tam niečo skratuje a odpáli Vám poistku na vstupe, ktorú tam dúfam budete mať(aj keď bude snáď aj v adaptéry).

A k upevneniu chladiča von, som už viac krát videl napr. nasledujúce umiestnenie
http://www.igi.darkfuture.cz/zesik/vrsek.jpg, ale to je na chladenie 70W, to naozaj verím, že Vy nepotrebujete ani v zmenšenej variante, kvoly 1.25W tepla. i

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#85 Příspěvek od michalino »

Iginoii, moc Vám děkuji za odpověď.

Prosím, k té pojistce:

Co jsem se doposud dověděl je:
1)
že je musím dát před transil
2)
můžu tam dát například takovou pojistku? A stanovenou na 600mA?
http://www.tme.eu/dok/22_bezpieczniki_i ... /29085.pdf

Nebo mám použít jiný druh pojistky?

Děkuji

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#86 Příspěvek od iginoiii »

No ten Váš adaptér má poistku na primárnej strane, tak možno to stačí. Snáď Vám niekto napíše, či stačí poistka na primárnej strane adaptéru(pri jej porušení sa stráca záruka, aspoň tak je to tam napísané), alebo radšej dať poistku aj na vstup do bastlu.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#87 Příspěvek od Duvsan »

Poistenie poistkou nie je na škodu, ale trochu silnejšiu, aby zniesla nárazový prúd kondenzátorov (ak tam budú elektrolytické kondenzátory). Na tú 7805-ku by som predsa dal chladič, menší rebrovaný a potom možno vyhovie i hermeticky uzavretá krabica. Adaptéry bývajú tiež v takých škatuľkách. Treba vyskúšať.

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#88 Příspěvek od michalino »

Duvsan, Iginoii, děkuji za odpověď..

a můžu tedy použít například tuto pojistku na 600mA?
http://www.tme.eu/dok/22_bezpieczniki_i ... /29085.pdf

a tento chladič jste třeba měl na mysli?
http://elektro.obchodni-dum-mija.cz/chl ... 9-dp45755/

děkuji

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#89 Příspěvek od Duvsan »

Povedal by som, že to je luxusný. Ale tá cena je príšerná. Musia byť i lacnejšie. Alebo odrež kus nejakého hrubšieho plechu. Ak nič iné, tak z konzervy.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“