Mikrovlnka Mora MT01, zapojení magnetronu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#76 Příspěvek od ok1hga »

danhill píše:No jo ... Ale co jsem se dočetl,tak ta hláška H98 může znamenat i vadnou právě tu desku.
to může a právě proto jsem ti doporučoval ten servis, jsou tam životu nebezpečná napětí !
danhill píše:A navíc magnetron jsem měřil ohmetrem a tímto testem prošel, nebo snad to ještě neznamená,že je v pořádku?
jasně, že to neznamená jeho funkčnost. Je to jen základní měření.
Vakuum tím nezjistíš . . .
a emisi katody taky né . . .

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#77 Příspěvek od danhill »

No jasně že to nebudu zkoušet jazykem,mám platné přezkoušení dle §6 + §8 Vyhl. 50/78 Sb. a vím,že jsou tam tisíce voltů, které stejně nemám jak změřit ...

Nicméně, je to poprvé co vůbec čumím do rozebrané mikrovlnky, protože jsem měl asi štěstí a mikrovlku mám teprvé druhou v životě a to ta první vydržela 25 let a možná ještě dodnes někde funguje ...

Ale někde jsem tady četl,že by se teoreticky dalo zjistit,zda je to elektronikou nebo magnetron tak, že při zapnutém stavu musí být mezi FA a F 4V.

Ale nechci to ani zkoušet,dokud si mi nepotvrdíte,že tenhle pokus k něčemu povede a navíc je potřeba nějak obejít elektroniku, která troubu automaticky vypne.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#78 Příspěvek od ok1hga »

danhill píše:No jasně že to nebudu zkoušet jazykem,mám platné přezkoušení dle §6 + §8 Vyhl. 50/78 Sb. a vím,že jsou tam tisíce voltů, které stejně nemám jak změřit ..
ano, na to obyč. trafo by ti to stačilo . . . , ale na tohle soustrojí nejspíš né . . .
danhill píše:Nicméně, je to poprvé co vůbec čumím do rozebrané mikrovlnky, . . . Ale někde jsem tady četl,že by se teoreticky dalo zjistit,zda je to elektronikou nebo magnetron tak, že při zapnutém stavu musí být mezi FA a F 4V.
to, že do ní koukáš poprvé se hned pozná . . . podle dotazů.
. . . v zapnutém stavu je na žhavení skutečně jen pár voltů a hodně ampér,
ale zároveň je na přívodech žhavení cca -3000 V proti zemi !
Tohle se už obyčejným multimetrem měřit nedá.
Je potřeba si uvědomit, že je magnetron vlastně přímožhavená elektronka s uzeměnou anodou.
danhill píše:Ale nechci to ani zkoušet,dokud si mi nepotvrdíte,že tenhle pokus k něčemu povede
to je právě ono, zatím jsi mě nějak nepřesvědčil, že je alespoň nějaká naděje, že se ti to povede . . .
danhill píše:a navíc je potřeba nějak obejít elektroniku, která troubu automaticky vypne.
právě ta automatika nahlásila chybu H98, která říká co tomu je a pravděpodobně vypne napájení celého invertoru, aby neshořelo něco dalšího.
Když tohle zablokuješ(obejdeš), nejspíš budeš mít problém ještě větší . . .

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#79 Příspěvek od danhill »

Jasně .. jinými slovy,zkus jít pro radu jinam ... Ok ok ..
Já jen,že není to tak dávno,co se tady radilo někomu,kdo neví jak přepnout rozsah na multimetru aby připojil žárovku místo primáru trafa a celé to strčil do sítě ...
Ale to je fuk. Já se přišel jen zeptat ... nic více ... Tak sorry,že otravuju, naivně jsem myslel,že tohle forum je tady právě proto. Pro radu odnes to servisu, jsem tady, pro Tvou informaci, chodit nemusel, kdyby na to přišlo, možná by na to stačila i má přízemní inteligence a časem na to přišel taky ...
A mimochodem já vlastně chtěl jen identifikovat, zda je závada v magnetronu nebo v té desce ... Ale je to asi evidentně problém ...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#80 Příspěvek od ok1hga »

danhill píše:Já jen,že není to tak dávno,co se tady radilo někomu,kdo neví jak přepnout rozsah na multimetru aby připojil žárovku místo primáru trafa a celé to strčil do sítě ...
jenže to byla klasická mikrovlnka a né krám s invertorem místo trafa . . .

hele chce to mít na to věci a měřit . . .
1. samotný magnetron je skoro všude zapojený stejně . . . vem si jinou klasickou mikrovlnku, otoč je VN zdrojem k sobě a připoj ten zkoušený na to klasické trafo.
Musíš samozřejmě pamatovat na svojí bezpečnost.
Musí se ti točit ventilátorek na magnetronu, zkontrolovat zavření vrátek . . . apod.
Dovnitř dej skleničku s vodou a jako indikaci, třeba trubici z nefunční úsporky.
Budeš vědět jestli je magnetron v cajku, nebo né.
2. Sežeň si VN sondu a změř VN napětí přímo na fastonech od žhavení, hned po zapnutí.
Pokud tam napětí bude, je vadný magnetron a pokud tam VN nebude, je vadná deska invertoru

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#81 Příspěvek od danhill »

Děkuji ...
1. super to zkusím ... dobrý nápad ...
2. VN sondu asi neseženu ... Nicméně je opravdu nutné měřit FA a F oproti zemi, nebo teda stačí vědět jestli je mezi nimi ty 3V ? Samozřejmě za dodržení maximálních bezpečnostních opatření ... Respektive, musí být při tomto měření vůbec magnetron zapojený? ... Nemohu jednoduše zapojit multimetr na fastony FA a F místo magnetronu, utéct ze dva metry daleko a stisknout zapnutí třeba tyčí od smetáku (samozřejmě suchou a dřevěnou) :)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#82 Příspěvek od ok1hga »

danhill píše:Nicméně je opravdu nutné měřit FA a F oproti zemi, nebo teda stačí vědět jestli je mezi nimi ty 3V ? . . . . Respektive, musí být při tomto měření vůbec magnetron zapojený? ... Nemohu jednoduše zapojit multimetr na fastony FA a F místo magnetronu
obyčejný multimetr bych tam nedával, nebývají odolné napětím vic než 1000V !
Jako kontrola žhavícího napětí s odpojeným magnetronem je lepší použít
dvouvláknovou žárovku 50W+50W 12V do auta.
Propojíš přívod pro klopená a dálková drátem tak, aby fastony zůstaly použitelné a zaizoluješ ji.
Já ji mám strčenou v novodurové trubce. Z jedné strany se zastrčí fastony od žhavení a z druhé strany koukám na vlákna. Při fungujícím žhavení vlákna žhnou, nebo slabě svítí.
Potom kontroluju přes VN sondu 1:100 na fastonech vysoké napětí.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“