VN dioda Mikrovlnka (přesunuto)

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#76 Příspěvek od Artaban001 »

V tom případě jsou diletanti všichni, co vydávají ty servisní manuály. Protože se mi jich tady sešlo několik. Ani v jednom se nepíše o rezonanci. Píše se tam o půlvlném zdvojovači, kde jednu diodu zastupuje "jednosměrnost" magnetronu. Velikostí kondenzátoru se určuje proud jdoucí magnetronem a tím jeho výkon. Dokonce jsem na netu našel už přes 30 let starý patent, kde byly kondenzátory 2 a to různé velikosti. Výkon se nemusel řídit poměrem Zapnuto/vypnuto, jako u všech trub, ale zařazením jednoho, nebo druhého kondenzátoru (nebo obou dohromady paralelně).
Jak jsem ale psal výše, stejně by mě zajímalo, jaká je indukčnost sekundáru a při jaké frekvenci by se to dostalo do rezonance doopravdy. Z tou průchodkou souhlas - je součástí VF filtru, který zabraňuje emisi přes přívody žhavení. Ještě jsou tam dvě speciální feritový tlumivky které jsou v tý krabičce z fastonama.
PavelOu:
Motorek talíře je "drápkový synchronní motorek" z rotujícím magnetem. A pokud ten magnet roztočíš vnější silou, motorek se stane (mizerným) alternátorkem.
Větrák je v mikrovlnce hlavně kvůli chlazení magnetronu. kdyby selhal, tak bývá magnetron opatřen termostatem, který jej po přehřátí vypne. (Už jsem tu psal kdysi o mikrovlnce, kde byl při montáži výrobcem omylem tažen vodič přes větrák a ten se tak nemohl točit - trouba se asi po třech minutách vypla)Větrák je obyčejný asynchronní motorek ze stíněnými póly. Pokud jej chceš využít samostatně, stačí na tu jeho "cívku" připojit 230V. Pokud má vývodů víc, zvolíš takový, mezi kterýma naměříš co největší odpor.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#77 Příspěvek od Bernard »

Dají se najít práce fanoušků dlouhých jisker, a jedna z metod je rezonanční obvod s MOTem a kapacitou do série se sekundárem. Pro dosažení rezonance spájejí tito hrdinové paralelně dva nebo tři kondenzátory, které jsou jinak v troubě po jednom. Takže v normálních okolnostech asi ta rezonance není moc přesně vyladěná.
Důležitou funkcí té kapacity v troubě je, že zajišťuje nulovou střední hodnotu proudu sekundáru.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#78 Příspěvek od danhard »

Artaban001 píše:V tom případě jsou diletanti všichni, co vydávají ty servisní manuály. Protože se mi jich tady sešlo několik. Ani v jednom se nepíše o rezonanci.
Proc by to tam psali, kdyz mate problemy s obycejnym zdvojovacem ? :)
Zdvojovac je tam predevsim proto, aby byl transformator vyuzit v obou pulvlnach a nebyl dc sycen.
Zmerte rozptylovou indukcnost sekundaru, odhaduji to na jednotky Henry, asi 5H by tam sluselo.
Indukcnost sekundaru potom take zvysuje uhel otevreni a magnetronem prochazi proud dele, zvysuje to stredni vykon na vystupu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#79 Příspěvek od masar »

danhard píše:Proc by to tam psali, kdyz mate problemy s obycejnym zdvojovacem ? :)...
To je věta nabitá logikou. :D
danhard píše:Zdvojovac je tam predevsim proto, aby byl transformator vyuzit v obou pulvlnach a nebyl dc sycen.
Tohle je už logičtější, ale uvedené "výhody" má i můstkový usměrňovač. Nebude tedy spíše tou hlavní předností zdvojovače "především" dostupnější (levnější nebo snadnější) technologie výroby vn zdroje? A zároveň i možnost omezení (nastavení) výkonu magnetronu podle kapacity kondenzátoru?
danhard píše:...Indukcnost sekundaru potom take zvysuje uhel otevreni a magnetronem prochazi proud dele, zvysuje to stredni vykon na vystupu.
Je potom zajímavé, že konstruktéři-vynálezci se snaží vzniklý fázový posuv kompenzovat k dosažení většího výkonu magnetronu, viz např. tento U.S.patent. Není to trochu v rozporu?
Trochu mě překvapilo, že se taková "blbost" dala patentovat ještě v r. 2004. Setkal se s tím někdo v mikrovlnce?. :wink:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#80 Příspěvek od danhard »

masar píše:
danhard píše:Zdvojovac je tam predevsim proto, aby byl transformator vyuzit v obou pulvlnach a nebyl dc sycen.
Tohle je už logičtější, ale uvedené "výhody" má i můstkový usměrňovač. Nebude tedy spíše tou hlavní předností zdvojovače "především" dostupnější (levnější nebo snadnější) technologie výroby vn zdroje? A zároveň i možnost omezení (nastavení) výkonu magnetronu podle kapacity kondenzátoru?
To byla odpoved na tuto uvahu, kde by to pracovalo jako jednocestne usmerneni, bylo to levnejsi a snadnejsi, ale trafak by chrochtal blahem :)
PavelOu píše:p.s. elektronka .. jak bylo správně napsáno, magnetron je v podstatě elektronka .. a na jedno použití elektronky jsem si vzpomněl .. je to zajisté usměrňovací dioda pro 50Hz.. takže i magnetron může v principu pracovat jako usměrňovací dioda .. a jde jen o to, jestli se v něm přitom podaří vybudit mikrovlny ..

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#81 Příspěvek od masar »

Máš pravdu, to je jedna z perel, podle vzoru "O čem sním, když náhodou spím". :wink:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#82 Příspěvek od danhard »

Tak on by ten magnetron tak fungoval, ale jde spis o funkci toho trafa a jeho ucinnost.
https://www.google.com/patents/US2495429

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#83 Příspěvek od masar »

To je poněkud dražší řešení, vhodné pro rok 45 a když klesne emisní schopnost jednoho magnetronu, je symetrie v háji. :wink:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#84 Příspěvek od danhard »

Ano, je to jedno z prvnich reseni a neni tam zadna dioda :)
V soucasnosti je nejlepsi reseni rezonancni menic na 50 kHz zatizeny zdvojovacem se dvema diodama a magnetron je napajeny pulzujicim dc napetim v obou pulvlnach site.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#85 Příspěvek od masar »

To ano. Smyslem toho řešení je odstranění drahého, těžkého a rozměrného transformátoru. Další kvalitativní přínos již není tak významný. Celkovou účinnost zařízení určuje hlavně účinnost magnetronu samotného.
:wink:

Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#86 Příspěvek od PavelOu »

Pro diletanty - psal jsem tu o rezonančním LC obvodu .. :)

.. zřejmě jsem si tu hned měl dát přezdívku diletant .. :) ale pro ně to tu snad je také ...

Na rozebraném magnetronu je nějaký kondík připojený, ale zatím to nikdo nekomentoval .. a mot určitě bude mít i nějakou vlastní kapacitu ..

Kolik magnetron potřebuje voltů nevím, ani kolik má trafo v mé mikrovlnce, ale na kondenzátoru je jmenovité napětí 2100 V, což může být efektivní hodnota, takže špičkové napětí může být vyšší, za domácí úkol si to budu muset spočítat ...
Naposledy upravil(a) PavelOu dne 28 lis 2017, 20:57, celkem upraveno 2 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#87 Příspěvek od masar »

PavelOu píše:...Kolik mot potřebuje voltů nevím, ale trafo v mé mikrovlnce má jmenovité napětí 2100 V...
To je úvaha hodná vysokoškolského vzdělání. Kdo že potřebuje ty "volty", trafo??
Ou, to je tedy síla.
:wink:

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#88 Příspěvek od Atlan »

masar píše:To ano. Smyslem toho řešení je odstranění drahého, těžkého a rozměrného transformátoru. Další kvalitativní přínos již není tak významný. Celkovou účinnost zařízení určuje hlavně účinnost magnetronu samotného.
:wink:
Ale musis uznat ze kvitko by sa do toho menica instalovalo menej napadne. Zato spolahlivo fungovalo 2 roky a hotovo.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#89 Příspěvek od masar »

Chtěl jsi napsat k..vítko, jo, ale jeho použití jistě není záměrem konstruktérů, ale až následně některých "výrobců".
:wink:

Uživatelský avatar
PavelOu
Příspěvky: 61
Registrován: 31 říj 2017, 01:00

#90 Příspěvek od PavelOu »

Pro masára, na trafu je napsáno jen napětí pro primár, takže to už jsem opravil a jediné napětí, které se dá v tom VN obvodu v mé mikrovlnce najít, je napětí napsané na kondenzátoru .. a to je právě těch 2100 V ..

Reagoval jsem na jiný vzkaz, kde bylo napsáno, že magnetron potřebuje 4kV ...
Přílohy
IMG_0415-vv-Mikrovlnka-KS20-kondenzátor.jpg
(256.51 KiB) Staženo 31 x
Naposledy upravil(a) PavelOu dne 28 lis 2017, 20:56, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Hvjezdná pjechota“