Tesla DOMINANT 1039A

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#76 Příspěvek od Robert18 »

Pokud to je otázka na mou osobu tak cca 1m při stažené hlasitosti na 0 a ostatní uprostřed.
nejlépe se dominant poslouchá přes zavřené dveře :-) teda ten můj.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#77 Příspěvek od Robert18 »

Tak je to doma. Jen se musím dokopat to vyměniti.
Na dominantu mě vadí, že se špatně rozbírá a hlavně na plošňák se blbě dostává.

PS. zdá se mi, že tady nějak mizí příspěvky.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#78 Příspěvek od sinclair »

Něco zmizlo, havarovalo fórum a od 5.1. je všecko v řiti.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#79 Příspěvek od Robert18 »

Ahoj,

tak jsem se k tomu dnes konečně dostal. Pro jistotu chcípla MAS 560 takže P1 a P2 se sloučily do jedné P1 + obě LED.

Instalace patic šla překvapivě dobře, ale vůbec to nemělo smysl. Když pominu subjektivní dojmy je to +/- stejné. Snížení šumu minimální mezi 5-ti kusy většinou 2 znatelně horší a 1 co se jevil o chlup lepší. jedna 710 měla tak vysoké basy, že nešla použít.

Dominant je nejlepší například do domova důchodců, nebo když hraje přes zeď.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#80 Příspěvek od sinclair »

Co popřemýšlet o úpravě úrovňového diagramu, o které už tady šla řeč ?
Čistě z logiky věci - čím vyšší užitečné signálové napětí těmi šváby budeš prohánět, tím víc se zlepší celkový odstup, pokud tomu tak chceme v nf říkat. Neboť šum těch švábů je do velké míry konstantní.
Pak je ale nezbytně nutné upravit i zisk koncových zesilovačů, což lze jen do určité meze, dané stabilitou daného zapojení a další snižování citlivosti lze už jen odporovým děličem.
Někdo přede mnou už to tady docela pěkně a srozumitelně rozebíral.
Účelné by bylo i omezení rozsahu korekcí na ±10dB. To musí ve většině případů stačit - výkon koncových stupňů, resp. dosažitelný výstupní napěťový rozkmit ostatně ani nějaké větší zdůrazňování neumožňuje.
Kromě toho je účelné jít s napájením švábů až na hranu, dovolenou KL. Každý volt v napájení navíc je kvůli nezkreslenému výstupnímu rozkmitu těch švábů dobrý.
Nejprv ale popřemýšlet, zda zrovna Dominant za to stojí.
U takové 820A, snad i Z710 je to bez diskusí, ale tady...nevím. Každý musí zvážit, zda zlepšené parametry celkem standartního gramorádia za to úsilí stojí.
Je s tím celkem dost laborování, přesné vodítko či nějaký instantní návod ještě nikdo nezpracoval a myslím ani nezpracuje. Přestože by to byl pro mnoho stovek Dominantů, co jsou dosud v provozu, velký přínos, tak asi nikdo nebude ochoten obětovat čas na přesné zdokumentování všech úspěšných kroků, co je třeba ke zlepšení učinit.
Nikdo to doposud podrobně nezpracoval ani pro velkou a drahou 820A, nebo o tom alespoň nevím. I já sám mám úpravy 820A jen jako soubor poznámek, hlavně ohledně "špeků", na které by se mohlo narazit, nebo zapomenout.
U 820A například není tak snadné /jak by se mohlo na první i druhý pohled zdát/ jednoduše upravit základní zisk koncových komplementárních Sinclairů. Resp. ne bez nebezpečného ohrožení jejich základní stability a následné stability s komplexní zátěží v podobě 4R třípásmových reprosoustav. A takových "špeků" je v 820A víc, další jsou třeba v elektronickém přepínači vstupů i jinde.

Tak pouvažuj, zda i po vytřídění švábů na ty šumově nejlepší kusy je to natolik nevyhovující, že by bylo dobrý do toho ještě hrábnout.
Kdyžtak Ti s tím pomůžeme. Já nejsem ani zdaleka jediný, kdo má s těmito věcmi širší zkušenosti a je ochotnej se podělit.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#81 Příspěvek od Robert18 »

To zkusím, klidně to vykuchám celé. Už mě napadlo úplně vyhodit šváb 730 ku a nahradit to tandemovým potenciometrem. Balanc nepotřebuji a vždy u všech zařízení jej úzkostlivě dávám doprostřed. Ty tónové korekce, ale fungují docela dobře a netuším čím bych to nahradil.

Práce mi za to stojí Gramorádio jsem dostal darem, druhé sehnal takové mírně plesnivé na díly ovšem s pěkným černým panelem, udělal jsem mu místo u pracovního stolu v pracovně a rád bych jej požíval. Mám ten problém, co už tady někdo popisoval, že reprobedny mám v přímé blízkosti a tak tem vražedný šum slyším. Na gramofon při vážné hudbě to nejsem schopen vydržet.

Ale už tady právě proběhlo, že nemá cenu hýbat úrovněmi signálů a mám zkusit jiné šváby. objednal jsem po 5 kusech dal patice a výsledek žádný.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#82 Příspěvek od Robert18 »

a tady foto z akce
Přílohy
D1.jpg
(191.04 KiB) Staženo 107 x

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#83 Příspěvek od Robert18 »

po výmně
Přílohy
D2.jpg
(117.67 KiB) Staženo 100 x

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“