elektron a střídavý proud.

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#76 Příspěvek od danhard »

Habesan píše:Tady by v krajním případě mohlo jít o těleso, které by celé bylo složeno ze samých elektronů napěchovaných těsně k sobě
A kdo by držel ty elektrony napěchovaný u sebe ?

Přestože jsou otázky od radiocentrum poněkud naivistické, tak na ně nikdo neumí racionálně odpovědět ?

Upozornil jsem jen na to, že pokud nabiju elektrodu nějakým konečným nábojem (který by mohl být nějak omezen), tak napětí není ten pravý ukazatel k určení tohoto limitu.
Napětí je relativní rozdíl potenciálů, musím tedy vždy uvažovat napětí mezi dvěma body.

Je tedy zapotřebí udělat nějaký reálný model a na něm demonstrovat vlastnosti, abyste byli v obrazu s chováním experimentu.

Při té příležitosti byste si mohli zopakovat vedení elektřiny v kovech, ionizaci plynů a chování volných elektronů ve vacuu.

Navrhuji deskový kondenzátor s plochou kruhových desek 100qmm (1x1cm) a vzdáleností desek 1mm.

U toho ze skušenosti vím, že ho na vzduchu 100kV bezpečně prorazím a to i když tam dám nevodivé dielektrikum a ve vacuu z toho bude už rengenka, kupodivu s energií záření 100 keV :D

Ujme se někdo tohoto složitého výpočtu a určí kapacitu, aby jsme mohli spočítat potřebný náboj na jeho deskách ?

ps. udělal jsem z hlavy jednoduchý výpočet a vychází mi napětí na takovém kondu, kdy je na jeden atom povrchu z Cu navázaný jeden elektron cca 100 MV, tedy asi o 3 řády větší, než nastanou jevy, které to dostatečně zastíní tím, že odvedou náboj jinam.
Naposledy upravil(a) danhard dne 17 črc 2016, 12:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#77 Příspěvek od tomasjedno »

danhard píše:Navrhuji deskový kondenzátor s plochou kruhových desek 100qmm (1x1cm) a vzdáleností desek 1mm.

Ujme se někdo tohoto složitého výpočtu a určí kapacitu, aby jsme mohli spočítat potřebný náboj na jeho deskách ?
Takto složitý výpočet je mimo mou mentální kapacitu, takže ještě trochu rozvinu svou kosmogonickou teorii neexistence maximálního možného napětí.

Předpokládejme, že bychom se rozhodli veškerou energii a hmotu vesmíru (E=mc²) přepracovat do jednoho páru proton-elektron. Museli bychom při tom zřejmě překonat odpor ekoteroristů, OSN, Galaktické rady, 2. věty termodynamické apod., ale třeba bychom to zvládli. Nastřádanou energii bychom tomu páru udělili ve formě kinetické energie, a až by se zastavily, tak by právě byly na potenciálech, jejichž rozdíl (tj. napětí) by byl roven vložené energii podělené elementárním nábojem. Takže bychom si mohli myslet, že to je to maximální možné napětí.
Jenže ouha, to přepracovávání celého vesmíru by nám asi nějakou chvíli trvalo, a podle zákona schválnosti by nám mezitím v uprázdněném prostoru-neprostoru vznikl nejmíň jeden nový vesmír (na to bych klidně vsadil svůj roční příjem) a byli bychom na tom jako Sisyfos.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#78 Příspěvek od danhard »

Zase vypatlanej blábol :roll:

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#79 Příspěvek od tomasjedno »

danhard píše:Zase vypatlanej blábol :roll:
Nenech zlost a čirou závist lomcovat svým majestátem :D

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#80 Příspěvek od danhard »

Zdá se, že všichni všechno chápou, tak dáme kontrolní otázku:
Jaké urychlovací napětí v elektronce musí být, aby letěl elektron k anodě rychlostí světla ? :)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#81 Příspěvek od tomasjedno »

danhard píše:Zdá se, že všichni všechno chápou, tak dáme kontrolní otázku:
Jaké urychlovací napětí v elektronce musí být, aby letěl elektron k anodě rychlostí světla ? :)
Protože jeho dopad na anodu by byl zřejmě doprovázen demolicí přilehlého vesmíru, je odpověď na tuto otázku tajná. :D

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#82 Příspěvek od danhard »

Asi moc primitivní.
Tak zkusíme jinou:
Jaké urychlovací napětí musí mít obrazovka, aby byl paprsek autokonvergentní ? :D

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#83 Příspěvek od Cust »

danhard píše:Zdá se, že všichni všechno chápou, tak dáme kontrolní otázku:
Jaké urychlovací napětí v elektronce musí být, aby letěl elektron k anodě rychlostí světla ? :)
To záleží v jakém prostředí se bude ten elektron pohybovat! :roll:

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#84 Příspěvek od breta1 »

danhard píše:Zdá se, že všichni všechno chápou, tak dáme kontrolní otázku:
Jaké urychlovací napětí v elektronce musí být, aby letěl elektron k anodě rychlostí světla ? :)
Nekonečné.
Pro jistotu bych 3V přidal...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#85 Příspěvek od Cust »

danhard mimo jiné píše:Taky jsem se tu dozvěděl, že hrot v elektronovém mikroskopu (studená emise elektronů) má plochu jednoho atomu :lol:
Ten člověk, který sem dává tyto informace a běžně se plete o 3 řády, by si to měl trochu přehodnotit :lol:
ps. je to nick Cust :lol:
Nevím, kde jsem to psal - lepší ocitovat tam, rád upravím. Každopádně informace o hrotu patří k AFM. A k těm řádům, kolikrát už jsem se takhle seknul? :roll:

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#86 Příspěvek od tomasjedno »

Cust píše:
danhard píše:Zdá se, že všichni všechno chápou, tak dáme kontrolní otázku:
Jaké urychlovací napětí v elektronce musí být, aby letěl elektron k anodě rychlostí světla ? :)
To záleží v jakém prostředí se bude ten elektron pohybovat! :roll:
Prostředí uvnitř elektronky bývá tuším poměrně standardní, s indexem lomu 1.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#87 Příspěvek od danhard »

Cust píše:To záleží v jakém prostředí se bude ten elektron pohybovat! :roll:
Elektrony v elektronce se volně pohybují ve vacuu, pokud je tam nějaký plyn, tak dojde k ionizaci a pohybují se ionty, resp. proud teče plazmou :)
Cust píše:
danhard píše:A elektrostatický pole ve vacuu, to vám tak taky lítají nějaký fotony aby to vaše hlavičky pochopily ?
A jak by ta interakce byla zprostředkována bez fotonů?
danhard píše:A kolik se vejde elektronů na špičku jehly ? :roll:
U jehly nevím, ale třeba u rastrovacího mikroskopu, kde je hrot zakončen jedním atomem už to odhadnout jde. Problém je ale jinde. Model elektronu neexistuje. Nikdo neví co to je. Já se držím teorie, že v atomu elektron neexistuje. Elektron se formuje až když atom opouští. Pak by odpověď na tvou otázku byla: žádný.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#88 Příspěvek od Cust »

Pokud je tam plyn index lomu bude různý od jedničky byť na třeba čtvrtém desetinném místě a elektrony tím prostředí poletí i když nemusí dosáhnout anody. Například pro Ar je střední dráha letu elektronu na 100 keV přibližně rovna 0.02 g/cm². Index lomu je přibližně 1.0003.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#89 Příspěvek od Cust »

Danhard: k tomu mikroskopu, měl jsem na mysli AFM, použil jsem slovo rastrovací mikroskop, což AFM v podstatě je. Chápu, že toto mohlo být tebou chápano tak, že mluvím o elektronovém mikroskopu. Nechápu ale proč se mi vysmíváš a vkládáš mi do prstů to co jsem nenapsal. Upřesňuji tedy svůj výrok: Nejedná se o elektronový rastrovací mikroskop, ale jedná se o AFM (Atomar Force Microscopy).

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#90 Příspěvek od danhard »

Cust píše:
danhard píše:Zdá se, že všichni všechno chápou, tak dáme kontrolní otázku:
Jaké urychlovací napětí v elektronce musí být, aby letěl elektron k anodě rychlostí světla ? :)
To záleží v jakém prostředí se bude ten elektron pohybovat! :roll:
A na tom prostředí pro rychlost světla záleží ? :roll:

Odpovědět

Zpět na „Hvjezdná pjechota“