Telegrafia Compas-zvláštní zapojení.

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#76 Příspěvek od Lukas-Peca »

Aby ses pak ale nedivil, když zjistíš, že nový elektrolyt je horší než ten původní šedesát let starý.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#77 Příspěvek od pajosek2 »

Lukas-Peca píše:Aby ses pak ale nedivil, když zjistíš, že nový elektrolyt je horší než ten původní šedesát let starý.
Když se dá změřit starý,tak se dá změřit i nový nebo ne? :D
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#78 Příspěvek od Habesan »

Pro ten případ se starý kus dá uložit do depozitu.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#79 Příspěvek od danhard »

Nevím co tu řešíte, ale to zapojení je jen elegantní přesunutí dc odporu budící cívky elektromagnetu do katody koncovky, takže dělá automatické předpětí a umožňuje to dc vazbu na předchozí stupeň.
Všechny kondenzátory jsou blokovací.

Voltmetr s vnitřním odporem 300k opřený o "zem" ukazuje značně jiná napětí, než jaká jsou tam ve skutečnosti bez zatížení voltmetrem.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#80 Příspěvek od pajosek2 »

danhard píše:
Voltmetr s vnitřním odporem 300k opřený o "zem" ukazuje značně jiná napětí, než jaká jsou tam ve skutečnosti bez zatížení voltmetrem.


Souhlasím a celkem by mne zajímalo jak pan Baudyš sestavoval tenhle katalog. Je tam spousta rozdílných hodnot pro voltmetry na různých schematech.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#81 Příspěvek od masar »

Je to obsaženo v předmluvě, ze které vyjímám:
...Plánky jsme před vydáním jednotně překreslili, neboť jen tak umožní kniha rychlou orientaci. Překreslení plánků nejrůznějších úprav do jednotné formy znamenalo úmornou práci, kterou si dovede představit jenom ten, kdo sám něco podobného dělal. Odhodlání k tomu mohlo vzniknout jenom za války, v době přestávky v každoročních konstrukcích, kdy bylo účelné místo produktivní válečné práce připravovat technickou literaturu pro mír.

S přípravami jsme začali na jaře 1944. Souhlas k přípravným pracem jsme od okupačních úřadů dostali, když jsme zdůraznili, že nové přijímače nejsou a této pomůcky je nezbytně třeba pro opravy. Ovšem bylo nám uloženo, že musíme vypustiti krátkovlnné části. Přesto jsme všechny výkresy, ba i štočky dělali s krátkovlnnými cívkami, poněvadž právě na těch nám záleželo. Do konce války byla většina výkresů připravena. Když přišel mír, čekaly nás všechny mnohem naléhavější úkoly a tak trvalo rok, než bylo možno práci dokončiti.

Děkuji zde všem, kdož se o vydání této knihy zasloužili. Především československým radiotechnickým továrnám za porozumění, se kterým daly ochotně k disposici své podklady a poskytly pomoc svými techniky při překreslování a při korekturách. Dále děkuji všem spolupracovníkům, kterých bylo kromě techniků z továren asi dvacet, zejména posluchačům a absolventům elektrotechnické průmyslové školy na Smíchově.

Nakonec pak jménem Svazu radiotechnické výroby děkuji ESČ, který na sebe vzal nákladné financování dvouleté práce.

V Praze, v květnu 1946.

Ing. MIL. BAUDYŠ

:wink:

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#82 Příspěvek od Franta »

Jelikož to rádio mám ve sbírce kompletní a velmi dobře hrající, vyndal jsem ho z poličky, vzal digitální multimetr a pustil se do měření provozních hodnot. Až to budu mít sepsáno, zveřejním vše na svém webu.

Pajosku, napěťové údaje v Baudyšovi u tohoto rádia opravdu neodpovídají skutečnosti. Ale různých chyb by se v té knížce i v jiných schématech našlo mnohem víc. Jenže vzhledem k tomu v jakých divokých podmínkách publikace vznikala není se čemu divit... Jak už jsem psal dřív, pokud to zapojíš přesně podle schématu a s dobrými lampami, bude to fungovat.

Ještě poznamenám, že budicí cívka reproduktoru v žádném případě není nějaký "katodový odpor" (!), tak přímočaře jednouché to opravdu není.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#83 Příspěvek od pajosek2 »

Vzhledem k tomu,že jsem svého Baudyše získal v salátovém vydání a můj otec mi ho k narozkám nechal znovu svázat,tak se nejspíše stalo,že se mi předmluva nějak vytratila,nemám ji tam. :cry:
Je to zajímavé čtení a myslím k zamyšlení,dnešní lidi by měli být alespoň trošku vlastenečtí a dělat nejen pro peníze. Dříve to šlo,dnes to jaksi vázne.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#84 Příspěvek od pajosek2 »

Franta píše:
Ještě poznamenám, že budicí cívka reproduktoru v žádném případě není nějaký "katodový odpor" (!), tak přímočaře jednouché to opravdu není.

Já vím,že ty napětí nemůžou sedět pokud byla měřená voltmetrem a popsaným vstupním odporem. Taky pochybuji,že pro měření každé rádio osadili 100% lampami,i když možná.....
Co se týká té budící cívky repra,tak je to indukčnost,která má v daném zapojení paralelní kapacitu,čili paralelní rezonanční obvod a mne by zajímal rezonanční kmitočet.
Taky by mne zajímal vliv indukce z vinutí kmitačky na budící cívku,přece jenom převod je velký a je to v podstatě trafo. Rozhodně se nespokojím s tvrzením "není na tom zapojení nic světoborného" jak to tady popsali někteří. prostě mne to zapojení zaujalo natolik,že se tím hodlám zabývat hned jak to půjde,ale musím se dostat ke kolegovi,který tento přístroj vlastní.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#85 Příspěvek od Franta »

Pajosku, určitě se shodneme, že zapojení této dvoulampovky není nic tuctového, čili je to opravdu "světoborné". Napěťově je to perfektně vyvážené a jelikož jsem měl při měření připojenu jen provizorní anténu - tj. kus drátu přišroubovaného k radiátoru topení, přijímač fungoval překvapivě selektivně a s použitím anténního C2 v kombinaci s diferenciálním C3 zpětné vazby jsem tady chytal na SV dokonce Liblice a na DV Varšavu, sice dost zarušenou, ale přece jen to bylo slyšet. Zázrak je, že to dokázalo odladit signál vysílače Topolná 270 kHz, ačkoliv Topolná je tu "přes kopec"...

Baudyš a spolupracovníci měli k dispozici podklady od výrobců, ale jaké kvality byly ty podklady - to už dnes nikdo nezjistí. Navíc člověk je tvor chybující, Baudyše a spol. nevyjímaje... Určitě si ta rádia nedali na stůl a nečmuchali v nich, to by nebyli hotovi ani za 10 let...
Chyb je tam fakt hodně. Tak např. jsem dělal servisák na Empo Herold a napětí od Baudyše samozřejmě neodpovídají skutečnosti. No a když jsem dělal servisák na Empo Admiral, tak u Baudyše jsou dokonce chyby ve schématu, do Radiojournalu jsme to museli překreslit. Podobně ve schématu Iron Gamma 40... no našlo by se toho víc.
Budicí cívka repráku se chová jako obyčejná tlumivka, netvoří s C8 (pokud jsi myslel tento kond) rezonanční obvod. Reprák je dynamik typu "Excello" jako u všech rádií Telegrafie z té doby, impedance kmitačky je 5 Ohm.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#86 Příspěvek od pajosek2 »

Franta píše: Budicí cívka repráku se chová jako obyčejná tlumivka, netvoří s C8 (pokud jsi myslel tento kond) rezonanční obvod. Reprák je dynamik typu "Excello" jako u všech rádií Telegrafie z té doby, impedance kmitačky je 5 Ohm.
Nesouhlasím. Co se týká kondíků,tak jsem nemyslel C8,ale C4 v sérii s C5 a to prallelné k vinutí buzení.

Taky je důležité si uvědomit,že nosný kmitočet tu AF7 přivře a tím začne otevírat AL1,ale má to vazbu na G2 té AF7 to není běžné zapojené. A pak se to teprve začne budit NF kmitočtem,až se AL1 posune více do pracovní oblasti charakteristiky. Je potřeba se nad tím zamyslet.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#87 Příspěvek od masar »

pajosek2 píše:...Je potřeba se nad tím zamyslet.
Je to stabilizace pracovního bodu AL1.
Ještě nějaký další objev?
Jinak pokud jde o rezonanční kmitočet obvodu M/C4/C5, pokud bude indukčnost např. 20H, pak je kolem 20Hz. Jinak se jedná o klasický vyhlazovací filtr LC, jehož "zemí" je kladná napájecí větev. :wink:

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#88 Příspěvek od Franta »

masar > BINGO :!: :!: :!:
K tomu pouze dodám, že magnetický obvod budicí cívky je z materiálu, který má jistou schopnost déledobě uchovávat zbytkový magnetizmus.
Ještě jinak řečeno - pokud připojím na NF nízkoimpedanční výstup kmitačku buzeného repráku, jehož MAGNETIZAČNÍ CÍVKU NEZAPOJÍM A ANI NEBYLA PŘIPOJENA do obvodu třeba několik roků, reprák hraje. Sice velmi potichu, ale hraje. Viz poučky o magnetické remanenci.

No a ještě noticku: mám změřeno, že hodnoty Ua ani Ug2 u VF pentody, tzn. také Ug1 koncové pentody, její Ua ani ostatní napěťové hodnoty v přijímači se nemění, ať je na anténě (silný) signál nebo není žádný signál - tj. anténa úplně odpojena.

Je potřeba se nad tím zamyslet...

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#89 Příspěvek od pajosek2 »

Franta píše:masar > BINGO :!: :!: :!:


No a ještě noticku: mám změřeno, že hodnoty Ua ani Ug2 u VF pentody, tzn. také Ug1 koncové pentody, její Ua ani ostatní napěťové hodnoty v přijímači se nemění, ať je na anténě (silný) signál nebo není žádný signál - tj. anténa úplně odpojena.

Je potřeba se nad tím zamyslet...
Tak to je divné,přoto,že pokud to rádio hraje,tak se napětí musí měnit minimálně v rytmu modulace. Co se týká měření ss posuvu,tak by se mělo provést generátorem bez modulace a v uzlu R2/R4/C7 by měla být změna pokud ovšem platí to,co všichni tvrdíte,že C7 je blokovací. Přece jen v G1 AF7 dochází k mřížkové detekci a ten zbytek VF je musí na C7 vyfiltrovat. :wink:
Remanence je jasná dokonce i gravitační pole udělá své :wink:
Naposledy upravil(a) pajosek2 dne 03 dub 2016, 09:45, celkem upraveno 1 x.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#90 Příspěvek od danhard »

Podle mě je R5 0,2M moc velikej a zhoršuje regulaci pracovního bodu se slabou AF7, zkusil bych 0,1M :D
DC regulační vlastnosti obvodu potlačí posuv prac. bodů detekcí vf.
Stahni si dokumentaci od předchůdce BALI 35 od Berana, tam je to měřeno voltmetrem s větším vstupním odporem a hodnoty víceméně odpovídají reálu.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“