El.ohradník

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#76 Příspěvek od danhard »

Taky bych takový novoty nepoužíval.
Pěkně cívku na rozdělovač ze starý škodovky :D

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#77 Příspěvek od weed_smoker »

Těch možností je víc,pokud jsou ty časovače dva.Jeden dává impulzy,třeba 1-10 imp/s a druhej nějakou "nosnou" okolo pár kHz(víc než 50 to nebejvá,spíš 25-30) nebo 50/60Hz,na kterou se namodulujou ty impulzy nějakym hradlem nebo trandem.Takovym signálem se pak budí trand,kterej to trafo spíná.Na železný stačí těch 50/60Hz,pokud maj mezeru (rozptylový trafa,indukčky...) tak i zapojení s 1 časovačem.Na ty feritový bude mít ta "nosná" frekvenci okolo 20kHz naladitelnou v nějakym rozsahu,naladí se to na největší sílu jiskry.Feritový jsou i některý zapalováky do motorek a tráfka do kotlů.Ještě by šlo využít trafo z tiskárny (3-5x zmenšená obdoba TV trafa).
Používat TV trafo neboli IHVT,neonový trafo,VPT trafo nebo trafo z velkýho kotle není dorej nápad,to už dělá echt auvajz,některý zvířata(např.koně) už by to mohlo sejmout.
BTW.S tim IHVT(je z metrovýho THOMSONa,anodovej kabel snese dle potisku 50kVDC) mám vlastní zkušenost,to už je brutální paralyzér :twisted:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#78 Příspěvek od Artaban001 »

Mám tu několik 24V jiskrových jednotek z naftovýho bufíka (něco jako Eberspacher Hydronic). Je tam zdroj asi 10KHz klíčovanej 50HZ (všechno je to odhad - některý jednotky v rytmu 50Hz přerušovaně slabě pískají. Oblouk, který to vytáhne je oranžovej a zapálí i dřevo v krbu (na podobným principu teď prodávají ty "plazmový zapalovače"). A nikdy bych je nikomu nedovolil použít na ohradník tak jak jsou, protože:
-Pokud je ohradník malý, způsobí těžké popáleniny
-pokud je ohradník dlouhý, je to tak vysoká kapacitní zátěž, že napětí nebude skoro žádný.
Ve vedlejším vlákně se řešil "fabrický" ohradník z impulsním trafem.
tento ohradník - v omezené míře i ten ze zapalovací cívkou ze škodovky - dává jednotlivý pulsy. Pro uzavřenou zvířenu je to něco jako razantnější rána. (např) kráva, co se dotkne plotu dostane silnou ťafku. V pauzách mezi ťafkama může bezpečně opustit plot. Párkrát dostane za vyučenou a potom ji již stačí, když ten plot uvidí a vyhne se mu, i když je vypnutý. Pokud budeš napájet ohradník zdrojem typu OBIT, při letmém kontaktu může začít hořet výboj mezi plotem a dotknuvšího se živočicha (kráva, nebo opilí puboši). Navíc impulsní zdroj míň žere. Co kdybyste zkusili rozebrat paralyzer a využít jeho impulsní trafo (je zalitý v izolační hmotě a jiskřiště se dá nahradit tyristorem spouštěným diakem přes dělič, nebo doutnavkou - měnič z 12V na pár set V by šel spáchat snadno.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#79 Příspěvek od Olchor »

Jen tak pro zajímavost - testoval jsem MOT, co dá na výstupu, než se švihne. Odpojil jeden konec sec. od kostry, udělal jednoduché jiskřiště. Do vinutí pro žhavení (3,5záv. tlustý drát) jsem vybíjel kond 10G/50V.
Vytáhlo to jiskru na 20mm, tedy cca 20kV, dost hutnou.
Kond 50G/12V dal cca 5kV ( možnost napájení z autobaterky)
Kdyby někomu nevadila váha a asi trochu vyšší spotřeba, dal by se ten MOT taky použít k ohradníku. Možná bych ho zalil do parafínu, zvýšilo by to el. pevnost a ochranu proti vlhku.

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#80 Příspěvek od lantros7 »

Takže ohradník funguje,ale prý je to na 4km slabé.
Svody prý nikde nejsou.
Zajímalo by mne,co dávají za cívku v originálu.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#81 Příspěvek od danhard »

A jakou cívku jsi tam dal ?

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#82 Příspěvek od lantros7 »

Ze staré škodovky.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#83 Příspěvek od danhard »

Olchor píše: Kdyby někomu nevadila váha a asi trochu vyšší spotřeba, dal by se ten MOT taky použít k ohradníku.
Není účel ty krávy zabít, jenom odradit :lol:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#84 Příspěvek od danhard »

lantros7 píše:Ze staré škodovky.
Energie se dá ladit délkou pulzu.
Jako elektrikář na to vždycky šáhnu, jestli to funguje a zkusím četnost výbojů.
Co mě nezabije, to mě posílí :lol:
Naposledy upravil(a) danhard dne 31 říj 2017, 23:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#85 Příspěvek od lantros7 »

Takže?
Stačí korigovat impulz přes kondík.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#86 Příspěvek od danhard »

Ne, proudlužit budící impulz.

Trafo z mikrovlny není až tak špatnej nápad, nepotřebuješ takové napětí, ale přizpůsobení tomu vedení a jeho kapacitě.

Možná energie pulzu je ale asi 10x větší :)

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#87 Příspěvek od lantros7 »

Takže odporem na vstupu,je tam 15k.

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#88 Příspěvek od Nakadah »

2kV MOT co dá 2A na sekundáru do zkratu na elektrický ohradník? A co rovnou NST trafo 9kV 50mA? A nebo bych ještě měl RTG trafo 60kV 6mA...

Bože to jsou nápady :roll:

https://youtu.be/0bme0JpXQUg?t=3m33s

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#89 Příspěvek od Olchor »

No to jsi špatně pochopil, nikdo nechce dát MOT napřímo ze sítě, jen ho použít jako impulzní trafo. Způsobem buzení se dá velmi snadno omezit přenášená energie tak, aby to bylo bezpečné. Ale 4km ohradníku mi připadá už moc, bude těžké najít kompromis mezi bezpečností a účinností.

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#90 Příspěvek od marshal »

zdravím, z dlouhé chvíle pročítám toto vlákno a napadlo mě co takový ohradník udělá s divočákem. Divočáci se rozhodli ničit zahradu a myslivci na zahradě střílet nesmí.
Sice nevím jakou konstrukci by to vyžadovalo a jestli to má vůbec smysl. Divočáci mají tlustý kožich ale rána do čumáku by je mohla odradit.
dík za názory.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“