Elektronkový baskytarový zesilovač

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#76 Příspěvek od sinclair »

Jojo, to vypadá na budič/zesilovač pružinovýho hallu.
A na co jsi teda nakoupil součástky? Budeš stavět kopii?

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#77 Příspěvek od Kaca »

Kopii ne. Koupil jsem to za pět litrů. Zdálo se mě to jako výhodná cena už jen kvůli trafům, novým EL34řkám, kondenzátorům atd. No a teď je mě to líro rušit když je to v lati.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#78 Příspěvek od sinclair »

No tak samozřejmě!
Smysl by to mělo, kdybys vědomě koupil polovrak, nebo vyhořelej. Ale i tak - do původního šasi by se doplnily chybějící věci, vyměnily vadný a udělal se z toho znova kompletní stroj, co má značku-jméno.
Pokud to bylo úplně komplet, funguje to dokonce a vyhovuje i zvuk a výkon, tak proč rozebírat ??
Dneska koupíš síťáky i výstupáky na kdeco, kvalitní sokly taky, šasi si umíš udělat a na očkový lišty si můžeš postavit doslovně custom aparátek, co bude doladěnej v drobnostech a zvukem bude vyhovovat jen konkrétnímu uživateli, stylu jeho hry či hudebnímu stylu.
To je ostatně i důvod prosperity mnoha "custom" firem, co se tímto stylem stavby individualit velice úspěšně živí.
Jednoho mám skoro za bukem, Pavlík Horký je v oboru pojem.

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#79 Příspěvek od Kaca »

No, vždyť přemejšlím že je to škoda. Asi to opráším a zkusím to poslat dál. Byla by to opravdu škoda ničit. Já nejsem kytarista. Ten basáckej už je v UK a už měl asi i koncert, Ještě nevím jak to dopadlo a jak synovi vyhovuje, věřím ale že se to brzo dozvím. Postavil jsem mu už třetí a všechny jsou v pohodě. Tedy jsem se s ním domluvil aby udělal nějaké hodnocení a srovnání a podle toho si postavím ten jeden prom sebe.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#80 Příspěvek od sinclair »

Ale zase jen do určitý míry.
Totiž - druh koncových elektronek, ale hlavně výstupák a reproduktory ovlivňují výsledný zvuk mnohem víc, než jakýkoli čachrování s korekcemi.
Když použiješ výstupák a repráky z plexiny, tak to bude furt ± hrát jako plexina, ať děláš co děláš :D

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#81 Příspěvek od Kaca »

Já jsem celkem dobře vyzbrojenej, mám doma tři kusy AZK 360, všechny jsou sice překondenzátorované ale už zase asi 6 let nepoužívané a ještě z další AZK 360 obě trafa, další trafa jsem si nechal namotat u TBP Blatná u pana Pance podle vzoru AZK 450 dvě síťové a dvě výstupní. Zkusím zjistit za kolik půjdou prodat ty AZK 360 a když bude cena nízká tak myslím že na basu budou ty výstupáky exkluzívní. Tedy i ty síťáky ale tam bude Ua 500V. No to bude buď hranice a nebo použiju jen jednu část sekundáru která bude pro Ua asi 450, nevím z hlavy přesně. To už je ale jedno.
Tenhle zesilovač asi tedy prodám tak jak je. Byla by opravdu škoda ho bourat.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#82 Příspěvek od sinclair »

Ale ty původní zdvojovačové zdroje nejsou pro nástroje moc vhodné.
Jestli sis nechal namotat síťák se sekundáry přesně podle AZK450, tak budeš muset znovu zdvojovače použít, neboť s klasickým grecem tam budeš mít hodně málo.
Původní síťák z AZK450 dává na celém anodovém sekundáru jen asi 190V s odbočkou pro g2 a zbytek na asi 160V. Je to napětím i průřezem spočítaný pro zdvojovače. Dost si tím zjednodušili konstrukci i izolace síťáku, i za cenu složitějšího a měkčího zdroje.
Ten měkčí charakter anodového zdroje v AZK450 i AZK360 se časem ukázal jako velice prozíravý, neničilo to při přetěžování tolik koncové elektronky.
Ale jak píšu, původní zapojení zdrojů AZK450 i 360 není pro nástrojový účel příliš vhodné.

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#83 Příspěvek od Kaca »

Ještě jeden dotaz, pokud jste tohohle Fendera někdo stavěl, tedy chci se zeptat na rozdíl mezi 5F6 a 5F6A když se dívám na obě schémátka je v čem?
Na tom schémátku Fender bassman 5F6 jsem nenašel odpor 100k mezi anodami druhé elektronky (který si myslím že tam jen chybí) a ještě v invertoru na třetí elektronce jsem zjistil že tam nejsou odpory 1M mezi mřížkami a odpory 470Ohm a 10k. Dále na tom schématu 5F6 není potenciometr nastavení biasu ale to není podstatné. Dále je tam uváděn potenciometr Bass jako A, tedy audio (log.). Můžete se mě k tomu prosím někdo vyjádřit?
Děkuji a zdravím! Kaca
Přílohy
5f6a_schem.jpg
(86.98 KiB) Staženo 76 x
Fender 5F6 schéma.PNG
(82.7 KiB) Staženo 86 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#84 Příspěvek od Sendyx »

To tvoje 5F6 se tak nějak rozchází s 5F6 dokumentací, kterou mám já, a nesedí ani s drátovačkou od výrobce. Třeba prezence je v drátovačce propojena na studený vývod MID potu, což ve verzi 5F6A není, a další rozdíly.
Kdes to šéma vzal?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#85 Příspěvek od JiriTom »

Sendyx: to co popisuješ by mělo být asi tohle:
Přílohy
bassman5f6.gif
(36.79 KiB) Staženo 88 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#86 Příspěvek od Sendyx »

Tak jest.

Fantastiš jsou na těch starých tweedech ty vaklavé cinche jako reprokonektory :evil: .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#87 Příspěvek od Kaca »


Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#88 Příspěvek od Kaca »

Je tady nějaký basák? Co říkáte tomuhle na obrázku? Hrál na to někdo z Vás nebo přišel s tím někdo do styku? Zkuste se prosím vyjádřit. Ten 5F6 jsem dostavěl s 2 x KT88 na konci s dobrým, možná výborným výsledkem. To uvidím až v tahu. Ale tohle je zase něco jiného, možná by to stálo za to to vyzkoušet:-)
Přílohy
u1050b.gif
(103.5 KiB) Staženo 90 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#89 Příspěvek od Sendyx »

Mohu tě ubezpečit, že tento konkrétní model Univoxu se v tuzemsku nacházel asi v jediném kusu a zkušenost s ním mohlo mít tak 5-10 lidí, z toho polovina bude už po smrti...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“