Jedenáctá zásuvka

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#76 Příspěvek od palmalsport »

Ale de to. Při správném použití, v tom není problém. :)

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#77 Příspěvek od Brozicek »

Přidám k tématu drobnou zkušenost. Švagr přistavoval v půdním prostoru místnost a potřeboval tam zásuvku. Přes sílu stěny ve vedlejším pokoji byla další zásuvka, tak jsem pověřil syna v 3. ročníku učení na elektrikáře, aby to švagrovi protáhl. Práci jsem šel po něm zkontrolovat a k mému zděšení kolík svítil na doutnavku.
Protější zásuvka za zdí byla v pořádku. Syn dostal málem pár facek a já jsem hledal, který drát přehodil. Vše bylo zapojeno podle bontónu a přesto kolík dále svítil. Vadaska z levé fáze proti kolíku a nuláku normálně "cvakala". Nějaká indukce na vzdálenost asi 40 cm připojení byla asi blbost, tak jsme ještě na kolík sáhl prstem a dostal pořádný, ale "omezený" kopanec.
Při přemýšlení, kde je chyba, jsem se rukou opřel o stěnu s ještě vlhkou omítkou, a stěna dost silně v dlani brněla.
Problém byl nakonec v tom, že švagr při omítání pleskl do krabice pod nástěnným světlem koblihu malty, a provizorně připojené světlo pověsil zpět na skobičku. Vlhkou koblihu na spojovací svorce tím přikryl. Takže vlhká stěna i podlaha byly po zapnutí vypínače světla "napojeny" na fázi, a proto ta podlaha svítila proti kolíku, ne kolík proti podlaze. Mezi stěnou a podlahou byl jen úbytek napětí, a proto stěna proti podlaze jen brněla. Pohyb po podlaze byl při tom relativně bezpečný jako když pták sedí na dratech pod napětím.
Trochu jsem odbočil, ale je to příběh ze života.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“