Kritika pravopisu - odděleno, přesunuto

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#76 Příspěvek od hafca »

Snad to tu ještě není.

Sedí kluk nad knihou.
No teda… páni!…tak to bych nikdy neřekl…hmmm to je divný…
Maminka: Prosím tě, co to čteš?
Pravidla českýho pravopisu.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#77 Příspěvek od Hill »

Sto bodov!
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#78 Příspěvek od Jenys »

Zrovna tuhle jsem si říkal, jestli toto téma sleduje Jano vychodňár, asi jsem ho tím přivolal, sice ne sem do tohoto vlákna. Zase bude veselo, někde mu teče voda a moc se v pravopise nelepší, achjo.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#79 Příspěvek od masar »

Ale my nejsme agentura... Co tam máš dál? :wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#80 Příspěvek od Celeron »

Kámoš učitel mi dnes říkal, že ještě horší je, že dětičky v 8.-9. třídě už skoro vůbec neuměj psát rukou na papír. Ti lepší prý píšou tiskacíma. No a, jestliže neumí psát, tak se potom nedivte, že datlujou ty hrůzy do mobilů. A to je ten hlavní průser s češtinou. Jinak je strašně nasranej, co po nich vrchnost chce, aby učili. Teď je zase nějaká novinka, čeština se bude učit za pomoci matematiky.
Já jsem třeba již hromadu pouček pravopisu od školy dávno zapomněl, ale, když něco napíšu, tak to tak nějak "pocitově od oka" poznám, jestli v tom není hrubka.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#81 Příspěvek od Hill »

>> Jenys: Jano není Východňár, je z regionu Tekov, to je dnes Západní Slovensko, kraj Nitra, okres Levice, prostě od Východňárů daleko.
Tam uniká ta voda, takže si ho s někým pleteš.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#82 Příspěvek od kokun »

Jardo - ale on určitě myslel "tiktaka" - ten je totiž také Jano (tak jako jsem i já) :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#83 Příspěvek od Hill »

kokun píše:Jardo - ale on určitě myslel "tiktaka" - ten je totiž také Jano (tak jako jsem i já) :lol:
Jistě, však to Jáno Tiktak není Východňár, je Tekovčan, kdesi na Hronu od Levice k Dunaji. A jemu se ta voda vlévá do Hronu.
Ale není se čemu divit: Jáno Tiktak sem chodí z pevné adresy poskytovatele sídlícího na ulici Karla Marxe v Levici a ten bere konektivitu od ŽSR, kde to spravuje nějaká Z. Masaryková... Kdo se v tom má vyznat?
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#84 Příspěvek od masar »

Celeron píše:Kámoš učitel mi dnes říkal, že ještě horší je, že dětičky v 8.-9. třídě už skoro vůbec neuměj psát rukou na papír. Ti lepší prý píšou tiskacíma...
Ano, tohle je také jedním z "kamenů úrazu". Ikdyž psát se děti ve škole pořád ještě učí. :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#85 Příspěvek od EKKAR »

Hill píše: Jistě, však to Jáno Tiktak není Východňár, je Tekovčan, kdesi na Hronu od Levice k Dunaji. A jemu se ta voda vlévá do Hronu.
[...
Tiktak není Jáno, ale krátce Jano (pro přesnost).
A sídlí v Žemberovcích (po slovensky Žemberovciach) severovýchodně od Levíc - https://mapy.cz/s/2AOXO . To si myslím pro lokalizaci stačí, další detaily nejsou potřeba...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rudo7117
Příspěvky: 60
Registrován: 26 pro 2012, 01:00

#86 Příspěvek od rudo7117 »

Chcel by som sa opýtať, ako sa skloňujú slovenské mená v češtine. Už som to viackrát zaregistroval v rádiu,alebo telke.
Napríklad. Zdravím Petra. Česky: Zdravím Petera.
Alebo napríklad dosť často používané. Od Joža Ráža. Od Jožo Ráže.
Príde mi to také divné, očakával by som že sa skloňuje od Joža Ráže. Ako to vlastne je?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#87 Příspěvek od Hill »

rudo7117 píše:...očakával by som že sa skloňuje od Joža Ráže. Ako to vlastne je?
V češtině platilo, že vlastní jména končící na -o jsou nesklonná, ale on si je stejně pořád někdo skloňoval, tak toto pravidlo už asi 20 let, možná o něco déle, neplatí.
Ovšem, kdo to musel umět tehdy, třeba kvůli rozhlasu či televizi, těžko si zvyká, že to už neplatí, a že i v češtině by měl říkat, že uslyšíme Joža Ráže.
Otázkou nadále zůstává, nač je zvyklý sám Jožo Ráž. I on patří do té (alespoň na české straně Javoriny) nesklonné generace a musel to slyšet mockrát...
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#88 Příspěvek od Hubert_79 »

No a nebo skloňování jména prezidenta Ukrajiny. Petro Porošenko. S tím taky někdy v médiích válčí...
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#89 Příspěvek od Jenys »

Hill píše:>> Jenys: Jano není Východňár, je z regionu Tekov, to je dnes Západní Slovensko, kraj Nitra, okres Levice, prostě od Východňárů daleko.
Tam uniká ta voda, takže si ho s někým pleteš.
To Hill, OK, díky za upozornění, nějak jsem si popletl kraj, takže se omlouvám :oops:
Ale právě mám s jeho psaním problémy při čtení a pochopení co to vlastně chce. Psali o tom už i ostatní, že je to pak ztráta času to vyluštit.
Aspoň kdyby psal s diakritikou, dělal interpunkce, nepsal ve zkratkách atp.
Právě bych v pravidlech udělal další bod, aby lidé psali aspoň s trochou gramatiky, čitelně bez luštění. Někde na jiném diskusním webu to měli v pravidlech.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#90 Příspěvek od Hill »

Jo ták, už začínám chápat: on to jako někdo někde jinde vyvěšuje?
Proto to nevím, seznam stránek, na které chodím pravidelně, je velmi krátký; na mnohé jiné stránky jsem se naposledy podíval před lety a nějak se mě nezmocnil pocit, že bych se tam měl podívat znovu.

Shrnul bych to do doporučení:
formulujte svá sdělení co nejjasněji a dávejte jim alespoň obecně přijatelnou podobu, prosím.
Důvod: než tu nadávat na to, že si někdo perličky kopíruje a vyvěšuje je jinde, prostě tady ty perly nenechávat. Proč ty perly sviním házet, jak prví staré přísloví? Něteré je hledají, i když jim je po hrstech neházíme.

Trochu jsem "vylepšil" bod 6) NPEB, ale skutečně jen trochu. V podstatě v Pravidlech už to bylo, jen asi ne dost srozumitelně každému.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“