Mnoho manažerů-málo dělníků-Nemoc dnešní doby

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#76 Příspěvek od EKKAR »

Hubert_79 píše:...A se jménem na trhu, znalostmi a podobně by si u tebe měli headhunteři podávat dveře... Jestli ne, je něco blbě. Možná u tebe, možná někde jinde. Těžko říci.
Jo, něco je blbě - a to zrovna to, že headhunteři jdou po lidech mezi 25 a 35 lety, na lidi 50+ už nemají jinej názor, než "to jsou geronti". Setkal jsem se s tímhle přístupem teď nedávno - firma s celosvětovým významem v automotive, dodává prakticky všem světovým automobilkám, chlubí se že má 90 000 zaměstnanců ve víc jak 70 fabrikách po všech kontinentech včetně Japonska a Číny (možná je někdo pozná, mají zeleno-bílý logo), lákají lidi ne velkohubou, ale přímo megatlamnou nabídkou výhod a benefitů, přímo až neskutečnýma příslibama osobního přístupu a možností rozvoje a profesionální kariéry. Vychloubají se naprostou standartizací všech postupů, unifikací všech vývojovejch etap, možnostma jedince podílet se na rozvoji přímým zlepšovatelským programem.... Fajn. Pak jeden přijde na dílnu-halu, kde má probíhat finální montáž konkrétního produktu, stojí tam 3 linky postavený do ohrádky, v každý lince 11 pracovních stanovišť pro jednotlivý montážní operace. Ale i když se na všech třech linkách dělá ve výsledku jedno a to samý, tak každá linka má jiný prostorový uspořádání, v každý jsou jednotlivý pracoviště uspořádaný jinak = montážní komponenty jsou na jiným místě a v jiný dosahový vzdálenosti a montážní přípravky/pomůcky a nástroje jsou nastavený jinak. Adept na zaměstnání má 3 měsíce zkušební doby na to, aby všecky operace zvládnul natolik, aby byl schopnej práci plynule vykonávat bez výraznýho výskytu závad. Podle tvrzení vedoucích má každej takovej adept dostat svýho patrona = zkušenýho pracovníka(pracovnici), kterej mu má všecko vysvětlit, zaškolit ho a v případě problémů nebo dotazů se mu má věnovat. V reálu je vedoucím směny 25-letá namachrovaná slečna, která v podniku dělá už (!!!) 3 roky a "patronem" její stejně služebně i fyzicky "stará" kolegyně a kamarádka. Samozřejmě obě zvládají všecko levou zadní a ohánějí se kecama, že celou linku zvládly za tejden. Bohužel jaxitaxi pozapomínají na několik zásadních faktů - když ony nastoupily, linka byla jen 1 a směnová norma byla 350 vyrobených kompletních kusů produktu za 8 hodinovou směnu, zatímco aktuální stav je 3 fyzicky výrazně odlišně se chovající linky a požadavek na 570 kusů za 8 hodin Z KAŽDÉ LINKY. Neboli že reálná montážní doba na 1 komplet se za ty cca 3 roky zkrátila skoro na polovinu původní hodnoty a navíc je nutno učit se každou montážní etapu 3x = na každé samostatné lince zvlášť. Nastupující je okamžitě "ohodnocen" a je k němu podle toho přistupováno - manuálně zručný 50 letý chlap s letitou praxí na NC a CNC zařízeních je "neperspektivní" i když po 3 týdnech zvládá na třetině pracovišť držet tempo se "starším personálem" a je po 1 měsíci ve zkušební době odejit s odůvodněním, že na tuto práci nestačí. Ženská 40 let s praxí několika let na montážní lince drobný mechaniky s prvkama elektroniky je 2 měsíce umisťovaná jen na 2 stanoviště z 11 (sice střídá linky, ale z celkovejch asi 15 montážních a testovacích operací dělá jen 3 nebo 4) a pak je jí po náhlým umístění na zatím neabsolvovaný pracoviště dotyčnou vedoucí vyčteno, že nestíhá a zdržuje ostatní = výpověď ve zkušební době 4 dny před jejím koncem, odůvodnění "nestíhá práci, je neperspektivní"... O nějakým programu zlepšování se nedá vůbec mluvit, návrhy na úpravy vedoucí třeba i jen k blbýmu odstranění hrany, která při práci způsobuje odřeniny a který se při rychlý práci prostě nejde vyhejbat slečna vedoucí sice neodmítne přímo, ale totálně je zazdí přístupem "jo, sepíšeme to až bude čas" - a ten samozřejmě nikdy není, protože před směnou je fofr aby se rozdělili lidi a aby se všecko stihlo rozjet a po směně se spěchá domů... "stavte se zítra, já se na to podívám" - ale pak se navrhovatel zlepšení z drbů doví, co o něm dotyčná slečna vykládá na kuřárně: jakej je votrava, co se sotva ve firmě objevil a už dělá chytrýho ...

Prostě to není o tom, co člověk umí jako letitej pracovník a co může svýmu zaměstnavateli nabídnout za zkušenosti z předchozích zaměstnání, ale o tom, že každej zaměstnavatel si představuje jedno - že zaměstnanec je nepopsanej list papíru, na kterej se dá napsat jakejkoliv text role a dotyčnej pracovník podle toho jako robot bude fungovat podle předepsanýho softu přičemž člověk s vlastníma zkušenostma je právě negativně "předem ovlivněnej", protože už něco zažil, má svoji představu o práci a o životě a nenechá se sebou libovolně vorat a vláčet stejně, jako to jde dělat s mladým, blbým a nezkušeným absolventem - klidně i s několika titulama, ale nezkušeným životně ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#77 Příspěvek od samec »

Presne tak.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#78 Příspěvek od EKKAR »

A když tohle někdo dneska coby 40 letej nechápe, respektive se těžce podivuje tomu, že pracovník ve věku 50+ není "lovenej naháňkou", tak se bude kurewsky divit sám, až "přijde jeho čas" = až jemu samotnýmu bude těch 50+ a najednou bude chtít někde nastoupit ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#79 Příspěvek od termit256 »

Pruser u vetsiny lidi 50+ je jejich absolutni nezajem se neco noveho ucit, natoz s necim novym iniciativne prijit. Praci zvladaj dobre, to neni problem, ale snazi se to spis uz jen tak nejak doklepat do duchodu a nepridelavat si zbytecne starosti vymejslenim nejakych novot. Coz je pruser a proto konci casto u pasu.

Typickym prikladem je nejmenovany zdejsi expert, ktery radeji vymysli milion duvodu proc neco nejde a jak mu kazdej krivdi a ublizuje, nez aby danou vec proste udelal.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#80 Příspěvek od Hubert_79 »

Ano. Správné je sedět doma a čekat, až někdo přijde škemrat, jestli by mě nezaměstnali. A že mám pár let do penze? Koho sere!
Není to, že bych něco nechápal. Chápu to a pochopím i ty zaměstnavatele. Příspěvek výše vyjadřuje, proč.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#81 Příspěvek od pajosek2 »

Ono je to taky o tom,že vedoucí pracovník,mistr-předák, musí být schopný poznat,jaké kvality má dělník. Pokud je to sice mistr,ale jen na psaní výkazů výroby,který tu práci nezná,tak tam úspěch budou mít jen patolízalové,donašeči a snaživci,kteří nadělají více škody než užitku. Myslím,že v zákoníku by mělo být zakotveno něco jako "dělník má právo na kvalitního nadřízeného."
Tohle se asi nestane. :-)
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#82 Příspěvek od PotPalo »

Väčšinou je ten hore niekým dosadený, a sám vie úplné houno. Potom na personálnom vyberajú ľudí podľa toho, či doma chovajú psa (aby zapadli do kolektívu), a pod.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#83 Příspěvek od termit256 »

Prave ted mne vytocil presne takovej "borec" o kterych mluvim. Rikam mu, vypni pocitac, neposilej ho do rezimu spanku jako obvykle, protoze pres noc a zitra nepujde proud a UPS to takovou dobu neutahne. On na mne ze jak se to ve W10 dela? Rekl jsem mu at si to najde na google. Pry na to nema cas.

Jestli bude v pondeli system nakoply, jde z kanclu do vyroby a naprosto mne nezajima jestli ma titul a zkusenosti s tim nebo onim. A muze ukrivdene fnukat a nadavat na neschopne nadrizene, diskriminaci 50+ apod. jak chce!

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#84 Příspěvek od pajosek2 »

No mi,když podřízený řekl,že to nejde nebo,že neví jak,tak jsem mu to prostě ukázal jednou a pak už to musel zvládnout. Tohle je přesně ten blbý přístup. Tohle mu ukázat zabere pár vteřin na googlu to bude hledat podstatně déle. Tohle,kdyby mi šév řekl,tak bych mu řekl něco ve smyslu,když to neví ani šéf tak to bude asi dost složité.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#85 Příspěvek od EKKAR »

Jenže ne každej je takovej - je spousta lidí nejen 50+, ale mnohem starších, který jsou i v tom daleko vyšším věku schopní nejen se učit nový věci, ale po nezbytný době na zapracování se a zvyknutí si jsou schopní v reálu "natrhávat prdel" pracovníkům, který jsou ve věku nejen jejich dětí, ale i vnuků - protože mají ty životní zkušenosti a jsou schopní si vytvářet nový rutinní návyky a u práce přemejšlet. Ano, většině lidí v 50 trvá zapracování delší dobu než čerstvýmu absolventovi, ale s tím je nutný počítat - i s tím, že někdo to prostě nezvládne. Ale ne každej v 50 kouká "mám to za pár, tak to do důchodu nějak doklepu" - právě že velká většina lidí si uvědomuje, že do důchodu půjdou ne v 60, ale v 65 nebo ještě pozdějc a jako padesátníci dneska makají jako jejich fotrové ve věku 35-40, který do tý penze v 60 skutečně šli - pokud si to neprotáhli a nepřesluhovali klidně do 65 ... Ale velká většina osob pověřovanejch personální prací s touhle věkovou skupinou na ně kouká právě jako by jim do důchodu zbejval poslední rok a jejich pracovní perspektiva pak končila jak Doverský útesy ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#86 Příspěvek od termit256 »

pajosek2 píše:No mi,když podřízený řekl,že to nejde nebo,že neví jak,tak jsem mu to prostě ukázal jednou a pak už to musel zvládnout. Tohle je přesně ten blbý přístup. Tohle mu ukázat zabere pár vteřin na googlu to bude hledat podstatně déle. Tohle,kdyby mi šév řekl,tak bych mu řekl něco ve smyslu,když to neví ani šéf tak to bude asi dost složité.
Sorry, ale clovek kterej neni schopny vypnout pocitac ani projevit snahu a zadat do google "jak se vypina w10" a kliknout na prvni odkaz na tu praci proste uz nema. Takove veci nikomu ukazovat nehodlam, to si musi zjistit samostatne. Nedelal bych nic jineho, potrebuju resit odborne veci a ne kazdou blbost.

To opravdu radeji vemu nekoho mladeho, kterej se sice bude muset spoustu veci naucit, ale nebude chtit ukazovat pomalu i jak se splachuje na hajzlu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#87 Příspěvek od termit256 »

EKKAR píše:Jenže ne každej je takovej - je spousta lidí nejen 50+, ale mnohem starších, který jsou i v tom daleko vyšším věku schopní nejen se učit nový věci ...
To je urcite pravda, jen takovych lidi je velice malo a pokud jsou, tak uz vetsinou podnikaji.
Ja psal z osobni zkusenosti z firmy. Cim je clovek starsi, tim ma vsechno tak nejak vic na haku a chce mit v praci svuj klidek apod. Jenze to firmu nikam neposouva. Starsi zamestnanci tenhle pristup vyvazuji zkusenostma, ale to funguje jen doby, nez se napriklad zmeni technologie a stare zkusenosti jsou k nicemu.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#88 Příspěvek od pajosek2 »

U nás se naštěstí podařilo zachovat snahu si navzájem poradit. Je jedno jestli dělník,mistr nebo vedoucí provozu prostě si tam lidi vychází vstříc. Tohle totiž vytváří přátelskou atmosféru a ta firma lépe funguje. Šef se vyhne označení blbý kokot,protože prostě ví jak provoz funguje.

Termite nezlob se na mne,ale na tu dílnu by jsi měl jít Ty,alespoň na tu dobu než si uvědomíš,že i Ty ses někdy musel učit.
Mně je 48 a nemám problém se učit něco nového a jsem rád,když s někým můžu probrat cokoliv co není zcela jasné.

Edit: Tahle problematika je opravdu velmi různorodá co se poheldu na věc týká. Není to tak dávno,co jsem mluvil s jedním podnikatelem a já se ho ptal proč nedá příležitost mladým. Řekl mi,že starší pracovníci jsou záruka kvalitní práce. Navíc starší generace jsou práve ti,kteří se umí na pracovišti vzájemně podpořit a dochází jim věci samy od sebe. Třeba,že je potřeba zamést,i když jim to někdo nenařídí.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#89 Příspěvek od Yarda1 »

pajosek2 píše:...Řekl mi,že starší pracovníci jsou záruka kvalitní práce...
Nové koště dobře mete, ale staré ví, kde je špína.
:potlesk:
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#90 Příspěvek od pajosek2 »

Yardo dobrý :-) To je právě to moudro,které jsem chtěl slyšet. Nové koště bude zametat a staré koště bude ukazovat,kde je to potřeba. Přesně tohle je potřeba,aby mladí dělali se starýma,od kterých se můžou učit :-)
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“