O starých televizích

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Syron
Příspěvky: 662
Registrován: 20 říj 2016, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#76 Příspěvek od Syron »

Ty katastrofální konvergence byly u trinitronů s "rovným" stínítkem. Konstrukce to prostě neumožňovala. A to jsem se ještě nezmiňoval, jakým způsobem tu "rovnou přední stranu dosahovali. Nepotřebuji, aby mě třeba Danhard napadl, jestli byla síla skla třeba jen 29 a ne 30 mm. proto jsem to radši nezmiňoval. A Danharde, když už zase máš něco proti mé osobě, přečti si, co jsem napsal. Vím, nemůžeš zapomenout, ale nebudu se s tebou hádat.

Ale v době, kdy začínaly ty rovné obrazovky, jsem si prohlížel v Olomouci, nevím, jak se ta firma jmenovala, možná Safír, televize Loewe, které jako jedna z prvních nebo první v Olomouci nabízela. Měla tam Loewe, je to dlouho, s dokonale rovným stínítkem, úhlopříčka asi 82 nebo 85 s velmi slušnými konvergencemi a ostrostí. Stála 100000, slovy sto tisíc, korun.
Naposledy upravil(a) Syron dne 12 bře 2020, 01:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Syron
Příspěvky: 662
Registrován: 20 říj 2016, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#77 Příspěvek od Syron »

Jo, co se týče kvality a životnosti "prohnutých" trinitronů, byla nepřímo úměrná roku výroby.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#78 Příspěvek od xsc »

TV Loewe se pořád prodávají za podobné "lidové" ceny.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#79 Příspěvek od Lukas-Peca »

Hill píše: od toho února 1952, kdy RCA předvedla asi první delta obrazovku
Maskovou obrazovku si nechal v roce 1938 patentovat Němec Werner Flechsig a v roce 1939 byla obrazovka předváděna na mezinárodní rozhlasové výstavě v Berlíně. Nebyla to ale delta obrazovka, maska byla tvořena napnutými drátky.

O vývoji barevné obrazovky jsem napsal poměrně dlouhý článek, který v brzké době vyjde v časopisu HRČS.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#80 Příspěvek od danhard »

Syron píše:Nepotřebuji, aby mě třeba Danhard napadl, jestli byla síla skla třeba jen 29 a ne 30 mm. proto jsem to radši nezmiňoval. A Danharde, když už zase máš něco proti mé osobě, přečti si, co jsem napsal. Vím, nemůžeš zapomenout, ale nebudu se s tebou hádat.
A kde jsem Tě napadl, Ty sráči ?

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#81 Příspěvek od houmr »

Na začátku ty byly haněny ruské C430. Mám opačnou zkušenost. V polovině 80.tých let ji táta od někoho koupil bokem jako zánovní. Po čase k ní koupil ještě ruský konvertor aby jsme měli barevný i Magion a bez jediné vady každý večer jela až do příchodu Rubína C381D těsně před revolucí. Poté ještě do příchodu PALu dožívala v dětském pokoji, kde "umřela" na pozvolnou ztrátu zvuku, zřejmě vlivem vyshlého elytu v ZMF.

Ani jednou nebyla v opravě, jen divně startovala - 10 sekund nic, pak náběh s bliknutím předvolby a pak zase 10 vteřin nic a pak se obvykle chytla. Někdy i napoprvé, někdy až napotřetí, ale celou dobu stejně, jen ke konci startovala obvykle na 3 předvolbě.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#82 Příspěvek od Celeron »

V Rusku se vždycky říkalo: "Musíš kupovat výrobky s vnější viditelnou vadou, pak je šance, že nebudou mít vnitřní vadu". :lol: Nevím ovšem, jestli to platilo na všecko a vždycky. :wink:
Neměla ta C430 nějakou vnější vadu? :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#83 Příspěvek od xsc »

Opravdu je tím míněna C430, 25cm přenosná TV? To by byl asi její rekord :-)

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#84 Příspěvek od houmr »

Ano opravdu ona, ve vínové barvě. Přes den odložená na černobílém rumunském Siriusu, večer přendána na stolek u sedací soupravy. Při dnešních úhlopříčkách docela sci-fi, že se na to zvládla koukat čtyřčlenná rodina několik let a nepřišlo to nikomu divné.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#85 Příspěvek od kokun »

kokun píše:Anebo taky, jak mě u jednoho zákazníka rafnul pes za lýtko, . . . ale to bych se už moc rozkecal :lol:
Přidám ještě jeden (podobný) zážitek (to už jsem byl OSVČ) - i když nwm jestli mě už nepošlete, když ne rovnou do (_!_), tak aspoň do prodloužených zad - protože budu tady tak trochu OT.
V letech 1995÷2000 (tedy 5 let) jsem měl svoji první provozovnu tady - jen pár desítek metrů od brány (vrátnice) fabriky, kde jsem pracoval přes 30 let. (Po r. 2000 /až do 2013/ už jsem měl druhou jinde - na sídlišti. Výhodou bylo, že jen pár desítek metrů od bytu. Tam u mě byli i někteří zdejší už. - např. Lukas-Peca, kovka, možná i jiní).

Jednou jsem potřeboval s něčím (či pro něco) na poštu - ani ne 500m vzdálené, jen kousek přes náměstí.
Šel jsem pěšky - na poštu zbývalo jen pár desítek metrů. Naproti hospody byl malý domek a v něm bydlela moje dřívější pí. učitelka, ještě ze ZŠ (v té době už dlouho vdova - bylo jí už hodně přes osmdesát) - bydlela tam sama. Denně k ní chodila nejmladší dcera, která bydlela na našem sídlišti - ta si tam chovala psa. V plemenech se nevyznám, ale vypadal nějak takto (anebo viz foto v příloze).
Přestože byl asi čistokrevný, byl stejně zákeřný jako ten "podvraťák" (pouliční směs) z prvního případu.
Šel jsem tehdá po chodníku vedle toho domku - za plotem na mě štěkal pes (hned vedle chodníku byl zastřižený "živý plot" vysoký cca 1m, teprve za ním byl drátěný plot toho domku). Nwm čím jsem se mu nelíbil.
Když jsem přešel proluku v "živém plotě" (příchod k brance oplocení domku - zase jen asi 1,5m vzdálené), najednou se za mnou zjevil ten pes a už jsem ho měl zakousnutého do hýždě. Vyrazil nějak špatně zajištěnou branku a už na mně "visel". Zase štěstí, že jsem měl rifle - tudíž zase bez krve :roll:

EDIT:
Ten nápis RTS (Radio Televizní Služba) na střeše "mojí" provozovny (měl jsem ji pronajatou od města - bývalá autobusová čekárna) byl vidět na 300m - při příjezdu od Val. Klobouk (a vyjetí ze zatáčky) tady.
A pohled na provozovnu (z nadhledu - šipka "Start") - příjezd od Val. Klobouk. Jen nwm, proč při této aplikaci je ten nápis "smazán" (apka není dokonalá) :(
Přede mnou, ale i po mně, tu bývala řada jiných činností (kromě té čekárny: trafika, krejčovství, květinářství, bufet, vinotéka, ...). Vloni v létě byla ale zbourána při budování kruháče na blízké křižovatce.
Přílohy
Podobně vypadal ten "zákeřník"
Podobně vypadal ten "zákeřník"
Naposledy upravil(a) kokun dne 12 bře 2020, 14:09, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#86 Příspěvek od miroja »

Dva kusy tych Cvetnych TV este stale skladujem :-)
V ruskom RADIU asi z 90-tych rokov bola detailne rozpisana funkcia toho zdroja. Pri opravach tych maslostrojov mi to vtedy hodne pomohlo..Ak by bol zaujem, asi by som vedel pohladat.
Přílohy
C430.jpg

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#87 Příspěvek od xsc »

Já mám ten spodní model. Kromě jiného mi u něho upadlo táhlo potenciometru "cvětnosti". Jsem zvyklý, že se rozpadá samotná dráha, případně upadají umělohmotné části. Ale aby se ulomil ocelový plech, to není obvyklé...
Ten pulzní zdroj v principu složitý není. Jen je nevhodně spojený s funkcí horizontálního oscilátoru a budiče, což zapříčiňuje chybu fáze obrazu při větším jasu. Tyristorová část "předregulátoru" je diskrétní a blbě se v ní hledají chyby.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#88 Příspěvek od kokun »

houmr píše:Na začátku ty byly haněny ruské C430. ...
V počátcích mého OSVČ (1995) jsem začínal s jedním kolegou - brzy (ani ne po ½ roce) ale odešel k ČD (dělal tam pak něco kolem "zabezpečovačky", ...).
Ale dělali jsme spolu ještě dříve i ve fabrice. Ten měl rovněž tu C430-ku. Věčně na ní něco opravoval. Já sám jsem ho nikdy nevlastnil, ani neopravoval - ani mě to nelákalo, kvůli té "pověsti".
Proto jsem tu psal, že byl daleko víc poruchový, než C431 (které jsem zase já "znal dokonale").

A ještě dříve - ve fabrice. Jiný kolega (ten tu, pokud vím, registrovaný není, ale řada z vás se tu s ním "setkala". Je to ten autor tolik tady obdivovaného
magneťáku). Bydlel tehdy naproti nás - v protějším paneláku.
Ten ho (od někoho) koupil už hodně dávno - v 70.? letech? A taky v něm věčně ležel. A taky říkal, že když ho zapínal, tak "musel držet jistič" (zásuvkového okruhu), aby nevypadl 8O

Svoje dvě, či tři C431-ky (kromě hromady dalších věcí) jsem při ukončení činnosti (zavírání své 2. provozovny) "věnoval" jednomu kolegovi, tady z EB :wink:
miroja píše:Dva kusy tych Cvetnych TV este stale skladujem :-)
Tak oba ti moji kolegové měli zase ten spodní model.
Naposledy upravil(a) kokun dne 12 bře 2020, 16:44, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#89 Příspěvek od houmr »

miroja píše:Dva kusy tych Cvetnych TV este stale skladujem :-)
Ten náš vzpomínaný nezmar je ten horní na tvé fotce.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#90 Příspěvek od kokun »

miroja píše:Dva kusy tych Cvetnych TV este stale skladujem :-)
V ruskom RADIU asi z 90-tych rokov bola detailne rozpisana funkcia toho zdroja. Pri opravach tych maslostrojov mi to vtedy hodne pomohlo..Ak by bol zaujem, asi by som vedel pohladat.
Jj - taky jsem (v těch 90. letech) od někoho koupil (na inzerát) celé ročníky ruského RADIA (tehdy se prodávaly i na našich stáncích PNS, anebo šly předplatit), právě kvůli těm jejich "maslostrojům". Nikoliv tu popisované C430-ky, ale kvůli řadě dalších BTVP, které bývaly v provozu i v našich domácnostech.
A taky mě to hodně pomáhalo při opravách. A jak jsem už i kdysi psal, jak jsem ruštinu nepotřeboval od maturity (1966), tak "tady" se mně docela hodila (až jsem se divil, že se mi až tolik z hlavy "nevypařila"). A že to byla ruština přímo "elektrotechnická" (studoval jsem SPŠE), bylo další výhodou :roll:

Někde ve sklepě jsou ještě celé ty ročníky uloženy v regálu. Pokud by měl někdo ze zdejších "sběratelů" ruských btvp zájem , napište - utvořím seznam (byly by k dispozici). Jsou to vesměs kompletní ročníky z konce 80. a začátku 90. let.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“