Už rostou...

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#871 Příspěvek od konosuke »

tak synci ! do lesa a na houby jen s minohledačkou
https://www.novinky.cz/koktejl/506149-h ... -bomb.html
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#872 Příspěvek od kokun »

Tak dnes ráno jsem zase (po týdnu) vyrazil.
No - na kosu to asi ještě hodně dlouho nebude. Ve vysokém lese stále nic - zem potřebuje hodně prohřát, aby se zapařila a vytvořilo se podhoubí. Nicméně ode dneška by mělo být tepleji (a dle předpovědi nejméně na týden), sem tam i s deštěm, takže snad se dočkáme i u nás.
Takový "Kryšot" to je jiný borec - ten našel letos první sináky (kováře) už 8. května (vloni dokonce už 28. dubna !!!) a 25.5. je už i "kosil" - (jak výše odkazoval už i Celeron) :roll:
Já mám na ně taky několik míst, no bohužel zatím stále ještě nic.
Tak foto aspoň toho dnešního mála:

No a Kryšot bodoval i včera :prst:
Přílohy
Dnes: pořád ještě "žádná sláva"
Dnes: pořád ještě "žádná sláva"
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#873 Příspěvek od kokun »

Tak kde jste všichni houbaři?
Přílohy
"Není to nic, ale je to" :-)
"Není to nic, ale je to" :-)
Dnes ráno
Dnes ráno
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#874 Příspěvek od KUBO »

Včerajší úlovok. Väčšina bola zdravá.
Přílohy
20190605_093658.jpg
(62.87 KiB) Staženo 41 x
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#875 Příspěvek od Celeron »

Vám se to sbírá, když u Vás rostou. U nás nic :(
Ale zato jsem už nasbíral venku na zahradě první skenici okurek zavařovaček. Sázeli jsme je kvůli zimě před 14 dny. A to ty keříky maj zatím jen cca 25 cm a stonky slabší než tužka. Jak to na tom dokáže vyrůst netuším...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#876 Příspěvek od kokun »

Celeron píše:Vám se to sbírá, když u Vás rostou. U nás nic :(
...
No - ono rostou i nerostou. Do sběru/sbírání hub to má ještě hodně pěkně daleko - zatím je to (aspoň u mě) o pořádném hledání. Nebýt "tutových míst", taky asi přinesu "kulový" . . .

Dnes ráno: vzbudilo mě svítání a štěbetání ptáků za barákem - bylo 4:15 hod.
Tak jsem vstal s tím, že po 5. vyrazím - jenže:
Podle předpovědi mělo včera pršet (a bouřit i vč. "přívaláků") na celém území ČR.
Ale u nás nic - přišlo to se zpožděním. Rozpršelo se přesně v 5 hod., zrovna když jsem už za chvíli chtěl vyrazit. Někde v dáli i docela bouřilo - u nás jen pěkně pršelo. Přišel ke konci i blesk tak 1km daleko (hrom cca 3 sec. za zábleskem), ale žádná hrozná bouřka to naštěstí nebyla.
Akorát, že jsem byl nucený znovu zalézt do pelechu. Pospal jsem si ještě do sedmé a při pohledu z okna jsem usoudil, že by to ještě šlo.
Jít ale do lesa někdy v 8, když o tomto čase většinou už utíkám z něho (kvůli narůstající teplotě), nebylo zrovna to pravé ořechové. Ale co už.
Po příchodu do lesa se sice dobře dýchalo (luft po bouřce vyčištěný), ale než jsem se tam "vyškrabal", tak jsem si připadal jak v sauně/prádelně :o
No nakonec jsem to tam vydržel téměř celé dopoledne - vedro mě bylo až při cestě domů, když už na mě pražilo slunko.
Přílohy
Zajímavé, že na rozdíl od ST, jsem dnes nacházel téměř samé dubáky (ve ST to byly zase "jen" borováky).
<br />Ty jakoby už končily (za 2 dny?) - našel jsem jen 3 - jednoho co, se už rozpadal, jsem &quot;zavěsil&quot; na stromek, aby se &quot;vytrousil&quot; :-)
Zajímavé, že na rozdíl od ST, jsem dnes nacházel téměř samé dubáky (ve ST to byly zase "jen" borováky).
Ty jakoby už končily (za 2 dny?) - našel jsem jen 3 - jednoho co, se už rozpadal, jsem "zavěsil" na stromek, aby se "vytrousil" :-)
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#877 Příspěvek od kokun »

kokun[size=75] včera[/size] píše:Dnes ráno: vzbudilo mě svítání a štěbetání ptáků za barákem - bylo 4:15 hod.
No a dnes mě totéž vzbudilo už ve 4 hod. Taxemse ještě chvíli povaloval a v ½5. jsem vstal. Před ½6. jsem se vydal do mé lokality č.1. Či ji budu považovat za jedničku i nadále, stojí ovšem za pováženou. Chodím sem už přes 20 let, ale jak to tam dnes vypadá . . .

Devastace přírody (a lesů obzvlášť) ovšem pokračuje mílovými kroky.
Má na ni vliv především člověk a koneckonců i příroda sama.
Člověk především těžbou dřeva ovlivňuje "houbovýskyt". Tady je to ovšem pochopitelné - lesy jsou tu především "pro kubíky", nikoliv kvůli houbám. Ovšem i ta těžba dnešní těžkou technikou devastuje "houbovýskyt" rozhodně více, než tomu bývalo dříve. Dalšími ničiteli jsou taky třeba "rádoby-houbaři".
A tou samotnou přírodou mám teď na mysli třeba takové přemnožené divočáky. Přestože se za jejich odstřel vyplácejí tučné odměny (1.000 až 2.000 peněz za kus :o ) stále jich nějak neubývá :(
Tady v této "mé lokalitě č. 1" pozoruju jejich markantní přemnožení především tak za poslední 3 roky. Třeba vloni jsem po zimě zaznamenal kus lesa (o velikosti několika fotbal. hřišť) doslova "přeoraného" divočáky.
Letos to tam zase vypadá, jako kdyby měli zaplaceno za každý vyrytý pařez - a to jsou pak jámy třeba metr v Ø a až metr do hloubky - pařez a halda kamenů leží na hromadě hlíny vedle jámy :o

Tady to zatím s houbama za moc nestojí - potěšily mě ovšem třeba konečně první sináci (kováři).
Přílohy
Dnes ráno
Dnes ráno
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#878 Příspěvek od KUBO »

Už začínajú baraňovky.
Přílohy
20190610_200310.jpg
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#879 Příspěvek od KUBO »

V takých horúčkach sa im darí.
Přílohy
20190615_082716.jpg
20190615_093458.jpg
20190613_175856.jpg
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#880 Příspěvek od Hubert_79 »

Včera, kousek od Vimperka. Nechal jsem to tam :)
Přílohy
houba.jpg
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#881 Příspěvek od kokun »

Sinák, čili hřib kovář.
Mohl jsi mít dobrou omáčku (na tu jsou kováři nejlepší) - anebo třeba smaženici.
Tady už víc než týden ani kapka, jen tropy a dusno k nedýchání - nejhorší že i v noci. I když někteří u nás hřiby nosí, já nechodím - nenávidím houbaření "za hicu" :twisted:
Tady:
p32 píše:Zítra prej má hrozně pršet. Aspoň to vykládají. My jdeme na jahody.
U vás ten déšť vidím až v neděli odpoledne. :wink:
Ranní Aladin předpovídal u nás na 17 SELČ (na JV) déšť - sedmnáctá se blíží a zatím "ani dechu, ani slechu" :(
Současný Aladin nás zase úplně ignoruje :(
Přílohy
Ranní předpověď: Dnes 15 UTC (17 SELČ)
Ranní předpověď: Dnes 15 UTC (17 SELČ)
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#882 Příspěvek od Hubert_79 »

Mohl jsi mít dobrou omáčku (na tu jsou kováři nejlepší) - anebo třeba smaženici.
No jo, však léto teprve začíná. Courali jsme tam lesem údolím Volyňky a takových jsme (bez hledání, většinou u cesty) našli asi šest. Byl hic a na houby jsme neměli zavazadlo, jen batohy s jídlem apod.
Ten "aladin" neukazuje okamžitý stav jako radar, ale předpokládaný úhrn za tři nebo šest hodin. Je poměrně přesný, ale ne vševědoucí... :)
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#883 Příspěvek od Celeron »

Hlásím, že u nás už taky rostou. Konkrétně zde. :) Sice jsem nebyl ale nasbíral kámoš jako protislužbu za včerejší opravu elektriky v bojléru. Přinesl tašku dubáků, boráků dokonce i jeden smrkový a spoustu růžovek. Ty teda nesbírám, ale věřím mu. 8-)
Klasika, velký kusy byly červavý ale jen nohy, hlavy krom jednoho dobrý. Menší kusy kupodivu zdravý. Zejtra je vepřový na houbách, něco je v ledničce a suší se 4 plechy do trouby. Od předloňska mám nasušíno ještě asi 2 litry, v nejhorším s tím nějak vydržím.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#884 Příspěvek od kokun »

kokun[size=75] včera[/size] píše:Tady už víc než týden ani kapka, jen tropy a dusno k nedýchání - nejhorší že i v noci. I když někteří u nás hřiby nosí, já nechodím - nenávidím houbaření "za hicu" :twisted:
A stále neprší :(
Tak jsem dnes využil toho, že teploty trochu klesly - v ½5. ráno u nás bylo cca 17°C - a vyrazil jsem tam, kde jsem byl naposledy před 9-ti dny (v SO).
Njn - samozřejmě, že to bylo už pozdě, měl jsem tam být tak před 4-mi, či 5-ti dny. Co jsem nacházel už bylo hodně přerostlé a mnoho jsem jich tam už musel nechávat. A nové už nerostou :(
Přílohy
Že jim teda ale bylo horko.
<br />Kdo by tam potom (min. týden) lezl :-o
Že jim teda ale bylo horko.
Kdo by tam potom (min. týden) lezl :-o
Dnes
Dnes
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#885 Příspěvek od kokun »

Včera úplněk; navíc už začínají kvést lípy a protože dnešní noc (a hl. ráno) bylo ještě příznivější než včera (cca +13°C v ½5.), tak jsem dnes znovu vyrazil.
Počítám s tím, že bude tak přinejmenším 3 týdny pauza - pokud do té doby u nás vůbec zaprší - stále ani kapka :(
Včera jsem byl v jehličnanech (převážně smrky, borovice, semo-tamo dub, či buk).
Předpokládal jsem, že v bukovině by to mohlo být lepší, že pod listím se to podhoubí vytvořilo o něco později a že bych tudíž mohl najít i ještě něco menšího, než ty "včerejší přerostlé". No a předpoklad se vyplnil:
Přílohy
P1400277a.jpg
Taky jim bylo horko, ale některým už ne tolik :-)
(285.1 KiB) Staženo 41 x
Dnes
Dnes
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“