Regulovatelny zdroj 0-30V 0-3(5)A

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#91 Příspěvek od sr71 »

S tímto zdrojem jsem, po skoro 1,5 roce používání, co se týká funkce spokojený, ale už tenkrát pøi oživování mì odešel jeden z tranzistorù 2N3055 tak jsem tranzistory už tenkrát nahradil 2N3773, které by mìly být údajnì odolnìjší. Dnes mì v nìm, ale odešel i jeden z tìch 2N3773 (a to zrovna pøi nenároèném použití, kdy tranzistory ve zdroji nebyly nijak výkonovì namáhány). Zaujalo mì, že ten vadný tranzistor má dle mìøení multimetrem pøechody B-E i B-C v poøádku a proražený je pouze C-E.
Takže jsem se rozhodl že seženu staré dobré KD503, doufám že ty by mohli vydržet napoøád.
Øešil jste nìkdo u tìchto zdrojù nìjakou ochranu, aby se pøi proražení výkonového tranzistoru neobjevilo na výstupních svorkách plné napìtí?

Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

#92 Příspěvek od buddyns »

Mám postavený tento zdroj, a chci se jen zeptat, než to připojím na trafo ...
Bude vadit když ten zdroj připojím na 45V ss ?
Mám totiž trafo 30V st...
A teď se nebavím o napájení OZ který je na 32V a 7812 která snese max kolem 25, na to jsem vyřešil diskrétním stabilizátorem

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#93 Příspěvek od Sesi »

sr71 píše:
frantajetel11 píše:Jestli tam máš ty bílý keramický kvádříky, tak se nemůžeš divit vůbec ničemu... :?
Jo přesně ty tam mám - nevěděl jsem že jsou tak špatné 8O .
Obecně jako proudové snímací rezistory volit nějaké preciznější typy s malým teplotním koeficientem odporu a lépe bezindukční typy, tj. vyhnout se drátovým (zvlášť u spínaných zdrojů jako snímací pro OCP). Obvykle se používají "metal plate" rezistory apod., vybrat něco jako Vishay RCH, RTO, Futaba MPC atd. Plus dostatečně výkonově předimenzovat, aby se omezila změna odporu vlivem teploty - jinak se rezistor bude hodně hřát a změna odporu už bude poznat, i když je teplotní koeficient odporu zdánlivě nízký.
Samozřejmě záleží na dostupnosti a ceně rezistorů - kvalitní nejsou levné, jak psal EKKAR.

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#94 Příspěvek od milous2 »

Sesi obávám se,že budeš mít EKKARA asi nasvědomí. Né,že by neměl pravdu,to né,ale,že mu možná může prasknout cévka z důvodu na jak starou připomínku reaguješ.Už jednou tady v nějakém vláknu kůli tomu skákal asi metr-dvacet? Pozoruji tady chaoz čím dál větší tak si dejdte pozor všici na co odpovídáte.Ono by se to dalo napsat do jiné sekce,ale tahle je víc (nejvíc?) na očích. Už je zamčené jedno vlákno (také dost frekventované) tak aby se to nerozrostlo i na další. Tím nesupluji nikoho kdo má k tomu tady oprávnění.Je to jen poznatek.Bylo by škoda oto tady přijít. V dobrym kluci.ŽENA (slečna,dnes nevím,možná už paní) to tady kůli žumpě co se z toho tady stala opustila a i její rady tady dost schází.

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#95 Příspěvek od Sesi »

Omlouvám se. Ale fakta v příspěvku jsou pravdivá a upřímně - zrovna tohle konkrétně asi toto fórum nezapleveluje.
Komu to vadí, je to jeho problém a skákat může třeba metr dvacet pět. :D

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#96 Příspěvek od milous2 »

Já jsem tvoje fakta a připomínku neposkvrnil a neberu jim jejich vážnost. :lol:

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#97 Příspěvek od dudo02 »

Zdravim ,

Dnes som potreboval symetriu.
STEPOV zdroj mam spraveny 2x ,cize som ich spojil do serie a odisli mi na jednom oba meracie moduly U aj I.
Napajanie mali spolocne vsetky 4 moduly(dva zdroje)-z nezavisleho zdroja 10V.
Teraz neviem kde nastal problem-je mozne predsa spajat zdroje do serie za ucelom vytvorenia symetrickeho napajania ,alebo sa mylim?

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#98 Příspěvek od Kvicala_r »

Za předpokladu, že ani ty měřáky neměly společný potenciál je seriově/paralelně řadit můžeš - ale pokud jsi je napájel z jednoho zdroje, pak jejich napájecí napětí jaksi takovým spojením nezůstalo nedotčeno. Pro podobné vylomeniny doporučuji DCDC izolační měnič. Na ebay hledej B0505 / B1212 atd....

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#99 Příspěvek od dudo02 »

Vdaka.
Mam tu trafo 1x12V+1x18V,tak to usmernim a pichnem tam 7809tky.
Skoda tych modulov jeden stoji 8€.
Co uz-za blbost sa plati.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“