Mikropájka ERS50

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
a4tech
Příspěvky: 205
Registrován: 08 zář 2002, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#91 Příspěvek od a4tech »

jano2 píše:Mam tu nejaké ND,ale ak by si si pre ne prišiel,,,
Kam?

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#92 Příspěvek od jano2 »

Máš súkromnú spravu.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#93 Příspěvek od drabek06 »

Ze Sagatu od p. Zídky jsem objednával už x krát a nikdy nebyl žádný problém. Jinak já jsem dělal do práce svoje ERS50 dle originálního zapojení. Jedna z těch dvou mě zůstala, takže jí k plný spokojenosti používám. DPS sem k tomu navrhoval svůj, takže kdyby jí někdo chtěl . . .
Přílohy
27072012225.jpg
(128.88 KiB) Staženo 258 x
27072012224.jpg
(182.3 KiB) Staženo 207 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#94 Příspěvek od Celeron »

Mam dva kousky ERS50 stary, se slovenskym popisem. Dnes jsem prijel na servis zapnu a nic. Tak jsem na to doma kouknul. ERS50 mam upraveny, kabel je pripojen pres magnetakovej petikolik (dva a dva zdvojeny piny) abych mohl prohazovat pajku s kopytem a slabym hrotem. Obe jsou upraqveny a predelany na dvoubarevnou indikaci. Pokud se odpojil kabel, ledka hlasila sepnuty topeni, po pripojeni ale zhasla. Dlouho jsem nemohl nic najit a tak jsem rozdelal druhou na porovnani. Zjistil jsem celkem zasadni rozdil. V ty co byla vadna, byl tyristor jen na tlustym klinikovym kridylku a v ty zdravy byl do L zohybany cerny plech velikosti celyho plosaku, prisroubovanej pres distanc k plosaku. To je nejaky vylepseni chlazeni, a nebo naopak to je prvni varianta? No zavadu jsem nasel, byl ulomenej prostredni vyvod tyristoru! 8O Pak jsem zjistil, ze to tlusty chladici kridylko ma zespoda dva zavity a ze v plosaku je dokonce jeden otvor kterym se da chladic prisroubovat. Tak jsem kolem diry pocinoval plosak, dal sroubek M3 a je opraveno. (stredni noha je zrovna chladic). Takze dalsi dotaz, to kridylko zapomeli prisroubovat jen u me a nebo je to standard. Pak se tyristor nema tahanim v aute uklepat, kdyz drzel i s chladicem jen za 3 nohy....
Jirka

Uživatelský avatar
Al
Příspěvky: 2
Registrován: 18 pro 2012, 01:00

#95 Příspěvek od Al »

Mám ERS50 variantu s dvoubarevnou LED, ta se ale pokazila již krátce po zakoupení někdy před velmi mnoha lety. Nikdy jsem to nepotřeboval, stačí mi, že topení/netopení poznám podle slabého bzučení. Nicméně teď jsem tam jednoduše macgyverovsky dal dvě obyčejné LEDky, aby to teda svítilo, a zjistil jsem následující problém: Červená LED signalizující topení, která je připojená přes rezistor 560R, má proud 41 mA, což je docela příliš. Na tom rezistoru je 23.0 V, na diodě je 2.75 V. Na zelené power diodě je jen 8 mA a je bez problémů. Takže mám dotaz: Co s tím je? Rezistor 560R je i v originálním schématu, takže jaktože mně to posílá 41 mA do diody? Možná je to i příčina toho, že ta původní dvoubarevná prakticky hned odešla.

Nebo to tak původně fakt bylo a ta dvoubarevná LEDka chtěla větší proud, takže teď když jsem tam dal obyčejnou červenou, která má mít běžně 10-20 mA, tak mám prostě dát místo 560R větší rezistor?

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#96 Příspěvek od frantajetel11 »

Al píše:...tak mám prostě dát místo 560R větší rezistor?
Asi tak... dej tam 1k5 - 2k2 a bude to OK

Uživatelský avatar
Al
Příspěvky: 2
Registrován: 18 pro 2012, 01:00

#97 Příspěvek od Al »

Ještě jsem znovu pořádně prohlédl schéma ERS50 a vidím, že ten rezistor 560R není připojen jen k LEDce. Mezi rezitorem a LEDkou je totiž odbočka vedoucí přes rezistor 5K6 do operačního zesilovače. Řekl bych teda, že měnit za jiný rezistor se to určitě nemá. Do té odbočky teče jen zhruba 0.5 mA, takže 39 mA teče přímo do té LEDky.

Pročetl jsem odkazy, co tu lidi dávali dříve, a našel jsem výslovně řečeno, že ten rezistor 560R může mít na sobě až 23 voltů, čili těch 40 mA do LEDky je normální stav. Dle schématu LED LQ1732 mám ezní proud 40 mA. No a dnešní diody mají ten limit níž. Jen mě překvapuje, že se nad tím ještě nikdo nepozastavil.

Když se ta LEDka dá pryč, páječka dál funguje, akorát v té části obvodu kolem toho rezistoru 560R je rázem úplně jiné napětí i jiný proud.

Jinak podle těch odkazů jsem si proměřil, že tu páječku mám úplně špatně nastavenou teplotně. Nastavování teploty potenciometrem sice funguje, ale dolní mez je velmi nízko, nahřeje se snad za pět sekund a už vypíná. Ale jak jsem četl, kolik lidí už mělo velké problémy ty trimry nějak nastavit, aby to vůbec nějak fungovalo, radši na to nechci vůbec chytat a budu prostě dál amatérsky pájet od oka na nejnižší teplotě, která stačí, aby šlo pájet.

Uživatelský avatar
pavlii
Příspěvky: 8
Registrován: 28 říj 2013, 01:00

#98 Příspěvek od pavlii »

Tak se mi po dlouhých letech ERS50 taky rozbila. Ze začátku začalo topení vynechávat nebo hřála přerušovaně už od studena a pořád se to zhoršovalo. Nakonec už jen blikla při zapnutí a dál už nehřála. Koumal jsem nad tím dneska asi hodinu a nakonec to byl taky přerušený trimr RP2 na konci dráhy, jak už tu někdo psal. Zřejmě je tam na toho cermeta moc velký proud.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#99 Příspěvek od Ruprecht »

Nevíte někdo, jaký průměr má otvor v čelním plechu pro pojistkový držák u staré ERS50? 12 nebo 13mm? Rozpadl se, potřebuju jej koupit, blbec jsem si to nezměřil a nemám ji po ruce... :)

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#100 Příspěvek od Bernard »

Otvor je 13, bakelitové pouzdro 12, v té mezeře křidýlka zajišťovacího kroužku.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#101 Příspěvek od Ruprecht »

Děkuji.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#102 Příspěvek od Hydrawerk »

Cybertracker píše:Nedá mi to tady nenapsat svoji nedávnou zkušenost. Mám ERS50 už roky a když jsem u ní provedl úpravu, která kdysi vyšla tuším někde v AR, maximální spokojenost. Levné náhradní díly, slušný výběr pájecích hrotů za pár kč a taky dostatek náhr. dílů. Pak mi u ní odešla elektronika, tak jsem zainvestoval 350kč do nové elektroniky od Sagata s dvoubarevnou LED, nicméně osazení DPS je vůči tesláckému pěkná divočina, pájejí to tam snad za letu trafopájkou. (...)
Nechceš to nafotit? Jinak Sagat má trochu nový web. http://www.sagat.info

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#103 Příspěvek od Habesan »

stefan31 píše:Spomínané poznatky a úpravy sú v spomínanom článku: Spájkovačka, autor Štefan Brondoš, v AR.
ARA č.12, str.496 (1991)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#104 Příspěvek od milavla »

Mám ERS-50 od Sagatu s dvoubarevnou led a včera mi ta červená taky shořela. Píšete tu, že není dobrý měnit ten rezistor R12 (560), protože druhá větev vede přes rezistor 5K6 do operačního zesilovače. A můžu dát rezistor mezi ten R12 a tu ledku, neovlivní to nějak tu druhou větev?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#105 Příspěvek od ok1hga »

milavla píše:Mám ERS-50 od Sagatu s dvoubarevnou led a včera mi ta červená taky shořela.
nedával jsi dnes dopoledne příspěvek do jiného vlákna i s odkazy na obrázky ? Nesmazal jsi ty príspěvky sám ?

tady je postup nastavení od výrobce

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“