MAX232 zapojení a funkènost

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Návštěvník

#91 Příspěvek od Návštěvník »

michalino píše:Programování nemám souèástí aplikace, mám pouze patici, nemám pøi programování pøipojený krystal, ani nic jiného - programuji pøes jiný drát a nemám s ním problémy...pouze teï s výše popsaným.....
Když u té megy nastavíš (máš nastavený) externí krystal/oscilátor, tak ho tam musíš pøi programování mít pøipojený. Ten procesor bez bìžícího zdroje hodin naprogramovat (ani pøeèíst) nejde.

Návštěvník

#92 Příspěvek od Návštěvník »

A jaké že je tedy pouèení z tohoto 7 stránek dlouhého vlákna (+ x stránek vlákna o LCD, to skonèilo stejnì)? Kde byla chyba?

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#93 Příspěvek od michalino »

Dobrý večer všem...

poučení je hlavně v tom, že člověk nemá kontrolovat 1000x zbrkle, ale 1x pořádně....
Je to o tom, že je třeba rozšířit znalosti z těch základů, například umět měřit napětí a vědět, že chyba je většinou někde mezi židlí a klávesnicí...

V tomto případě to byly také vychozené součástky, nabourané různými pokusy a také je základem pořádně číst datašíty ....

většinou ta chyba je opravdu ze zbrklosti....zde to byl MAX232A a 10mikrove kondenzatory, namisto 1 mikrovych kondenzatoru MAX232N...jak jsem se po ruznu docetl, nemelo by to byt zrovna na skodu, i tak by to kolikrat melo fungovat, nicmene lepe zapojit dle datasheetu presne to, co je zapotrebi a to plati i pro nakup soucastek v obchdou...

ne ze tam clovek prijde a rekne chci max232 ...ale je treba rict chci max232N a k tomu takopve a takove soucastky...


Je take treba, aby existovalo vlakno podobne tomuto, protoze verim, ze kazdemu a kdyz ne kazdemu, tak vetsine, komu to nebude fungovat a narazi na totoí vlakno, se diky Vasim radam a mym otazkam, kteryma jsem Vas bombardoval a jeste jednou Vám děkuji za trpelivost a vydrz, nejen nekmil, popopepe, IVANKO18 a dalsim dobrym lidem patri diky....

Verim zkratka , ze toto vlakno pomuze analfabetum a vsem, kteri se chteji naucit se zarizenim pracovat a ke sve praci mohou toto pouzit jako vyborny tutorial s navodem, jak zjistit, zda neco funguje, jak zkontrolovat spravnost zapojeni a jak pouzit spravne soucatsky...

jeste jednou Vam dekuji, jdu badat dal...přátelé....

Návštěvník

#94 Příspěvek od Návštěvník »

Hezky ses rozepsal, takže vlastnì nevíš èím to bylo. Kondíkama u MAXe urèitì ne, já dávám všude 10uF a je pak jedno, jestli tam dám MAX232, MAX232A nebo HN232 èi jiný klon. Ty kapacity v datašítu jsou totiž nominální nikoliv maximální.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#95 Příspěvek od breta1 »

Když už je tady řeč o těch kondíkách - může mi prosím někdo objasnit, proč i v datašítu jsou u té 232 namalovány elyty (a to i pro kapacitu 0,1uF? Keramika se dělá malinká i v kapacitě 1uF, nevysychá, je menší a na teplotním i jiném rozptylu kapacity tady přece vůbec nezáleží.
Ze strýčka Gúgla jsem se toho moc nedozvěděl, sám používám keramiku 1M a spokojenost.

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#96 Příspěvek od michalino »

Tak to je přesně ono, to je přesně to, co mi bylo nejméně jasné, přátelé jak píšete: jaké kondenzátory použít na daný maxík...nicméně, jak píšete, že lze použít různé, je to nejspíš pravda....osobně mi ale sedlo napoprvé to, o čem jsem psal výše a vše ihned fungovalo....takže ano, problém byl u mne v kondíkách a MAXOVI - tedy jejich správné kombinaci...i když a nechci si protiřečit je možné dosadit namísto těchto kondíku jine elektrolyticke, zvlast u kondiku na pinu a vubec nic se nedeje...

Návštěvník

#97 Příspěvek od Návštěvník »

Kecáš, MAX fungoval.

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#98 Příspěvek od michalino »

Kéž by to bylo jak píšeš, kéž by fungoval jak měl už před bezmála 8 dny, co jsem se s tím trápil a Vás taky.
Moje chyba.
Nicméně díky Vám si už s RS232 krásně pohrávám.

Je jistá další věc, že jsi mi anonyme moc dobře poradil a včera v noci jsem napájel podle Tvých rad k programátoru patici, kde můžu vkládat různé kondenzátory a různé krystaly a všechny ATMEGA8, které jsem takto bez krystalu nemohl po změně fusebitů přečíst, tak všechny jsem hned napoprvé přečetl a mohu je používat.

Měl jsi pravdu, bylo to nepřítomností krystalu a kondenzátorů během programování .... 135 Kč se tedy zpět vrátilo a dávám tímto vědět opět úspěch na základě Vašich rad....

díky přátelé...

Návštěvník

#99 Příspěvek od Návštěvník »

michalino píše:Kéž by to bylo jak píšeš, kéž by fungoval jak mìl už pøed bezmála 8 dny, co jsem se s tím trápil a Vás taky.
Moje chyba.
Nicménì díky Vám si už s RS232 krásnì pohrávám.
Ale MAX fungoval už od tøetí stránky tohodle vlákna (od okamžiku kdy jsi mu správnì pøipojil napájení). To že nefungovala komunikace AVR - PC nebyla chyba MAXe, ale nìjaké tvé lemploviny / vaklu na desce. Takže to pøestaò svádìt na MAXe, to jakej jseš lemplík, jsi ukázal už ve vláknu o LCD a ukázka pokraèovala i zde. :coolglema:

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#100 Příspěvek od michalino »

Anonyme, nepopírám své chyby, naopak o nich stále píšu, aby i ostatní případní lemplíci věděli(byť jeden z 1000), že chyba se musí hledat od "nejjednodušší" varianty po "nejsložitější".... Vy jste měli pravdu od začátku, chybu jsem měl já, to ano, ovšem desku používám stejnou...pravda je na Vaší straně...že je lepší pájet než to dávat na desku....jak jste psali...ty desky jsou fakt potvory...

Dnes si umím změřit piny maxe a zkontrolovat, jestli je vše v pořádku a jestli pumpy (kondenzátory) fungují správně.... a nejen to...pomohly mi Vaše příspěvky...

Návštěvník

#101 Příspěvek od Návštěvník »

michalino píše:Dnes si umím zmìøit piny maxe a zkontrolovat, jestli je vše v poøádku a jestli pumpy (kondenzátory) fungují správnì
Když už teï umíš všechno tak dobøe zmìøit, tak mi tedy vysvìtli, proè poøád svádíš chybu na MAXe a kondíky kolem nìj, když už na stranì 3 bylo z mìøení zøejmé, že obì nábojové pumpy fungují a i pokus s propojením 2-3 u AVR ukázal, že MAX funguje :?:

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#102 Příspěvek od michalino »

Jsem psal několik příspěvků výše, že jsem udělal chybu....ale přesně kde, to nevím, po výměně nových součástek vše fungovalo....přesnou lokalizaci problému po mně nechtěj prosím, protože těžko posoudím, jestli to byl max nebo jeden, druhý, třetí, čtvrtý nebo pátý kondík, jestli 1 mikro, 10 mikro nebo 0,1 mikro.....to já nevím...koupil jsem nové součástky, našel jiný plán a dle Vašich postupů a návodů na změření funkčnosti maxe jsem se dostal ke zdárnému cíli...desku používám stejnou....možná, že jeden z 550 pinů měl krpu, to fakt nevím...

Pokud chceš ještě podrobnější popis situace, klidně se ptej anonyme...ať i ostatní vidí a poučí se....nicméně podrobněji už to snad napsat nejde....leda, že bych doplnil ještě cenu za součástky... to bylo několik desítek korun....

původní MAX znaky dokázal vyslat do terminálu, ale nedokázal je přijmout...přesněji = dokázal prijmout, ale pouze náhodné znaky v programu, který vracel vlozene hodnoty zpet na terminal, když jsem mínusem zdroje škrkal po nožičce....což je dukaz, ze maxem to nebylo...ano ovsem posleze jsem vymenil soucastky, zapojil vse dle schematka výše, změřil dle Vašich rad a vše fungovalo...a pozor i spuvodni MEGOU, takze v ATMEGA to stopro nebylo...proto nechapu, ze skrkani minusem po nozicce vysilalo znaky a po pripojeni MEGY najednou nevysilalo, ovsem po zapojeni noveho schematu vše fungovalo i s puvodní- starou megou....takze chyba musela byt nekde mezi megou a maxem.....proto jsem propojovali piny maxe a megy naprimo dratem, ovsem ani toto nepomohlo, coz vyvraci problem s deskou ....
tudiz, kde je problem nevim presne, rozepisuju se schvalne , at mate veskere info Vy, kteri se s timto setkate....jestli to byl nejak jinak naruseny max nebo naruseny kondik nebo deska to nevim...veskere info o stavu naleznete prispevky vyse a ostranky zpet....
Naposledy upravil(a) michalino dne 13 srp 2009, 11:25, celkem upraveno 1 x.

Návštěvník

#103 Příspěvek od Návštěvník »

O nìkolik pøíspìvkù výše jsi na dotaz, kde byla chyba, napsal:
michalino píše:vìtšinou ta chyba je opravdu ze zbrklosti....zde to byl MAX232A a 10mikrove kondenzatory, namisto 1 mikrovych kondenzatoru MAX232N...
Takže akorát mlžíš. Když to bude nìkdo èíst, ve snaze rozchodit svoje zapojení, bude hledat chybu tam, kde nebyla. Tak pøestaò plácat o tom, jak bude pro ostatní tohle vlákno užiteèné. :roll:

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#104 Příspěvek od michalino »

Anonyme, anonyme....

pokud se vyjadruju nepresne - co bys chtel od zacatecnika, co neumi zmerit napeti na MAXu a naucili jste ho to az Vy...Proste se vyjadruju jak umim a pokud to bude cist zacatecnik, pak verim, ze preskoci stranky a postavi si obvod o par prispevku vyse a zmeri ho dle Vasich rad o par stranek zpet...

Pokud mas jasnovidecké sklony, pomoz mi prosim ted uz s tim, kde se mi ztratil pred rokem pejsek(myslim to v dobrem)...a pokud problem s myma neznalostma...ver, ze na tom pracuju....proste me to bavi tato oblast avr, pisu pravdu zalozenou na soucasnych "znalostech", jak nejlepe umim... nechci uz psat zbytecne reci, vse co bylo treba je napsano a jako jedinny vdek za vase rady, jsem zde napsal opravdu podrobne vse....nevybodl jsem se ani na jedno slovo, protoze vy jste venovali cas mi.... proto pisu a travim zde cas, abych udrzel vaznost tohoto fora...mi to pomohlo a chci aby i jinym...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“