Zkomoleniny

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#91 Příspěvek od Celeron »

konosuke píše: a potenciometr ? to měří co ?
"Co to máte stále s tím měřením potence?" Tak reagovala kámošova manželka, když jsme se kdysi, před mnoha lety bavili o společný výrobě pár kusů zesilovače Transiwatt. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#92 Příspěvek od konosuke »

potenciál není potence i když jistá analogie tu je
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#93 Příspěvek od kokun »

konosuke píše:co je to avomet ? avometr snad ne ? no když je voltmetr a ampermetr...
a potenciometr ? to měří co ?
Ampér, VOlt a METRA (Blansko) - výrobce :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#94 Příspěvek od tomasjedno »

kokun píše: Ampér, VOlt a METRA (Blansko) - výrobce :roll:
Krom toho je to plagiát
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Avometer
Já mám tenhle: http://www.richardsradios.co.uk/AVO/AVO8mk2.jpg

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#95 Příspěvek od Jimmi2 »

Já měl za to, že to O byly ohmy. Nebo ty to neměřilo....?
Sorry, měl jsem to naposledy v ruce hodně let tomu nazad :D

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#96 Příspěvek od konosuke »

myslel jsem si totéž ale Metra Blansko DU10 a DU20 ohmickou stupnici neměla nebo měla ? a stejně se jim říká avomet
(jo, měly...už jsem to našel)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#97 Příspěvek od kokun »

Jimmi2 píše:Já měl za to, že to O byly ohmy. Nebo ty to neměřilo....?
Sorry, měl jsem to naposledy v ruce hodně let tomu nazad :D
Ne - 1. model avometu (Avomet I, anebo jen avomet) měřil poze A a V a měl nižší vnitřní odpor (vyšší vlastní spotřebu), než pozdější dvojka.
Až Avomet II (později přejmenovaný na DU10) měl (pod oběma přepínači pro A a V) ještě potenciometr (pro nastavení "nuly") toho Ω-metru. Pro to měření "Ω" v něm byla (na rozdíl od Avometu I) 1 čl. z baterie typ220 :roll:

Popis Avomet - na foto je ale už ta dvojka (s potenciometrem pro měření Ω).
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#98 Příspěvek od PeteBurns »

Ked uz mtajovsky spomenul tie rusizmy, tak v tom momente som si spomenul na jeden, ktory som odjakziva neznasal a pouzivali ho hlavne ucitelia na zakladke - гдечто, pricom je to uplny nezmysel, este k tomu dementne znejuci :roll:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#99 Příspěvek od mtajovsky »

konosuke píše:potenciál není potence i když jistá analogie tu je
Řek' bych, že značná. Čím větší potence tím větší potenciální průšvih. :)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#100 Příspěvek od kokun »

Tak já už o té své DU10 tady taky jednou psal - nicméně to teď nějak nemohu najít. Možná to vlákno taky třeba už "padlo za vlast" při nějaké čistce.

V dubnu 69 jsem se vrátil z vojny a chtěl jsem si tento měřák hned pořídit.
Vídal jsem ho ve výloze podnik. prodejny METRA Blansko v Brně, na tehdejší "Tř. vítězství" (dnešní Masarykova) - hned kousek nad Hl. nádražím.
Hned v květnu (ani ne měsíc po vojně) jsem jel služebně do Brna a vzal jsem si sebou těch 1.050,-Kčs (právě tolik stála) na tu novou DU10.
Rychlík do Brna mně přijížděl nějak před 9.hod. a v 9:00 se otevíral bazar (tehdy patřil pod Klenoty) na Panské ul. (jen o kousek dál, než byla ta prod. METRA - DU10 jako obvykle ve výloze), tak jsem si říkal: než koupíš tu novou, koukni nejdříve tam.
Došel jsem k bazaru a ještě nějaká minutka do otevření zbývala, tak jsem očumoval výlohy. Vzápětí otevřeli.
Vejdu a první mé zraky padly na prosklený pult, pod kterým ležela DU10 (právě ji tam prý dali, než otevřeli) - od nové k nerozeznání. Stála rovných 900,-Kčs, takže jsem ještě 150,- ušetřil - tehdy pro mně dost peněz, páč po té vojně jsem měl jen tech. tř. 4 a to dělalo právě jen něco nad 1.000,-peněz - taktak na ten nový měřák (až 3 měs. po nástupu jsem dostal 5-ku: něco přes 1.200,-) 8O
Takže tehdy za měřák měs. plat - dnes u "rákosníka" DMM ani ne za stovku 8O :lol:

EDIT:
Tady je máte všechny, vč. jejich předchůdce (zase z METRY Blansko) AVO-M :roll:
Sry za OT - ale nedalo mně.
Naposledy upravil(a) kokun dne 10 črc 2015, 19:42, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#101 Příspěvek od EKKAR »

Celeron píše:
Takže tvrdý podle pravidel a podle EKKARa měkký, protože měření probíhá na základě oxidace v měřící sondě. :) Ach jo, budu psát oxymetr, víc se mi to slovo líbí. :wink: ...
Celý slovo se píše s měkkým - oxid i proces oxidace.
ALE.
Slova vytvářený z jinýho slovního základu (po novu "kořene slova") pomocí předpony OXY- jako právě ten Jirkův OXY-METR - se dál píšou s tvrdým...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#102 Příspěvek od tomasjedno »

Osobně si myslím, že to je proto, že oxid má slovní základ OX a koncovku ID, stejně jako fluorid, chlorid, borid, bromid, jodid, kyanid, halogenid, nitrid, sulfid, fosfid...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#103 Příspěvek od Celeron »

kokun píše: Ne - 1. model avometu (Avomet I, anebo jen avomet) měřil poze A a V a měl nižší vnitřní odpor (vyšší vlastní spotřebu), než pozdější dvojka.
Až Avomet II (později přejmenovaný na DU10) měl (pod oběma přepínači pro A a V) ještě potenciometr (pro nastavení "nuly") toho -metru. Pro to měření "" v něm byla (na rozdíl od Avometu I) 1 čl. z baterie typ220 :roll:

Popis Avomet - na foto je ale už ta dvojka (s potenciometrem pro měření ).
Já mám doma od roku 1971 polskej UM3 hybrid mezi Avomet 1 a 2. Vypadá stejně, jen má částečně zapuštěný knoflíky tvaru šipky. Přepínač funkcí má mezi DC A a V polohu R. V pravým spodním rohu je malej knoflík na nastavení 0. Na horním boku má utopený zdířky základního V/A rozsahu a 3 rozsahů odporů. Šestkovej rozsah, jako Avomet. Taky ho pohání půlka typu 220. Už nevím, jak na tom byly Avomety s odporem na volt (DU10 měla myslím 50K/V a vlákno závěs) UM 3 má klasickej depréz a 20K/V.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Puda
Příspěvky: 386
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: krkonoše
Kontaktovat uživatele:

#104 Příspěvek od Puda »

Segvan Tofu a Bukáš Caculík budou možná hrát v ňákym filmu s Hankou Zetorovou :-D
Absolutně korektní jedinec s extrémními názory.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#105 Příspěvek od konosuke »

pozoruhodné byly u nás dostupné avomety Iskra, tuším výroba Yugo, odolnější než cenné Metra DU obzvláště vhodné pro studentky v laboratorních měřeních na VŠ
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“