Permanentní magnet

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#91 Příspěvek od Skay »

když už jste se tu ohledně magnetů tak rozjeli také se ze zvědavosti zeptám.
Jaká je "indukce" permanentních magnetů ? Nevím pod čím takový udaj u magnetů hledat.
Pod pojmem magnetizace jsem nenašel jakých hodnot indukce se při magnetování dosahuje ani nakolik je tento proces účinný.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#92 Příspěvek od danhard »

Cust píše: Jo a fotony nemají prdelky, nemají ani hmotnost. ;-) To jsi také nevěděl?
Každý realativistický objekt má hmotnost :roll:
A foton v pohybu má nějakou vlnovou délku, v určité oblasti se to projeví barvou prdelky :lol:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#93 Příspěvek od Cust »

Danharde, já ti dám taky asi na prdelku. :-) U fotonů je to problematické - foton může působit na nekonečnou vzdálenost a hmotnost by tomu vadila.
Skay, zkus heslo remanence. Každopádně magnetická indukce, ať je nazvána jakkoliv, má jednotky T (Tesla)...

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#94 Příspěvek od Yarda1 »

Vzpomněl jsem si - ve firmě co jsem měl to potěšení být zaměstnán se vyrábělo zařízení co obsahovalo permanentní magnet a čidlo magnetického pole, to čidlo reagovalo na sílu pole a podle toho se řídila nějaká akce. Někdy to fungovalo nespolehlivě. Napadlo mne, zda by se nějak dalo změřit, jaké magnetické pole vzbuzují ty magnety, takové dílenské měřidlo, že by se předepsalo, že magnet, u kterého ručička ukáže na dvojku se může použít, pokud ukáže na trojku (ať už to znamená cokoliv), magnet se musí reklamovat u dodavatele.
Ale žádné takové měřidlo jsem neobjevil. A ze školy si vybavuji, že magnetická měření nejsou - resp. tehdy nebyla - jednoduchá.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#95 Příspěvek od termit256 »

Tohle zvladne prakticky kazdy mobil.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#96 Příspěvek od mtajovsky »

Cust píše: ... dvěma magnetům nad sebou na tyči.
Dle mě mezi nimy létají již zmiňované fotony - sem a tam - a předávají si informaci v jaké poloze onoho pole jsou. Bez této informace by na sebe nemohli nijak působit. Bohužel žádné předání informace se neuskuteční bez vykonání práce - letící foton odnáší energii. Tedy i ty magnety práci konají, byť malou...
Nějak mi to připomíná hledání perpetua mobile. Kdybychom mezi ty magnety strčili nějaké čidlo, museli bychom zjistit interakci s fotony. O tom jsem nikde nečetl - je nějaký experiment dokazující letící fotony mezi permanentními magnety? Z čeho se bere ta energie vykonávaná dvěma permanentními magnety bez vzájemného pohybu? To jako slábnou?

Pokud by bylo magnetické pole podmíněné vysíláním fotonů, tak by každý pohybující se elektron (vytváří magnetické pole) musel zpomalovat a elektrony pohybující se na atomárních orbitech by časem zákonitě musely spadnout do jádra.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#97 Příspěvek od Habesan »

Fluxmetr,
fluxmetr,
a hallův generátor.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#98 Příspěvek od danhard »

Cust píše:Danharde, já ti dám taky asi na prdelku. :-) U fotonů je to problematické - foton může působit na nekonečnou vzdálenost a hmotnost by tomu vadila.
Že má nulovou klidovou hmotnost je trochu něco jiného, než prohlášení, že nemá hmotnost :roll:
Když tam tedy nějaký foton lítá, tak jakou rychlostí a jakou přenáší energii ?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#99 Příspěvek od danhard »

mtajovsky píše:Kdybychom mezi ty magnety strčili nějaké čidlo, museli bychom zjistit interakci s fotony.
Bingo ! :lol:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#100 Příspěvek od Cust »

a) foton má samozřejmě energii danou vlnovou délkou - to jsem zpochybnit nechtěl
b) Myslíš že fluxmetrem jako to pole neovlivníš? Zkus si to nasimulovat, simulační free programy jsou k dostání na webu.
c) co se týče energie fotonů - asi bude záležet na daném případu, co se týče práce vykonané, tak ta bude lidskými prostředky neměřitelná
d) elektrony pohybující se po zakřivené dráze fotony vysílají, říká se tomu synchrotronní záření - zde energie fotonů závisí na energii elektronu a poloměru zakřivení
e) co se týče modelu atomu, kde elektrony lítají po kruhových drahách: Je to velmi zjednodušená představa vyučující se na středních školách. Ve skutečnosti je to jinak, bohužel nikdo neví přesně jak. Jak už jsem psal, model elektronu ještě nebyl sestaven a já se držím teorie, že žádný elektron v atomovém obalu neexistuje. Elektron se dle této teorie formuje až když atom opouští.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#101 Příspěvek od Artaban001 »

No a představme si to třeba tak, že já jsem ve vodě na loďce a Ty musíš plavat, abys byl nad hladinou. Dejme tomu, že na tom budeš tak, že když plavat nebudeš, tak se potopíš (třeba proto, že máš na zádech těžký zavazadlo, a podobný mi leží vedle mě na loďce). No já na tý loďce usnu nudou a Ty budeš utahanej jako pes. (to s tou loďkou funguje podobně jako letoun lehčí, než vzduch - Balon, Zeppelin.. A Ty jako plavec seš jako ta kvadrokoptéra.
nebo jinak - Ve výšce vedle paneláku se vznáší helikoptéra ve výšce 10m a já v 10m výšce (snad 4 patro) na ní čumím z okna z postele. Taky nekonám žádnou práci, protože jsem "opřenej" o konstrukci paneláku, stejně jako ten levitující magnet je "opřen" o souhlasný pole magnetu druhýho..

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#102 Příspěvek od danhard »

Cust píše: b) Myslíš že fluxmetrem jako to pole neovlivníš? Zkus si to nasimulovat, simulační free programy jsou k dostání na webu.
Simulační programy jsou založené na matematickém modelu (Maxwell) a nevysvětlují princip interakcí.
Když tam strčím Hallovu sondu s ur=1, tak v tom statickém magnetickém poli změnu nepoznám.
Když tam strčím hliníkovou desku, tak se statické magnetické pole nezmění.
Co to tam lítá za fotony, že projdou hliníkem ?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#103 Příspěvek od Cust »

Ty jsi někdy viděl Hallovu sondu s µr = 1? Vždyť je z křemíku!
Hliník taky nemá µr = 1. Fotony snad hliníkem normálně procházejí (samozřejmě interagovat s Al můžou). Kolem 1 eV mají trošku rezonanci s hmotou a to ještě ne s každou.
Naposledy upravil(a) Cust dne 07 čer 2016, 08:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#104 Příspěvek od Cust »

Danharde, udělal jsem právě pokus s fotonama o energii 8 meV a v klidu prošli hliníkem. Zkus to taky. Zabal si telefon do alobalu a zavolej manželce. není to problém. :-)

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#105 Příspěvek od breta1 »

nejen do alobalu - já jsem strčil mobil do hrnce, přikryl pokličkou a dal do plechové skříně a z druhého telefonu jsem na něho zavolal - a ozval se!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“