Na čem přehrát staré pásky?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#91 Příspěvek od konosuke »

tu už tu řešíme delší dobu a výsledku nevidět...pokud je záznam pořízen na rychlost 9 máš z poloviny vyhráno a použiješ Tesla B41, sonet, sonet duo nebo Uran, Pluto, 1/2 stopá Unitra či co, tedy šance na dostupný magič se zvětšuje, jinak...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#92 Příspěvek od jade »

Konosuke: Mě už k vyřešení problému schází jenom ta lepící páska :)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#93 Příspěvek od konosuke »

dobré, co
http://www.vintageaudio.cz/prodej/kotou ... ici-pasky/
mám - 30 let již - onu 3M (Scotch) splicing tape a lepí, stačí 2 min. ohřát na 40W žárovce stolní lampičky a páska zase ožije...
zaváděcí pásek (Emgeton červený i zelený) jsem našel v zásobách, 1m Ti mohu střihnout ale doprava je zbytečně nákladná, jo až pojedeš někdy kolem Č.Těšína :wink:
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#94 Příspěvek od jade »

Díky za odkaz, ale tam jsem psal už minulý týden, na ten jejich kontaktní formulář, i na mail. Žádná odpověď...
Zaváděcí pásky mě tolik nepálí, mám ty upadené, ale díky za nabídku. :)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#95 Příspěvek od sinclair »

To je tím, že na té speciálce je úplně jiný lepidlo, má zcela jiný adhezní vlastnosti a hmota pásky má mnohokrát vyšší pevnost, než kterákoli "izolepa".
Před obyč lepicími páskami jsem varoval. Ono to týden vydrží, ale po uskladnění to pak tlakem stejně vyteče ven, to lepidlo.
Bývalí střihači /spíš střihačky/ a záznamové techničky ze studií, když stříhali 50um čtvrtpalce - byli to všichni blbci, že používali tu speciálku, když mohli za desetinovou cenu použít nějakou balíkovku ???
Mám přes 40 let starou lepicí pásku Basf a o něco novější 3M. Obě furt normálně pásky lepí, to něco vypovídá o kvalitě těch pásek.
Jestli jde o archivní originály, tak bych se na pičoviny typu balíková páska vyprdnul. Akorát to nadělá škodu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#96 Příspěvek od ok1hga »

na to moje domácí "žvýkání" to stačí i tou balíkovkou . . .

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#97 Příspěvek od elektrosvit »

Jo, mně taky. A k žádnému vytékání lepidla nedochází, ani po více letech, jak už jsem jednou napsal... Tím míň bych to řešil kvůli jednorázovému přehrání do PC...

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#98 Příspěvek od jade »

Je to dobrý, pásku už jsem sehnal od kámoše. Mezi lidmi se ještě najde ledacos.
Díky všem za rady!

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#99 Příspěvek od jade »

Mám další indicie k identifikaci magiče, na kterém se nahrávky v roce 1972 pořizovaly. Na záznamu, (pásek 35µm) nahraném dvoustopě rychlostí 9, je zmínka o "zeleném světýlku, které poskakuje ", tedy asi půjde o magické oko. Reproduktor má asi nějakou mřížku, protože "strouhátko, ze kterého jde zvuk" :D .
Záznam by chtěl mírně zpomalit, jen trošku, aby zněl přirozeněji.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#100 Příspěvek od sinclair »

Takže Sonet Duo

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#101 Příspěvek od jade »

Nejspíš ano. Mimochodem, ten pásek 35µm má lesklejší zrovna aktivní stranu, opačně zněl hrozně zahuhlaně. Nevím, jestli krabička je originální, ale je to Emgeton s razítkem RET 3 35, 270m (špatně čitelné).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#102 Příspěvek od Crifodo »

magické oko měly všechny staré stroje, byly levnější než ručkový měřák a otřesuodolnější, takže by to mohl být i nějaký maďar nebo Philips, které se tu taky sporadicky vyskytovaly. "strouhátko" jestli byla mřížka reproduktoru, tak to měl zrovna spíš ten Philips (perforovaný plech), Sonet měl horizontální plastovou mřížku podloženou brokátem.
Pásek lesklejší aktivní stranou je neobvyklý, setkal jsem se jen u Basfu s matnou černou zadní stranou (vrstva proti lupání statickým nábojem), nevím jestli tak vypadal první supraphoňácký pásek typu L který ve sbírce nemám. Ten byl ještě hmotový nikoliv polévaný, takže asi i malý rozdíl rubu proti líci v magnetických vlastnostech.
Jestli je to krabička podobná jako https://aukro.cz/c-614-magnetefonova-pa ... 6929289039
tak to už není z éry Sonetů ale tak o 10 let pozdější. Předepisovaný pro Sonet byl dederonský typ CH, dnes kultovní "hrůza". Výrobce tomu říká "normální pásek", měl 50 µm a 180 na 13cm cívce, podobný byl rovněž dederonský už označovaný nikoliv Agfa ale WEB Filmfabrik typ CR. Pro Sonet ještě výrobce doporučoval "dlouhohrající" pásek síly 35 µm, 270 m na 13 cm cívce (větší cívky se na Sonet nedaly, kvůli prolisům v horním panelu.).
Oba dederácké pásky "normální" čili standardní síly 50 µm měly podložku acetátovou a na rubu potištěnou značením typu a číslem emulze, jsou velmi neohebné a v suchu křehké. Pozdější tenčí typy už jsou na PE podložce, jen pro BASF uvádí Hofhans v Magnetofonech I jako podložku PVC. Ta byla pravděpodobně i na některých páscích ORWO a prvních Emgetonech (pásek se vlnil na okrajích).
Přílohy
agfa wolfen_CH_rub_lic.jpg
agfa wolfen_CH.jpg
wolfen_CR.jpg

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#103 Příspěvek od hafca »

Sonet Duo měl taky "struhátko".

Obrázek
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#104 Příspěvek od Crifodo »

To je asi starší verze z nějaký Al kovotlače? I to víko vypadá jako kladívkový lak na plechu a nápis Sonet duo lisovaný. Verze co znám, má tyto díly z šedýho plastu.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#105 Příspěvek od hafca »

Neznám úplně jejich historii, ale řekl bych, že jsou z první série. A to víko bylo tuším z nějakého plechu. Plastové mřížky přišly na řadu později a převzal je i Sonet B3.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“