Čím budeme topit ?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#91 Příspěvek od doktor365 »

[/quote]
Tohle není monoblok ale rozdělenej systém, kompresorová jednotka v kotelně a kupa měděných trubek ven k registru a fofrníkům.
Ty jseš chlaďař profík? Měl bych dotaz, všiml jsem si, že mi nějak nepravidelně cvrdliká scroll Copeland. Není to slyšet u agregátu ale za ním ve vedlejší místnosti oddělený 15-kou zdí. Vloni jsem si toho nevšiml. Není to příznak že už bude mít pomalu dost? Vrtí se už od roku 1994, což je 27 let x 800-950 motohodin za rok. Odhadem kolem 25 000 hodin provozu. Mán v tom asi R134, nálepka z kompresoru už dávno odpadla.[/quote]
Jirko , já co jsem připojoval tak to byly taky vždy splitové jednotky. Firma pro kterou jsem to dělal neměla oprávnění tak oni si to propojili, já to natlakoval dusíkem, zkontroloval těsnost vyvakuoval pustil tam chladivo , zkontroloval těsnost a to bylo vše. Babičce jsem dal monoblok , protože říkali , že je výkonnější. No uvidíme a hlavně odpadlo to tahání nevzhledných trubek. S tím kompresorem Ti neporadím ,nemám s tím zkušenosti. Ta R134a se divím to je nízkotlaké chladivo. 27 let to je na medaily :D , Když jsem asi před 15cti lety jezdil na kurzy chlazení tak všichni kluci co dělali tepelka tak udávali životnost kompresoru 10-15 let. Buď rád. Mám zkušenosti takové s těma scrol Copelandama , že pokud začaly být hlučnější tak bylo málo oleje, ale ten se ztratí s chladivem pokud uniká.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#92 Příspěvek od EKKAR »

Autoklimy se doporučuje 1x za 2 roky "vyvětrat" = odsát zbytkový chladivo, udělat tlakovou zkoušku těsnosti a naplnit novou nominální dávku chladiva s příslušnou porsí kompresorovýho oleje, a to i když klima normálně klimuje. Je to hlavně o tý náhradě voleje, kterýho je tam f.u.c.k.t. jen minimální množství a kterej jak už tady padlo, utíká spolu s únikem chladiva ... Pokud bych doma tepelnou pumpu měl, určitě bych se nerozpakoval ji nechat po těch 2-3 letech překontrolovat a "dolejt", abych s ní pak neměl starosti v průběhu topný sezóny ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#93 Příspěvek od Crifodo »

Celeron píše:všiml jsem si, že mi nějak nepravidelně cvrdliká scroll Copeland. Není to slyšet u agregátu ale za ním ve vedlejší místnosti oddělený 15-kou zdí. Vloni jsem si toho nevšiml. Není to příznak že už bude mít pomalu dost?.
To nebylo nikdy kontrolováno a doplňováno chladivo? je tam průhledový okýnko kde je vidět cirkulace?
Mně se stalo, že kompresor nasával směs plynného a kapalného chladiva, protože se uvolnil solenoid na zpětném ventilu odtávání, kompresor měl nadměrný odběr a vypínal se presostatem.
Ovšem teď, když se ukázalo, že lidi ochotně sežerou všechno co se jim řekne to teď poleze ze všech stran a z různých oborů jako houby po dešti.
Generační obměna, odchází nedůvěřivá generace zvyklá číst mezi řádky a nežrat tolik oficiální hlásné trouby, přichází generace která už je správně proškolená od základky. Navíc jakékoliv téma mimo mainstream je dezinformace, satane odstup, Urválku nastup.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#94 Příspěvek od Celeron »

Crifodo píše: To nebylo nikdy kontrolováno a doplňováno chladivo? je tam průhledový okýnko kde je vidět cirkulace?
Mně se stalo, že kompresor nasával směs plynného a kapalného chladiva, protože se uvolnil solenoid na zpětném ventilu odtávání, kompresor měl nadměrný odběr a vypínal se presostatem.
Ale bylo, za těch 27 let asi 4 x a nikdy nechybělo. Průhledový okýnko nebublá a má správnou barvu, takže vlhkost v systému není. Presostat nevypíná, rozdíl tlaků a teplot je stále stejnej jak u novýho.
V mým tepelku žádnej soleneid zpětnýho ventilu odtávání není, je tam italskej elektromagnetickej trojcestnej ventil.
Možná to jede 27 let z toho důvodu, že v 90-tých letech se jestě nevyrábělo v čajně a z recyklátů.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#95 Příspěvek od Celeron »

Dnes odstavili v Německu napořád hned 3 jaderný elektrárny najednou.
1- Brokdorf 1440 MW
2- Grohnde 1430 MW
3- Gundremmingen 2 x 1344 MW
To je celkem 5500 MW. To je víc, než všechny uhelky v ČR.
Vidím to na Black Out v půlce Evropy tak do konce ledna. Stačí aby přišlo pár mrazivejch dnů jako v únoru letošního roku a nebude v Severním moři foukat :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#96 Příspěvek od xsc »

Jsou to blbci. Ale nevidím důvod na blackout v půlce Evropy. jestli jsou ostatní připojení stejně jako my přes ty oddělovací trafa. Tak prostě zdechne Německo a Rakousko. My máme jádro, Francouzi taky, Poláci maj pořád dost v uhelkách.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#97 Příspěvek od Celeron »

No nesdílím Tvůj optimizmus. Před cca 10 dny, jak bylo v noci hodně přes 10 pod nulou byla naše síť skoro na dorazu, moc prý nechybělo. A to mrzlo asi jen 2 dny. Až bude 2 týdny -15 jako v roce 2012 tak si to povíme. :)

Kolik máme v jaderkách? Ani né půlku, co je v uhelkách.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#98 Příspěvek od doktor365 »

Jirko nestraš, už jsem o tom taky četl a přemýšlel o záložním zdroji k plynovému kotli ,ale někde na několik desítek dní jak psali ,mi ta baterka nestačí :D .

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#99 Příspěvek od xsc »

Celeron píše:Kolik máme v jaderkách? Ani né půlku, co je v uhelkách.
Podle https://www.eru.cz/documents/10540/6616 ... ccb3f2d173 stránka 11 dělá jádro prakticky to samé, co uhelky. Největší problém by byl výpadek v Temelíně v nevhodnou dobu.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#100 Příspěvek od PotPalo »

Pred 40 rokmi plynové kotle elektriku pre svoju činnosť nepotrebovali.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#101 Příspěvek od samec »

Najviac budú ľudia prekvapení, keď zistia, že bez elektriny nefunguje splachovací záchod.

Ale nepôjdu ani internety, ani bastlírna, ani bitcoiny... :roll:

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#102 Příspěvek od doktor365 »

PotPalo píše:Pred 40 rokmi plynové kotle elektriku pre svoju činnosť nepotrebovali.
To nevím ,já ho používám 33 let a potřebuji elektriku na oběžné čerpadlo, zapálení ,ventily...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#103 Příspěvek od xsc »

PotPalo píše:Pred 40 rokmi plynové kotle elektriku pre svoju činnosť nepotrebovali.
Kolik takových bylo kromě wawek, což není kotel? Systém jištění plamene byl na přívodu elektriky nezávislý, ale termostat ovládající ventil na elektriku byl i v těch nejstarších Destilách nebo Gasexech.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#104 Příspěvek od PotPalo »

Obehové čerpadlo nebolo. Kotol bol dolu v pivnici, teplá voda ide hore, studená dolu, to je fyzika. Zapaľoval sa ručne škrtačom alebo zápalkou. Keď bolo treba pridať alebo ubrať, muselo sa ísť do pivnice a otočiť ventilom pri kotli.

V pivnici bola aj ručná pumpa na vodu. Studňa bola vŕtaná, vodárnička na elektriku, ale keď elektrika nešla, dalo sa naťahať vody aj ručne. A ono tie staré vodárničky mali zásobník snáď 100 litrov, nie ako tie dnešné tintítka.
Naposledy upravil(a) PotPalo dne 31 pro 2021, 23:51, celkem upraveno 1 x.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#105 Příspěvek od Celeron »

xsc píše:Podle https://www.eru.cz/documents/10540/6616 ... ccb3f2d173 stránka 11 dělá jádro prakticky to samé, co uhelky.
Já vycházel z koláče 2019 pro výkon:
jádro - 4 GW 20%
uhlí - 9,7 GW 40%
paroplyn - 1,3 GW
voda - 1 GW
přečerpavačky - 1,15 GW
FVE - 2 GW

Že by zrušili 5 GW v uhlí v roce 2020 se mi nějak nezdá ale jinde jsem taky pro rok 2020 našel uhlí jen 5,1 GW.
No a nepleteš si výrobu a výkon? Tam to je víc vyrovnaný:
jádro - 28 TWh 35%
uhlí - 37 TWh 46%
A nebo zdroje z nějakýho důvodu účelově lžou.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Zamčeno

Zpět na „Nezařaditelné“