Co jste přinesli zajímavého ze sběrného dvora 4

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#961 Příspěvek od MiraSt »

Uvědomuju. To mi bylo jasné hned jak jsem koumal jak to vyrobit. Ale vnitřní magnet je v ochranném kroužku a .... Je to vyřazený měřák a kupodivu stále to měří stejně.:-) Ještě dodám, že pole vytvořené touto cívkou je příčné na pole pernamentního magnetu vevnitř. Takže..... A jedná se jen a pouze o orientační měřidlo kdy mi jde o výchylku, nikoliv o hodnotu.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#962 Příspěvek od Kremik »

Hloupost. Takto slabé magnetické pole s magnetem nic neudělá.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#963 Příspěvek od Crifodo »

otakarv píše: Na tužkové baterky chodím do kyblíku v našem obchodě. Doma je přeberu.
Trochu se divím že to dosud tolerujou a že ten kyblík nemá jednosměrnou klapku a zámek jako červené Asekoly. Prodejcům to přece kazí kšeft. Před xx lety jsem párkrát takhle probíral články/baterie na chodbách ve škole kde jsme měli nějaký opravy, studenti docela nevraživě koukali jak někdo narušuje sluníčkově přímočaré toky nakoupit-použít-odevzdat-zachránit planetu.
Jak píše konosuk, v plno aplikacích se dá dojet článek i hodně pod 1 V a s Ri tak mizerným, že nedá ani 100 mA do zkratu, typicky DO a hodiny.
Je fakt, že aspoň polovina "odevzdaných" článků bývá v zánovní kondici, taky mě tenkrát udivilo kolik tam bylo dobrých NiHM aku, zřejmě považovaných za primární články. Dneska se už ani nedivím.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#964 Příspěvek od ransom »

Ten návin vytvoří pole velice slabé. Permanentnimu magnetu neudělá nic. Pouze zdeformuje rozptylové pole a tím nepatrně ovlivní přesnost měření. Pokud to teda je deprez, což na fotce nerozklíčuju. Panelová měřidla mívala zaručenou přesnost v železném panelu o udané tloušťce. Kdysi jsem dělal metrologa a dřepěl jsem v laborce plné etalonů a kalibrátorů. Když jsem si stavěl zdroj, zkusil jsem dávat MP osmdesátku do různých panelů plastových, hliníkových, železných a porovnávat. Nic se nedělo. Vůbec.

Vyhozené baterky občas tahám z krabice ve velkoobchodu kde denně nakupuju. Aktuálně akumulátor z notebooku. Tři články dobře použitelné třeba do bluetooth přijímače kolem 2x15W. Ale zachraňovat primární články, to by mi fakt mohlo líbat tentonoc.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#965 Příspěvek od EKKAR »

ransom píše:Ten návin vytvoří pole velice slabé. Permanentnimu magnetu neudělá nic. Pouze zdeformuje rozptylové pole a tím nepatrně ovlivní přesnost měření. Pokud to teda je deprez, což na fotce nerozklíčuju. Panelová měřidla mívala zaručenou přesnost v železném panelu o udané tloušťce. Kdysi jsem dělal metrologa a dřepěl jsem v laborce plné etalonů a kalibrátorů. Když jsem si stavěl zdroj, zkusil jsem dávat MP osmdesátku do různých panelů plastových, hliníkových, železných a porovnávat. Nic se nedělo. Vůbec....
No, já si myslím, že to na tý stupnici je vidět dostatečně. Měřidlo podle všeho MP-40, pro svislou polohu, deprézskej systém, třída přesnosti 2,5% na stejnosměrným rozsahu, napěťová odolnost 1kV. A těch závitů tam taky není nijak málo, pro proud okolo 3A tam musí bejt Gaussů jak najebanejch. Drát tam je jak sloní noha, netvrďte mi, že to neučuní žádnou odchylku. Fakt je, že pro zjištění jejího směru a velikosti by se ten namotanec musel odpojit, k nějakýmu zdroji s předřadným odpůrkem napojit samotnej měřicí systém, vyhnat mu rafiku proudem buď do středu stupnice, nebo až na doraz - a pak do samotný tý bočníkový špule pustit stejnosměr, dejme tomu od 1A až do 5A postupně navyšovanej a s možností komutovat polaritu - a pak by se teprve vidělo, jakou odchylku to způsobí ve srovnání se stavem kdy proud poteče opravdu jen měřicím systémem a ten bočník bude odpojenej, ale já bych se vsadil, že už při tom 1A proudu bude nějaká úchylka na rafice viditelná ...

A mít měřák v kovovým panelu - to může způsobit maximálně statickou odchylku vykompenzovatelnou tím "šroubkem" v průčelí přístroje, špule namotaná na těleso ale bude způsobovat odchylku úměrnou k proudu procházejícímu cívkou, takže vliv na pole základního magnetu se bude s rostoucím proudem zvětšovat ...
Přílohy
Opera Snímek_2022-12-26_081419_www.ebastlirna.cz.jpg
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#966 Příspěvek od breta1 »

Když se ten návin udělá tak, že se v polovině obrátí směr nebo se vinutí udělá bifilárně a správně se propojí, bude dohadům konec

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#967 Příspěvek od rnbw »

Crifodo píše:taky mì tenkrát udivilo kolik tam bylo dobrých NiHM aku, zøejmì považovaných za primární èlánky. Dneska se už ani nedivím.
Raz som takto pozeral do krabice s vyhodenymi bateriami v nejakom ceskom obchodnom dome (cakal som na niekoho). Nechcel som sa v tom prehrabovat, tak som len z povrchu zobral asi 4 NiMH clanky, vsetky boli dobre.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#968 Příspěvek od Kremik »

Ano, byl by to zajímavý pokus, skusit jestli s ručkou ten návin hne nebo nehne. Ovšem i kdyby hnul, přesnost Mírova udělátka to nijak nezhoršuje, protože pokud ten bočník má nakalibrovanej tak, aby měřáček ukazoval správně, má to nakalibrované i s tou odchylkou a chyba měření se tedy nekoná.
Ovšem s tou statickou odchylkou ses netrefil. Tu nezmění osazení do žádného panelu, nezměnila by se ani kdybys magnet úplně odstranil, ani kdybys měřáček obložil silnými neodymy. Poloha ručky v klidu je daná pouze seřízením pružinek, pokud je blbě vyvážená tak i polohou měřidla, ale magnetické pole ji nijak neovlivňuje.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#969 Příspěvek od ransom »

Ekkar: Díky za výřez. Já ráno čuměl na telefon ve vaně a bez brejlí.

Dohady o vlivu feromagnetickýho panelu nechejme jinam. Ale opravím tě ještě: Točítkem se nastavuje mechanická nula. Panel, kterej může ovlivnit rozptyl magnetu může mít tím pádem vliv na celkovou citlivost systému. nikoli na nulovou polohu. Proto taky výrobce uváděl, v jakým panelu je přístroj cejchovanej.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#970 Příspěvek od Hubert_79 »

Crifodo píše:Prodejcům to přece kazí kšeft.
Myslíš že to prodejci nějak poznají? Kolik lidí se tam takhle hrabe? Pár... Než bych se v tom hrabal a trávil půl dne tříděním, tak si za šest pětek v Lidlu koupím deset baterek a za pět minut hotovo.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#971 Příspěvek od Crifodo »

Nevím, asi záleží na lokalitě a velikosti prodejny/denní tržby.
Když se přijdou v lokálním krámku tři lidi pohrabat v recyklátu, odnesou čtyři úsporky na opravu a dvacet článků a ten samej den prodá jednu LEDku a padesát baterií, tak to třeba nasere. Asekolu stálo za to znemožnit odnos použitých spotřebičů mnohamilionovou investicí do důmyslných kontejnerů, později i s gsm dohledem.
Ty 1x vybitý NiMH články vyhazujou asi hlavně prostí lidé co mají daleko k elektronice, zvlášť když tam je jen "rechargeable" a ještě půlmilimetrovým písmem v barevný strakatině obalu.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#972 Příspěvek od PotPalo »

Tie nabíjacie články vyhadzujú hlúpejší členovia rodiny, takzvaný ignoranti. Vyberú z prístroja baterky, a bez rozmýšľania ich hodia do koša, lebo sú vybité. Načo by oni čítali, alebo dokonca premýšľali. A nezajíma ich že sú to drahé nabíjacie batérie iného člena rodiny. Takých je ťažké naučiť dávať elektro odpad do extra nádoby. Už sa mi pár krát stalo že vyhodili niečo do bežného odpadu, aj keď som x-krát vravel že elektro patrí sem do tejto krabice čo som na to prichystal. A ešte to bola vec ktorú by som dokázal opraviť. Nie, ignorant to hodil do bežného odpadu.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#973 Příspěvek od MiraSt »

breta1 píše:Když se ten návin udělá tak, že se v polovině obrátí směr nebo se vinutí udělá bifilárně a správně se propojí, bude dohadům konec
Tak mi to nedalo protože to je správná myšlenka. A já ji v době výroby dodržel!! Napadlo mě to tehdy a neuvědomil jsem si, že to tak mám udělané. Dokonce na původni fotce to je vidět a nikdo (ani já) jsme si toho nevšimli. :-)
Nakalibrované to je podle Avometu kdy podle proudu jsem měřil napětí na baterii.
Přílohy
Fotografie-1891 (2) 1 1.jpg
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#974 Příspěvek od ransom »

PotPalo:
Co když nejsou hloupí? Třeba jsou rafinovaně krutí, a dělají to proto, aby ti ubližovali.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#975 Příspěvek od EKKAR »

PotPalo píše:Tie nabíjacie články vyhadzujú hlúpejší členovia rodiny, takzvaný ignoranti. Vyberú z prístroja baterky, a bez rozmýšľania ich hodia do koša, lebo sú vybité. Načo by oni čítali, alebo dokonca premýšľali. A nezajíma ich že sú to drahé nabíjacie batérie iného člena rodiny. Takých je ťažké naučiť dávať elektro odpad do extra nádoby. Už sa mi pár krát stalo že vyhodili niečo do bežného odpadu, aj keď som x-krát vravel že elektro patrí sem do tejto krabice čo som na to prichystal. A ešte to bola vec ktorú by som dokázal opraviť. Nie, ignorant to hodil do bežného odpadu.
ransom píše:PotPalo:
Co když nejsou hloupí? Třeba jsou rafinovaně krutí, a dělají to proto, aby ti ubližovali.
Ne, jsou blbý jak vantroky nebo jak necky vydlabaný z angreštový fošny, případně jak pumpa na sáně, protože přesně tenhle přístup znám taky. Dám do nástěnnejch hodin nabitou Eneloopku, kterou mi nabíječka přehřála, takže mi ji foťák indikuje jako vadnou (má vyšší Ri a nedá plnej proud, i když kapacitu pro malej vybíjecí proud má furt solidní) a ještě vedle ní na zadní stranu hodin nalepím cedulku BATERKA JE NABÍJECÍ, NEVYHAZOVAT!!! - a co myslíš, že udělá BFU bezmozek, když se mu ty hodiny řádově po půl až 3/4 roce zastaví? Ano, jde, koupí v sámošce nebo u větví za dvě pětky 2 nový tužkovky a Eneloopku za kilo hodí do popelnice aniž by věnoval tý ceduli pozornost, i když by milou Eneloopku stačilo na půl dne strčit do nabíječky ...

MiraST - pokud je to bifilárně, pak nemám námitky. V tom případě se magnetický pole špulky navzájem kompenzuje a nula vod nuly pojde ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“