Co jste přinesli zajímavého ze sběrného dvora 4

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#976 Příspěvek od Artaban001 »

S těma akumulátorama je to těžký, protože od běžných tužkovek je kolikrát rozezná běžný člověk pouze podle nápisu rechargeable. Kdo ty akumulátory používá, o tom ví, ví, jaký koupil a ví, jak je používat. Pokud je všem v rodině někdo, kdo o tom neví, tak v tom začne být zmatek. Kolikrát jsem svědkem, že se do nefunkční věci naskládají tužkovky, co jim přijdou pod ruku. Pak jsou klidně smíchaný akumulátory ze zinkouhlíkovkama (baterky, co jsou nejlevnější a jdou rozmačkat mezi prsty). člověk se pak diví, že třeba bezdrátový zvonek po pár dnech nefunguje - vlastní zkušenost, kdy jsem jej měl opravit komusi a problém byl jen v bateriích.
Doporučuju nabíjecí nějak označit a poučit okoložijící (třeba jedním omotáním izolační páskou a barvou tak situovat i páry, co se mají používat spolu - v hračkách, foťákách a pod)

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#977 Příspěvek od Otkundes »

Ekkare, myslím, že není blbý laik, který vybitou „enelopku“ z hodin vyjme, vyhodí ji do odpadu a aby mu hodiny zase fungovaly, nahradí ji suchým (primárním) článkem, který tam původně i patří. Ignorantem je především technik, který nechápe, že ta „enelopka“, byla zkonstruována pro jiný typ spotřebiče (zátěže), než jsou ty elektronické hodiny. Jistou omluvou, v tomto případě, můžou být zhoršené parametry článku, po jeho předchozím špatně provedeném nabíjení...
Co se týče výše vedené polemiky kolem zkušebního udělátka galvanických článků, je dobré vzít v úvahu, že konstruktér ten panelový měřáček (MP40) používá jen jako improvizovanou zkoušečku, která mu přibližně napoví, v jakém stavu je zkoušený článek, nikoliv jako měřící přístroj. Řešit v tomto případě nějaké vlivy cizích magnetických polí na přesnost výchylky ručky deprézského systému měřáčku, který při zkoušení jistě ani není držen svisle (předepsané poloze), je pak zbytečné.
Naposledy upravil(a) Otkundes dne 26 pro 2022, 17:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#978 Příspěvek od ransom »

S tím měřáčkem to je samozřejme jen zajímavá akademická debata. I mně jakožto bývalému metrologovi v drtivé většině případů stačí údaj ve formátu MÁLO-VÍC-MOC. S oblibou používám staré ručkové měřáky, digitální multimetr za tři kila a improvizované pomůcky.
V podstatě by se v tomhle konkrétním případě nemusela stupnice ani cejchovat.

Když bych se s dovolením vrátil k topicu:

Včera jsem zkusil oživit dříve zmíněný netbook ze sběrňáku. Stačilo nalézt vhodný napájecí konektor a připojit ho na dílenský zdroj.
Šlape jak hodinky, baterka se nabila a drží 1,5 hodiny běžného provozu. Původní majitelka byla asi učitelka. Zůstal tam po ní funkční systém a fůra fotek a muziky, nějaké noty a básničky pro děcka. Moc jsem to neštudoval, smazal všecko co po ní zůstalo, odinstaloval nepotřebný soft, překonfiguroval si systém k obrazu svému (je tam WINXP Home SP3).
Možná na něj hodím Android X86. Mám obligátní USB osciloskop Hantek 6022 a pro ten existuje perfektní androidí aplikace.

(Doufám, že můj příspěvek teď nespustí hysterickou tirádu o tom, jak jsou BFU totálně blbí, že to někdo vyhodí funkční, ani si nesmaže svoje data etc.)

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#979 Příspěvek od Hubert_79 »

Nespustí. Jen podotknu, že se s tím setkávám poměrně často taky. Notebook se systémem, přihlášení bez hesla a disk plný dat. To samé externí disky, nezmazáno, natož zformátováno. Extrémem byl mobil, kde byl ve fotkách vyfotografován papír s napsanými přístupy na všechny možné stránky (facebook, knihovna, banka...) a samozřejmě s hesly. Jako "bonus" tam bylo dost poměrně hanbatých fotek. Z toho všeho by při troše úsilí bylo možné zjistit identitu majitelky.
V tomto jsou někteří lidé fakt hloupí.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#980 Příspěvek od Kremik »

Že prej nespustí. A sám to rozjel :lol:

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#981 Příspěvek od hafca »

Není to ze sběrného dvora, ale od popelnic.
Vzal jsem všechno, že to přeberu a třeba si něco nechám. Je jich 16, ale není to můj hudební směr a tak to asi vrátím, tam kde to bylo. Je tam Moravanka, nějaké trampské písně a nějaká další dechovka.
Přílohy
desky.jpg
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#982 Příspěvek od Hubert_79 »

Kremik píše:Že prej nespustí.
Můj podotek považuješ za hysterickou tirádu? Hm.
Takových desek jsem onehdá našel u kontejneru celkem kvanta, Mládek, Olympic, Katapult... Náhodně vyjmutá deska z obalu (následně další tři) mě utvrdily v tom, že jsem to u těch popelnic nechal. Stav strašný, jak kdyby na tom někdo obědval.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#983 Příspěvek od ransom »

Desky od popelnice doporučuju nepřehrávat na ničem jiném než na gramofonu z kontejneru.
Ale už jsem takhle občas zachraňoval historické nahrávky, v jiné formě nedostupné. Třeba tuhle strašlivou hovězinu:

https://ulozto.cz/file/ddUw3Xgy/z-pohad ... D0owpmBN==

Dneska jedu zase na sběrný dvůr. Třeba se ovládnu a nebudu šmejdit...

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#984 Příspěvek od otakarv »

ransom píše: Třeba se ovládnu a nebudu šmejdit...
Nevěřím. 8-)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#985 Příspěvek od ok1hga »

jj, jít na SD a nic neodnést, je pro bastlíře úplný masochizmus !

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#986 Příspěvek od ransom »

Tak nic. "Z technických důvodů zavřeno."

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#987 Příspěvek od Sendyx »

... aspoň tu ceduli sis mohl odnést :lol:
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#988 Příspěvek od foxrider »

ransom: Zdravím, taky jsem pracoval v metrologii :D .

V ŽOSce, v "kolovce" měli svářečku pro automatické navařování pod tavidlem, myslím že byla německá a v ní byly měřící přístroje, V a A ještě v bakelitovém pouzdře. Provedení magnetolektrické, A pro bočník, rozsah několik set ampér.
Používalo se to pro navařování jízdní plochy kol lokomotiv.
Na stupnici měřáků byl údaj Fe 3mm a panel svářečky byl nad hlavou, sklopený mírně šikmo dolů. Měřáků tam bylo několik dvojic.

Dělal jsem pokus jak se to bude chovat, nejdřív bez panelu volně postavené na dřevě, pak olepeno dokola nastříhaným trojkou ocelovým drátem, pak s kolmým postavením a pak pod tím úhlem jako byl skutečný panel stroje.

Přítomnost železa byla na výchylce ručky skutečně poznat, tak jsem se zamyslel a zatím tu práci odložil. Zašel ještě ke stroji a zkontroloval čelní panel a tloušťku plechu.
Když pak přišel na návštěvu kamarád který byl zámečník, vysvětlil jsem mu co a jak chci. Druhý den přišel a přinesl mi podlouhlý ocelový plech tloušťky 3mm, ohnutý v půlce (ale ne do 90°) a v jednom jeho rameni bylo vypálené a vypilované okénko (cca 75x75mm).
Tak jsem prováděl kalibraci přímo v podmínkách ve kterých se přístroj nacházel v provozu. :D

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#989 Příspěvek od GeXeS »

Tak jsem si říkal, jak tu přeháníte s těmi vyhozenými bateriemi... a včera v práci v kastlíku na vyhazov ležely dvě nabíjecí AAA Panasonic. :roll:

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#990 Příspěvek od ransom »

Tady jedna moje starší trofej že sběrného dvora:

https://aukro.cz/tesla-azs-217-7029232025

A druhá:

https://aukro.cz/transiwatt-140p-7029233953

Škoda že nemám fotky původního stavu.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“