Kvalitní prodlužovačka nebo zásuvkový pes - existuje?

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

Kvalitní prodlužovačka nebo zásuvkový pes - existuje?

#1 Příspěvek od Osmdesat »

Poradíte prosím nějakou kvalitní prodlužovačku? Tzn. splňující požadavky na proudové zatížení, mechanickou a tepelnou odolnost, samozhášivost.

Nebo bych si mohl prodlužovák vyrobit

Hodil by se taky pes připevnitelný na/nad stůl, znáte nějaký vhodný typ? Je dobré pod to hodit ještě nehořlavou podložku, když to připevňujete na dřevotřísku, nebo jiný hořlavý podklad?

Líbí se mi např. zásuvka ABB 5546-2004

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od petrfilipi »

Jo, na tohle jsem se taky chtěl zeptat. O víkendu jsme s dětmi dělali "prodlužovačky". Koupil jsem to, co je možné sehnat - polské 4násobné zásuvky s vypínačem, k tomu CYSY 3x1,5 a standardní zástrčku ABB 5536-2154. Kabel OK, zástrčka OK, ale ty zásuvky nic moc. Vypínače jsem pro jistotu vyměnil za nové, ale stejně to ve mně moc důvěry nevzbuzuje. Škoda, že podobné výrobky nedělá třeba Legrand - s jejich zástrčkami/zásuvkami jsem nadmíru spokojen.

PF

Edit - teď jsem našel tohle - designově se mi to na stůl moc líbí. Více zde.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Proč ne? Sice zásuvky vypadají desetiampérově, jako u většiny ostatních prodlužovaček, ale to celkový proud 16A pro všechny zásuvky dohromady nevylučuje.
Pokud jde o montáž na hořlavé podklady nebo do nich, ujasni si stupeň reakce na oheň potažmo třídu hořlavosti toho materiálu a podle toho seženeš.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#4 Příspěvek od Sandal »

Na tohle používám parapetní kanál s koncovými záslepkami. Nahážou se do něj zásuvky, vypínače, kabely... Vytvořím z toho třeba 2 metry zásuvek vedle sebe. Je to drahý, to je pravda, ale je to praktický a vypadá to velice profesionálně :wink:
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jjilek »

CYSY 3x1,5 bych považoval pro odběr 16A. daný jističem zásuvkového okruhu, za hrubě poddimensovaný.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#6 Příspěvek od Eleman »

Pro pohyblivý přívod je to OK. Pokud tedy nebude 100 metrů :lol:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od petrfilipi »

jjilek píše:CYSY 3x1,5 bych považoval pro odběr 16A. daný jističem zásuvkového okruhu, za hrubě poddimensovaný.
Viděl jsi někdy připojovací kabel k PC? Viděl jsi někdy továrně vyráběny prodlužovací přívod?
Tak se podívej, jaký mají použitý kabel, resp. jaký je jeho průřez.
Viděl jsi někdy kancelářský/domácí prodlužovací kabel s kabelem o průřezu žíly 2,5mm²?
Jinak kabel H05VV–F v konfiguraci 3x1,5 má zatížitelnost na vzduchu 19,5A viz zde.

PF

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Na predlzovacke EATON Protection Box 5 je kabel 3x1,0mm². Nominalny prud je uvedeny 10A. Napajacie kable byvaju 3x0,75mm².

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jjilek »

Ano, viděl a také jsem viděl přímotop 2kW přes prodlužku Cu 1mm². Docela zřetelně se po čase kabel zahřeje. A také jsem viděl CYSY kabel po takovém zatěžování. V ohybech roztečený až na měď. :) A to ještě asi nebyl zatížený spotřebičem 3,7 kW.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#10 Příspěvek od VASEK_W »

Pro petrfilipi
ohledně toho zkoseného "psa" bych bohužel nebyl tak optimistický.
Fktechnics není žádný výrobce, jak je uvedeno ve specifikaci, ale přeprodejce všeho různého, na čem mají velký rabat.
A jestliže v tom druhém odkazu vidím obrázek toho samého s popisem Solight, viz zde: https://shop.atoselektro.cz/solight-pp1 ... 88653.html

Tak bych byl tuplem ostražitý. Jen taková rada, po svěření se jednoho dýlera, co to vlastně pod touhle polsko-českou značkou nabízejí za "kvalitku".

Ale třeba to může být kvalitní, a třeba také ne.
Je nutné to před namontováním zevrubně prostudovat hlavně uvnitř.

Vašek

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od workhard »

petrfilipi - viděl jsi..... viděl jsi..... To mně připomnělo ono legendární video s cirkulárkou v paneláku :lol:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od petrfilipi »

Tak kvalita bude asi tady. Bohužel německé kvalitě bude asi odpovídat i německá cena (třízásuvka za 1890 Kč, navíc se zásuvkami Schuko je zde).

PF

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#13 Příspěvek od jirka5 »

Vícenásobné zásuvky upevnitelné na podložku se před nějakým časem běžně vyskytovaly, ale pak rychle zmizely a byly nahrazeny typy se šroubky zespodu, právě aby se upevnit nedaly, v případě kompletních prolužovaček tam jsou jakési nedemontovatelné štefty, takže výrobek je nerozebíratelný.

Existuje však jediná firma, která dodává tyhle zásuvky v původním provedení se šroubky shora. Netuším, jak to vypadá s jejich kvalitou, ale dodavatel píše, že je má schválené od EZÚ, takže doufejme ok....

https://www.tympolplus.cz/prodluzky-rozbocky-spojky

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Behemot »

kup si zásukovýho psa do racku, tak to máš včetně plechu pro montáž

jinak několi různejch dodavatelů dělá samostatně prodávaný šestipsy bez clonek a podobnejch kravin (případně s jednoduše demontovatelnejma clonkama) a licnu ve dva-pětce taky v každým rozumným elektru mají kilometry na metráž; esli znáš jenom garážníka na rohu, tak ti to tvl vemu, pokud seš někde na trase :wink:

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#15 Příspěvek od ransom »

Že se dá za pár korun koupit držák pro vícezásuvky, jste zaregistrovali?

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“