varistory na vstupu zaøízení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

varistory na vstupu zaøízení

#1 Příspěvek od sr71 »

Dostal jsem k opravì var. desku, kterou majitel odpálil chybným pøipojením, je pøipojena 2 fázovì a ke znièení došlo pravdìpodobnì tak že nebyla pøipojena nula, pouze fáze. Jsou vystøeleny oba varistory na vstupu + to vzalo s sebou èást se spínaným zdrojem která na to navazuje v další, hlavní, desce (jedná se o indukèní desku) Pokusil jsem se nakreslit orientaèní schéma èásti vstupního filtru s varistory + pøikládám fotku jak ta vstupní deska vypadá).
Varistory jsou na 275V. Není mi ale teï úplnì jasné proè se na ty varistory dostane vyšší napìtí, na první pohled by se zdálo že ty varistory budou pøi nepøipojené N jakoby v serii takže by mezifázové napìtí mìli vydržet. (podobná vìc se stává i pokud se nedá na svorkovnici spotøebièe propojka mezi dvìma oddìlenými N svorkami)
Přílohy
var deska.jpg
var2.jpg

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Podle mých několikerých zkušeností majitel-odborník připojil místo N třetí fázi.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Presne tak. Vidi 3 svorky, tak pripoji 3 fazy. A zrazu je tam 400 V namiesto 230.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#4 Příspěvek od sr71 »

No možný je samozøejmì všechno, nebyl jsem u toho a když jsem k tomu pøišel tak už to bylo odpojený. Ale vvysvìtloval mi to tak že nezapojil N, a vzhledem k tomu že má v baráku ještì staré rozvody TN-C, kde modrý není tak bych tomu i vìøil. A taky jsem už vidìl nìco podobnýho, kdy to vzniklo jen tím že se nepropojí ve svorkovnici dvì N mezi sebou.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#5 Příspěvek od tomasjedno »

sr71 píše:Není mi ale teď úplně jasné proč se na ty varistory dostane vyšší napětí, na první pohled by se zdálo že ty varistory budou při nepřipojené N jakoby v serii takže by mezifázové napětí měli vydržet.
To by ale muselo mezi ně být to napětí rozložené rovnoměrně (tj. napůl). V okamžiku, kdy jednu plotýnku zapnul, se to rozvážilo, protavil se varistor (n. celý zdroj) na nezapnuté plotýnce a pak šel do háje i ten druhý.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

K tomu schematu - kromě drobné chyby je to hlavně naopak. Na vstupu jsou kondenzátory + filtr, varistor patří až za filtr, aby neschytával kdejakou špičku ze sítě, která mu nedělá zrovna dobře, i když z principu často nereaguje.

Ale on si dneska dělá každej "expert", co chce, nějaká selektivita ochran mu nic neříká.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#7 Příspěvek od sr71 »

v tomto pøípadì to výrobce navrhl tak, že první jsou varistory

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

rnbw píše:Presne tak. Vidi 3 svorky, tak pripoji 3 fazy. A zrazu je tam 400 V namiesto 230.
Taky se mi to jednou stalo, byl jsem myslenkama jinde kdyz jsem to zapojoval. Byly tam 3 "fazove svorky" a jedna nula a na kabelu to same :-).
Ale vyrobce s tim nejspis pocital, deska to prezila a jede doposud. Jen hlasila nejakou chybu, pri 3fazovem zapojeni.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#9 Příspěvek od Mysteri »

To mi pripomenulo jeden zážitok: Na internáte SPŠ-E nám na šiestich izbách na poschodí vypadla elektrina. Ističe v rozvádzači O.K. Potom moja 15-ročná maličkosť zistila, že na jednej šíne nie je napätie, ale na ostatných dvoch je. Tak, aby sme šťavu mali aj my, som pokusne na šínu bez napätia pripojil káblik cca prierez 1cm a pripojil ju na šínu, kde voltíky boli.... Záblesk, ja slepý a celý internát bol už na tom rovnako, ako my...... :lol: Ma iba ospravedlňuje, že o 3-fázovej sústave nás učili až o rok.....

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ona to není žádná legrace. Já, když jsem po návštěvě blesku zůstal viset jen na jedné fázi kvůli vadným pojistkám v krabici (kvůli podobném zážitku už mám v rozvodně na každé fázi doutnavku, abych viděl stav), tak jsem vypnul všechny 3F spotřebiče a druhej den spojil všechny 3 fáze na jednu, aby mně nevytekly mrazáky.

Jenže jsem netušil, jak rychle po mém SOS přiletí kámoš s novýma nožovkama a zaboří se do krabice. Kdybych rychle nevypnul domovní jistič, možná je měnil znovu.

Ale to prosím nikdo nezkoušejte, je to proti všem předpisům. Já kvůli tomu musel vyhlásit a schválit stav nouze.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#11 Příspěvek od ohryzek36 »

sr71 píše:v tomto případě to výrobce navrhl tak, že první jsou varistory
A tak je to dobře.

V tomto případě je filtr určený primárně k tomu, aby ochránil síť před bordelem, co vytváří vařič (na to je dimenzovaný), takže na první pohled vypadá, že je zapojený pozpátku. Varistor by na druhé straně nevydržel moc dlouho.

Možná by bylo lepší, kdyby byly na přívodu adekvátně dimenzované pojistky, ale možná by byl výsledek stejný - při správné funkci tečou do desky docela nehorázné proudy.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

A ví to ten varistor, že má sbírat jen špičky ze sporáku a ty ze sítě ignorovat? 8-)

Je to takové neopovážlivé spoléhání na technického boha. Kdyby to mělo být košér, byl by mezi dvěma filtrama.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#13 Příspěvek od tomasjedno »

Osobně jsem varistor na přívodu do zařízení potkal už mockrát, a předřazený filtr (zatím) nikdy.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Protože myšlení návrhářů často končí napájecím konektorem a spoléhají jen na impedanci přívodů.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#15 Příspěvek od tomasjedno »

A neměl bys pak ten kond ve filtru mít dimenzovaný na 1,5-2 kV? (Ochranná napěťová úroveň varistoru při jmenovitém pulsu 8/20 µs bývá kolem 1,5 kV).

Odpovědět

Zpět na „Poradna“