Automatická auto nabíječka ol. baterie

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

Automatická auto nabíječka ol. baterie

#1 Příspěvek od salora »

Chtěl jsem se tu pozeptat: mám poslední dobou problémy s chodem této malé pulsní nabíječky s ozn. AL 800.
Měnil jsem na ni loni nafouklý elyt hned u vstupu 10uF/400 V, jelikož to nenabíjelo, jak má nyní, když ty kontrolní led 3 opět blbnou, jsem tento elyt vyměnil opět za nový v dobré víře že s ohledem na jednoduchost zapojení to snad už ničím jiným být nemůže .
Bohužel se tak nestalo a nyní, i když je na výstupu necelých 12V ve volném stavu, což se mi zdá málo, ledka indikující nabíjení stále /pravidelně bliká ,což před výměnou elytu nedělalo, a tato led spíše nesvítila vůbec.
Hledal jsem na googlu zapojení ale ani náhodou.
Má zde někdo s touto nabíječkou obdobnou zkušenost ?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Vyfoť desku kvalitně z obou stran a nahraj sem obrázky. Opravdu nevíme, co je uvnitř, obrázky napoví.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#3 Příspěvek od salora »

jj vyyfotit to problém není to už mám z obou stran ale poslat to tady v té požadované velikosti tuším 300kb tod už je pro mě aspoň výzva , to změnšit to upravování obrázků není zrovna moje parketa .
No sundal /odpájel/ chladič toho 8 pin čípu které mají zapojené jen / 4 nožky z jedné strany abych zjistil co ukáže datasheet ,možná i se zákl. zapojením a zjistil že se jedná o IO
Samvin SW 8900

http://www.datasheetdir.com/SW8900+SMPS-Controller

tak budu zkoušet a bádat,no spíše mi připadá že to má na starosti možná souvislost s tím dalším /regulačním/dílem co má min 30 součástek pominulo ty 3 led singnalizující nabíjení-power-přepolování
zkusím ti to poslat mailem ten obrázek pokud máš v profilu mail adr. nebo mi ji pokud ne prosím pošli v S.Z. děkuji.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Vyměň také ten menší kondík C4 na primáru. Fotky přikládám.
Přílohy
bottom.jpg
top.jpg
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#5 Příspěvek od salora »

Ano asi byl ten elyt na tom primáru také už špatný ,měřil jsem ho už včera na mulťáku šlusmetrem ještě jednou a byl průchozí jen z jednoho směru ,musel jsem pohledat až ted do zásob ve sklepě a aspoň měřeno napětí na výstupu nabíječky se to zvedlo z předchozích cca 11,5 V na 13,5 V jedu to vyzkoušet do garáže pak dám vědět ,děkuji za radu ,pomoc a vstřícnost.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Cokoliv spínanýho NENÍ JEDNODUCHÁ NABÍJEČKA. Jednoduchá nabíječka olova obsahuje jen trafo a usměrňovač, mírně složitá se základní automatikou obsahuje tyristor s vypínací automatikou, středně složitá má ten tyristor k tý napěťový automatice ještě fázově řízenej. Všecko ostatní už je zbytečnej vorloj, složitostí snižující spolehlivost.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#7 Příspěvek od salora »

No tak to máš pravdu že tyto nabíječky jsou o dost složitější než ty klasické, no zajel jsem do garáže připojil na mou autobaterii a zjistil následující ,po připojení na svorky se nabíječka opět chovala neobvykle ta led signalizující nabíjení se sice zase rozsvítila nicméně cca poloviční svítivosti a moc rychle bliká ,obyčejným mulťákem v garáži jsem nicméně naměřil správné zachování postupného nabíjení ,prostě to nabíjí jen ta led se chová divně toď vše.
nechal jsem to zapnuté do ráno /dopoledne /se na to zajedu podívat.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#8 Příspěvek od JirkaZ »

salora píše:...
nechal jsem to zapnuté do ráno /dopoledne /se na to zajedu podívat.
Pokud tam nebudou dřív hasiči...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Prinajhorsom sa rozleti na kusy ten IO. Inak to vyzera bezpecne - je tam aj poistka, takze ta sa spali a koniec.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Když byly KO oba kondíky na primární straně, tak to asi pěkně hřeje a tudíž budou nejspíš zralé na výměnu i ty dva zbývající na sekundáru.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#11 Příspěvek od salora »

no asi to bude ten samotný IO ,těžko říct no není a nechová se to rozhodně jak obyčejná kl. nabíječka NiCd to je jasné.
Ještě jsem se ale do garáže nebyl podívat ,zatím hasiči nevolali :o

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#12 Příspěvek od salora »

Tak tu chci jen sdělit že to nebylo ani těmi 2 elyty C na výstupu které jsem vyměnil prostě to jakoby nabíjí jak má ale ta ledka rychle bliká a svítí polovičním svitem.

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#13 Příspěvek od salora »

Zdravím servismany a znalce na opravy nabíječek atd. tak jsem si nakonec zmrvil jednu olověnou gelovku loni koupenou jelikož jsem neměl k dispozici tu mou porouchanou tady zmíněnou jak se později ukázalo.
Nabíjel jsem ji tou ruskou autonabíječkou pulsní co ji dala asi více grádů než snesla a je po ní. Tu výše zmíněnou nabíječku pro ni určenou jsem po posouzení dalšího kolegy co byl u mě na návštěvě sdělil že něco muselo odejít ,co je otázkou faktem je že nabíjecí ledka nejen mrká ale údajně v těchto intervalech bzučí /pípá/ což já neslyším díky mým kaput uším.
Tak si myslím že tam odešel asi nejspíš nějaký to trafečko nebo pod. poněvadž jsem měřil diody ,pevné C a měnil veškeré elyty a poté se to začalo takto chovat.Nebo je v čoudu ten číp nic dalšího už tam snad ani není ,no krom smd TR a pár pasívních smd součástek.

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#14 Příspěvek od hajeklubos »

Vážení bastlíři,
píšu to tady pořád dokola. Když si hrajete s nabíjením baterií je dnes naprostou nutností
aby pořádná nabíječka měla A metr a V metr. Nějaké blikání horní, spodní nebo jiné LED diody je blábol. To platí hlavně, když automatika nabíječky blbne. Navíc to děláš pro sebe.
Máme Volty, Ampéry a hodnoty od výrobce baterie - vo tom to je. Pak nemůžeš baterku vodprásknout. Oko vidí co říkají budíky.
Luboš

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#15 Příspěvek od salora »

Ok v tom sice souhlas ,pak je otázkou proč vůbec takové paskvily výrobci vyrábějí s těmi led a přiznám se těch tzv. klasických s měřáky at už anal. či s displejem jaksi není v nabídkách vidno .mám ted na mysli ty udržovací dobíječky.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“