AEG Lavamat 72850CS nespustí program

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pet_cz
Příspěvky: 6
Registrován: 06 pro 2020, 01:00

AEG Lavamat 72850CS nespustí program

#1 Příspěvek od pet_cz »

Přeji pěkný den. Pračka Lavamat postupně začala stále častěji dělat to, že nezávisle na vybraném programu skočí do nějakého divného režimu, kdy jede vypouštěcí čerpadlo cca 15 sekund a pak vypne. Žádná chyba se neobjevuje, jen ten displej je takovej divnej (viz foto). Zpočátku to dělala jen občas a někdy i uprostřed programu, postupně se interval zkracoval, dnes už odmítá úplně. Nemáte s tím, prosím, někdo zkušenost? Díky
Přílohy
podivný stav
podivný stav

Uživatelský avatar
pet_cz
Příspěvky: 6
Registrován: 06 pro 2020, 01:00

#2 Příspěvek od pet_cz »

Tak teď už se mi podařilo donutit pračku při diagnostice, aby sdelila chybu e24 (c6). Víte, prosím, někdo, jaké by mohly být příčiny a jak se je pokusit odstranit?

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#3 Příspěvek od KUBO »

https://washerhouse.com/sk/kody-oshibok-aeg/
E24 - vypúšťacie čerpadlo
C6 - tlakový spínač

podľa mňa je zanesený vzdušník, alebo hadička od vzdušníka k tlakovému spínaču
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
pet_cz
Příspěvky: 6
Registrován: 06 pro 2020, 01:00

#4 Příspěvek od pet_cz »

Děkuji za tip. Předpokládám, že se jedná o tuhle krabičku. Na co konkrétně bych se měl zaměřit? Samotnou hadičku jsou už včera zkusil pročistit, ale nepodařilo se mi jí vypojit od bubnu. Kde konkrétně by to mohlo být zanesené a jak to pročistit?
Díky
Přílohy
IMG_20220313_095410.jpg

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím, pokud odpojíš hadičku od modrého spínače, měla by jít ústy profouknout. Pokud se to nepodaří a na bubnu nejde sundat, použil bych strunu do vyžínače a pokusil se opatrně shora protlačit strunu celou délkou hadičky. Po proražení bych ještě pročistil tlakem vody třeba větší injekční stříkačkou.

Uživatelský avatar
pet_cz
Příspěvky: 6
Registrován: 06 pro 2020, 01:00

#6 Příspěvek od pet_cz »

Tak hadičku se podařilo odpojit, pročistit, řekl bych, že oproti předchozímu stavu jde po připojení k bubnu snadněji profouknout. Cyba se znovu projevuje až po startu programu (určité zlepšení oproti včerejšímu stavu), při diagnostice vyskočí okamžitě, jak to přepnu na odpovídající program. Nemusí se to ještě nějak vyresetovat? Všechno ostatní v diag. vypadá v pohodě, pračka se napustí, oběhové čerpadlo jede, při přepnutí na ten nešťastný program program začne vypouštět, jen naskočí ta e24.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Ten manostat není manostat, ale tlakoměr s analogovým výstupem. Připoj si na svorky gnd a out voltmetr a sleduj, co se bude dít při napouštění, jestli se bude hodnota plynule měnit. Také můžeš zkusit do hadičky OPATRNĚ A JEN MÁLO fouknout a sledovat změnu hodnoty na výstupu. Nepřežeň to, uvědom si, jak malý tlak vyvolá vodní sloupec, co se do pračky napustí, přefouknutím snímač spolehlivě zničíš. Jestli se výstupní napětí nebude měnit, můžeš shánět nový hladinoměr. Protože pokud chyba vyskakuje hned a ne až po chvíli napouštění, je zřejmě výstupní napětí z tlakomětu špatné hned v klidovém stavu. A také pro jistotu zkus odpojit topné těleso, pokud má svod, může pračka dělat všelijaké hlouposti.
EDIT: Omlouvám se za mystifikaci, výstup je impulsní, takže měřit napětí nepomůže, lépe by bylo se dívat osciloskopem. Konstrukce snímače je ukázána zde: https://www.youtube.com/watch?v=O-0KGbd91_I V podstatě se v tom skoro nemá co rozbít, jestli není přerušená cívka,nebo děravá membrána, tak ostatní problémy včetně případné výměny IO by měly být řešitelné, pokud se ti to podaří narozdíl od autora videa otevřít nedestruktivně.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

anologový senzor to je , ale výstup je ryze frekvenční, pokud je nulová hladina je na středním pinu proti gnd 44,6Hz, pokud je pračka na maximální hladině je to 36,128Hz

Uživatelský avatar
golemson
Příspěvky: 56
Registrován: 13 lis 2021, 01:00
Bydliště: u Temelína

#9 Příspěvek od golemson »

Možná to s tím nesouvisí, ale mám pračku AEG 70630 (stará přes 20 let). Když jí bylo cca 5 let, začala si také vymýšlet kraviny včetně chyb a stávkovala. Když jsem ji rozhodil, vypadalo vše OK. Jen když jsem pořádně prohlédl desku programátoru, zjistil jsem, že všechna relátka mají uklepané vývody, připájené k desce. Bylo to ale vidět až pod lupou. Zjistil jsem na netu, že zrovna v té době, kdy se pračka vyráběla, museli všichni výrobci přejít na bezolovnaté pájky, které byly křehké a nevydržely. Vyměnil jsem tedy pájku za olovnatou a pračka se ihned uzdravila a jede dodnes (15 let). :roll:
Třeba Vám to též pomůže, já na to přišel až při zvětšení fotek plošných spojů, které jsem si pro jistotu vytvořil. Přikládám jen výřez, abyste viděli, vocogo. :lol:
Přílohy
AEG plosnak vyrez.jpg

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“