UPS FSP Nano 600

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

UPS FSP Nano 600

#1 Příspěvek od Celeron »

Sedím u PC, který je připojený přes tuhle UPS a najednou cvak a PC chcíplo.
Na UPS nesvítí ledka přítomnosti sítě ani porucha, na tlačítko on/off nereaguje. Napřímo PC jelo, takže mrtvolno v UPS.
Koukám do ní, všechny pojistky OK, čuchometricky a optometricky bez problémů. Baterka Emos, 12V/7,2Ah. Naměřil jsem podezřelých 11,6V. Při zátěži odporem 10R baterka měla asi půl voltu, takže šrot.
Zkusil jsem místo ní dát NiMH 10S2P Saft 12V/18Ah. UPS najela, pro síť je průchozí, bez síťovýho napětí je digi multimetrem na výstupu 182V se zatížením 30W tavkou pistolí. Z baterky těch 30W zátěže žere kolem 6A, což je dost mizerná účinnost. Při provozu ze sítě se baterka nabíjí 450mA při napětí baterky 12,75V. Není to nějak moc a ta baterka se příliš tejrá?
Koukal jsem do kupních dokladů a ta odešlá je skoro 4 roky stará a jestli zálohovala za tu dobu cekem 2-3 hodiny, to bude moc.
Předpokládám, že to na výstupu ukazuje málo kvůli zubatici, co z UPS leze.
Zkoušel jste prosím někdo měřit výstupní napětí UPS abych věděl, jestli je těch 182V normální?
A propo, je možný z těhle jednoduchých UPS vytáhnout dráty pro venkovní baterku? Datovej výstup to nemá a kdoví jestli to kontroluje kapacitu při nabíjení. Mám tady pár starých Panasoniců 28Ah, který stále mají kolem 22Ah. Že bude nabíjení po výpadku záležitost několika dní, s tím počítám.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

EMOS je nejaky smejd, takze 4 roky je zazrak.
450mA je mozno aj malo, ked si uvedomis, za aku dobu sa nabije 7Ah.

182V je bezna hodnota, ktoru namera bezny multimeter.

Pozor, v tychto lacnych UPS bez zelezneho trafa nebyva bateria oddelena od siete. Pozna sa to tak, ze sa musi cela UPS rozobrat, aby si sa dostal k baterii.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Je tam jen pulzák asi jako v 400W PC zdroji. Bedna je celoplast, stačily povolit 4 vruty a rozpůlilo se to. Baterka hned navrchu, stačilo vytáhnout fástony. Jo, fáze je všude, s tím jsem počítal.
Co ty větší baterky, máš s tím nějakou zkušenost?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Nikdo jste nezkoušel nabastlit baterku větší kapacity k UPS?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Tyhle laciný miniškatule mají často ve FW uložený, že můžou fungovat maximálně 15-20 minut v kuse, pak se bez ohledu na skutečnou hodnotu napětí baterky vypnou. Důvodem je tepelný zatížení "střev", který je poddimenzovaný už ve stádiu konstrukce - malý chladiče, stísněná konstrukce, malý větrací díry včetně absence jakýkoliv možnosti zavedení aktivního chlazení z nich dělají doslova krabici "zapni mě a zapomeň". Mám s několika podobnýma zkušenost, dělají to dokonce i Back UPSky od APC, proto se vůbec nehodí pro zálohování oběhovejch čerpadel ke kotlům nebo krbovým vložkám - při výpadku se i s velkou baterkou vypnou a minimálně do svýho vychladnutí nejdou ani znovu zapnout ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#6 Příspěvek od MiraSt »

No a já to nevěděl, že se to nedá chladit a upravil jsem si to aby se tím dala čerpat voda na zahradě. Vevnitř mám pod chladiči ventilátor z CPU který se dá vypnout venkovním vypínačem. Kabely k baterce mám vyvedené horem, na konci velké klamerky a udržuju s tím dlouhodobě baterku v autě. Ještě mám na předním panelu digi voltmetr který stále ukazuje 13,7V Mám to rozebrat a nafotit? Typ APC Smart-UPS@SC
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

To je lepsia UPS, bateriu ma oddelenu od siete.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem tu UPS připojil na Panasonic 12V/28Ah. S PC cca 200W začala UPS kvičet po 72 minutách, baterka 11,8V. Takže Karle, co jsi napsal tak pro tohle FSP neplatí, možná tím, že je rozdeklovaný a dobře se chladí. Časově to hlídaný určitě nebude, kapacitou taky ne ale termistor na chladiči fetů opravdu je, takže pokud bude brzo vypínat bude to od chlazení. Co by jinýho dělal procík, co tam trůní na plošáku?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Jestli sis všimnul, tak jsem to negeneralizoval, ale zdůraznil jsem jedno slůvko:
EKKAR píše:Tyhle laciný miniškatule mají často ve FW uložený, že můžou fungovat maximálně 15-20 minut v kuse, ...
. Měl jsem jich na stole asi 10 různejch značek, některý byly tak tupý, že se nedaly zapnout ani bez přítomnosti sítě, tzn. že se nedaly použít jako sólo zálohovací zdroj, další bez "smart" technologií se vypínaly právě po tom nějakým čase - a to i když jsem je měl otevřený a chladil je ofukem zvenku. Jediný, který se daly použít s externí baterkou bez ohledu na čas, jsou SmartUPS od APC, kde dokonce už ty větší typy (na 2ks 16Ah baterek = typy počínající od SmartUPS 1400) mají uvnitř aktivní větrák.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“