Raspberry a počitač s Win ser.port

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Le_Ze
Příspěvky: 631
Registrován: 24 črc 2014, 02:00
Bydliště: Ano, mam

Raspberry a počitač s Win ser.port

#1 Příspěvek od Le_Ze »

Zdravím. Dotaz.
Když koupím takový kabl.
https://www.alza.cz/ugreen-usb-2-0-m-to ... 159293.htm?

Pujde zprovoznít ser. komunikace přes USB porty - raspberry a muj stolní počitač s win 10?

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#2 Příspěvek od josef_novak »

Pokud bys použil pasivní USB kabel, tak bys musel na USB portu nějak emulovat COM port, ale RPi má UART na GPIO a do PC stačí převodník USB-UART řádově za desetikoruny.
Přílohy
Raspberry pi 3 UART pins.png
RaspberryUART-4477-1024x685.jpg

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#3 Příspěvek od bdn »

Otázka je, jaká komunikace má být odkud kam. Co má být cílem.
Pohodlně lze přes Ethernet komunikovat s Rpi, přes např. Putty ve Windows. např. zde https://www.instructables.com/Access-th ... gh-Window/ krok 4.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Normálně zírám, že existovalo RPI s lineárním stabilizátorem. Co teď autoři RPI provádí, to je hnus. Oficiální požadavek, že místo 5V se to musí napájet 5.1V, jinak to padá na chyby, to mě solidně vystartovalo ze židle, když běžnej adapter má ±5% toleranci. Já k tomu dodávám jen periferie a mám se stavět na hlavu a předělávat to při změně HW? Už vidím, jak nějakej výrobce vyrábí extra RPI 5V1 adaptéry. To připomíná taktiku " HW vendor lock", ale tady jsem to nečekal.

Jinak taky používáme v základu komunikaci přes UART. Ale to je troška dat.

Sorry za OT.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

To je prva verzia Raspberry Pi, model B.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pocitujlasku »

ja mam na rpi klasicky zdroj v tej perforovanej kovovej krabici, ktory ma trimer na doladenie vystupneho napatia a k tomu mikro isb kablik. Odvtedy mam klud, raspi ide v pohode uz peknych par mesiacov a to obcas dostava riadne zabrat :) + mam k nemu na usb pripojeny 2.5 disk, kde je cely system.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#7 Příspěvek od josef_novak »

Díky tomu, že na RPi lze připojit celkem dost periferií, tak při napěťových špičkách může docházet k výpadku, proto se prodávají zdroje, které mají na výstupu 5,1V nebo 5,2V.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

josef_novak píše:Díky tomu, že na RPi lze připojit celkem dost periferií, tak při napěťových špičkách může docházet k výpadku
hodinky, holínky . . .

. . . při proudových špičkách dochází k poklesu nap. napětí pod úroveň cca 4,6 V a to už obvykle nějaký proces zboří . . .
všude je tento problém popisován dost zmatečně, ale ze své zkušenosti vím,
že stačí jakýkoliv stabilizovaný zdroj 5V který dá dostatečný proud(ve špičkách i 3A).
a taky mám zkušenost, že velmi záleží na propojovacím kabelu napájení !
když někdo použije napájení s konektory USB na obou stranách, tak jejich přechodové odpory jsou zodpovědné za výpadky a resety Rpi !
špatný kablík dokáže naprosto degradovat i ten nejdražší zdroj !
sám provozuji několik Rpi zařízení s různými funkcemi a různými odběry.
Mám odzkoušeno, že je nejlepší použít zdroj bez USB konektoru a 5V připojit přímo na GPIO konektor kde jsou piny pro 5V.
jedině tak lze eliminovat přechodové odpory usb konektorů.
Originál kablík ale se slabými vodiči, je také špatný, vzniká úbytek napětí přímo na těch vodičích !
. . . zkuste si to někdy schválně změřit kolik udělá pokles "tvrdost" zdroje
a kolik přechoďáky a blbé kablíky . . .

a napájení Rpi přes ETH POE je samostatná kapitola . . .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Pouzivali sme zdroje Sunny 5V/2A s kablom napevno a na nom microUSB konektor. Chodi to bezproblemovo, pokym po rokoch nevyschnu elyty. Utiahlo to aj 3G modem v USB porte.

Neskor sa zhorsila ich dostupnost a odvtedy objednavam uz len oficialne (vyrobca Stontronics).

Problem prvej generacie Raspberry pi je hotplug USB zariadeni. Nie je to osetrene, takze pripojenie nejakeho zariadenia casto znamena reset. Model B+ to uz ma vyriesene.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#10 Příspěvek od josef_novak »

Na RPi4 jsem připájel k GPIO zespodu káblík s klasickým kulatým konektorem 5,5x2,1mm a je to v pohodě i s M.2 SSD diskem, který trochu topí.

@ok1hga: Napěťovou špičkou bylo myšleno právě tebou popsaný pokles napětí pod úroveň 4,6V.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od pocitujlasku »

Ale naspat k otazke. ten kabel je len obycajna prepojka USB->USB, takze bez elektroniky to nepojde, dokonca ani medzi pocitacmi, je to kabel na pripojenie napr. externeho usb (mam jeden stary box, ktory ma klasicky konektor a k nemu bol prave kabel s oboma rovnakymi koncovkami), alebo roznych usb hraciek, powerbanky...
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#12 Příspěvek od Mahoney »

Odpověď už dostal v druhém a třetím příspěvku, akorát že prostě nenapsal, co si přesně představuje pod pojmem "komunikace"… Buď potřebuje komunikovat s nějakým čidlem, MCU, Arduinem nebo něčím podobným, a tedy přes serial-to-USB převodník, a nebo tomu potřebuje posílat nějaké příkazy a upravovat stav toho zařízení, a potom tedy přes Ethernet a SSH (a Putty, případně nějaký jiný Linux).

Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“