Požár od elektrického zařízení.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Požár od elektrického zařízení.

#1 Příspěvek od Brozicek »

Občas se stane, že někde vznikl požár od elektrického zarízení, nebo přímo od nějaké domácí elektroniky.
Vždy si říkám u takových zpráv, že je to nedbalostí majitelů, špatném stavu elektrozařízení apod. Uživatelé většinou podceňují předcházející příznaky, obvykle nějaký, zpočátku jemný zápach od pálící se izolace.
V úterý v podvečer jsem ucítil v mé pracovně jemný pach spáleného bakelitu. Odpojil jsem všechna zařízení vytažením centrální zásuvky, a pátral po čichu odkud to vychází. Nic jsem nevyčmuchal. Po vyvětrání a zapnutí PC bylo cítit opět slabý pach.
Znovu jsem vše odpojil a po vizuelní a čichové kontrole jsem opět dal zástrčku do zásuvky. V zásuvce se objevil "blesk" a vyletěl bytový jistič okruhu a vzal sebou hlavní jistič na chodbě.
Ráno jsem všechny připojené okruhy proměřil ohmmetrem na zkrat, ale vše se jevilo OK.
Postupně jsem zapojoval jednotlivé přístroje. Po připojení záložního UPS k PC opět blesk a tma, jističe venku.
Po odkrytování UPS jsem nepozoroval žádné spálené stopy po zkratu.
Připojil jsem znovu UPS do zásuvky, a na jednom místě vyletěl v UPS oheň jako z hořáku svářečky. Jističe opět venku.
Podrobnou prohlídkou v místě záblesku jsem našel modrý odrušovací kondenzátor s malou vypálenou dírkou - viz přiložený obrázek.
Po jeho vycviknutí je vše opět funkční. Při malém napětí na ohmmetru kondenzátor zkrat neukazuje.

Jaký je závěr této reportáže. Takových kondenzátorů je v kazdém zdroji elektroniky několik. Před definitivním proražením kondenzátor jen hřál. Ten jemný pach byl cítit. Mohlo se také stát, že nedojde k tvrdému průrazu a kondenzátor se nahřeje na teplotu, kdy může něco zapálit v okolí. Nebo vyšlehnutý blesk z kondenzátoru může zapálit něco hořlavého přes větrací otvor pod daným zařízením.

Poučení: Není asi dobré nechat pod napětím veškerou elektroniku doma ve stavu Standby. Zejména při odjezdu na delší čas nebo přes noc. Netěstí nechodí po horách, ale po ......... .
A malér je hotový. Já celé roky vše doma vždy na noc a při odjezdu vypínám.
Přílohy
Proražený kondenzátor.jpg
Naposledy upravil(a) Brozicek dne 06 dub 2022, 15:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Tak ti místo požáru od elektriky třeba praskne hadička na WC a vytopíš byt. Je to všechno jen o pravděpodobnosti. Stát se může ledacos. Vypínat je určitě dobře, ale většina lidí to nedělá.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

V dnešní moderní domácnosti je nereálný vytahovat vše na noc ze sítě. Mi to toho běží tolik, že bych půlhodinu před spaním nedělal nic jinýho. A navíc něco vypnout lehce ani nejde. Raději se spolehnu na požární hlásiče a pojistku. Ale když jedu na týden pryč, tak alespoň vypínám UPSku a těch pár drobností, co na ní visí.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#4 Příspěvek od mihal »

Ešte horšie sú na tom varistory, ktorým stárnutím klesá Un. Tie vydržia oblúk v porovnaní s podobne veľkým C X1/Y2 o niečo dlhšie.
Riešiť by to mala oblúková ochrana (AFDD).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

X1 třída je tuším že od toho, aby po průrazu zůstal ve zkratu. Tudíž by měl zaučinkovat pojistný element ( pojistka, jistič). A kdopak z vás vypíná že zásuvky, nebo aspoň odkládá bokem varnou konvici mimo stojánek? Unavený pérko ve spínači způsobuje riziko samovolného zapnutí při otřesech.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Konvici odpojuju i já, nějak k tomu zařízení nemám důvěru.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Hubert_79 »

Artaban001 píše:A kdopak z vás vypíná že zásuvky, nebo aspoň odkládá bokem varnou konvici mimo stojánek?
Já. Na stojánku je konvice jen a pouze po dobu vaření, jinak vedle.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#8 Příspěvek od jardafiala »

A kdopak z vás vypíná ledničku když jde z domu?

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#9 Příspěvek od Olchor »

Kdysi vyhořeli sousedi, od standby televize. Následky požáru asanovala specializovaná firma, bavil jsem se s nimi a říkali, že cca 80% takových zahoření mají na svědomí právě televize ve standby režimu. No ale už je to takových 15 let.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#10 Příspěvek od konosuke »

Nehledě již na skutečnost že trvalý provoz "stand-by" zkracuje životnost
přístroje a nějaká ta kilowattka se za rok ušetří též.
(na noc vytahuji tužku z nástěnných hodin bo na ně stejně není vitět) :wink:
Naposledy upravil(a) konosuke dne 06 dub 2022, 17:35, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#11 Příspěvek od Ivan_01 »

mihal píše:Ešte horšie sú na tom varistory, ktorým stárnutím klesá Un. Tie vydržia oblúk v porovnaní s podobne veľkým C X1/Y2 o niečo dlhšie.
Riešiť by to mala oblúková ochrana (AFDD).
Lepšie varistory bývajú v silikónovom obale, ktorý zabraňuje rozptýleniu žeravých častí do okolia. A AFDD, pri tých cenách, kto z vás to má ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Varistory byvaju niekedy v zmrstovacke. Ale pokym zariadenie nie je plne prachu, tak to pri explozii nezapali nic.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#13 Příspěvek od Kremik »

Artaban001 píše: kdopak z vás vypíná že zásuvky, nebo aspoň odkládá bokem varnou konvici mimo stojánek? Unavený pérko ve spínači způsobuje riziko samovolného zapnutí při otřesech.
Já ne. Takovou konvici jsem ještě nepotkal. Obráceně - že blbě držela zapnutá nebo se hned vypínala, to ano. Ale že by se sama chtěla zapnout? To se prodává kde? Mé konvice se samy vypnou i při přerušení proudu. Konvici tedy nechávám na stojánku pořád.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od petrfilipi »

Ja myslím, že AFDD je k něčemu jinému - typický my měla detekovat třeba začínající jiskření díky nedotaženému hliníkovému vodiči v krabici.

PF

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Měli jsme kdysi takovou konvici, který se už unavilo aretační pérko (to je zodpovědný za to cvaknutí při uvedení do chodu, bimetal v parní šachtě jen odrazí nálitek na páčce a pérko se překlapne zpět a konev se vypne v případě varu) a při sebemenším drcnutí do konvice se pustila. měla ještě klasickou spirálu ve vodě a spínací kostku s ovladačem dole. Váha páčky to dokázala zapnout. naštěstí jsme si toho všimli a konvice se zrušila.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“