Spínání filtrace bazénu při výrobě FVE

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wac11cz
Příspěvky: 7
Registrován: 10 dub 2022, 02:00

Spínání filtrace bazénu při výrobě FVE

#1 Příspěvek od wac11cz »

Zdravím místní odborníky.
Potřebuji poradit se zapojením spínání filtrace v bazénu.
Mám solární panel 220WP 38V přes MPPT regulátor do Aku 24V 100Ah a chtěl bych k tomu přes měnič připojit filtrační čerpadlo bazénu 160W.
Chtěl bych nějak docílit toho aby měnič a čerpadlo běželo když svítí a vyrábí aby to zbytečně nezatěžovalo akumulátory.
Nejaději bych viděl nějaký modul z číny aby to bylo jednoduché na zapojení.
Děkuji za reakce Pavel

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Standa33 »

Myslím, že by ti stačilo např. tohle:

https://www.abctech.cz/fotovoltaika-alt ... 89078.html

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

wac11cz píše:...
Mám solární panel 220WP 38V přes MPPT regulátor do Aku 24V 100Ah a chtěl bych k tomu přes měnič připojit filtrační čerpadlo bazénu 160W.
Jen pro zajímavost, spočítal sis návratnost?

Uživatelský avatar
wac11cz
Příspěvky: 7
Registrován: 10 dub 2022, 02:00

#4 Příspěvek od wac11cz »

Raději ne stavím to z věcí co dům dal. Taková hračka pro dospělé. A snažím se získat zkušenosti pro další projekt na obytné auto a větší projekt malé elektrarny na dům svépomocí.
Zatím máme levnou elektriku, ale kdo ví co ude dál..

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.
Hill

Uživatelský avatar
wac11cz
Příspěvky: 7
Registrován: 10 dub 2022, 02:00

#5 Příspěvek od wac11cz »

Standa33 píše:Myslím, že by ti stačilo např. tohle:

https://www.abctech.cz/fotovoltaika-alt ... 89078.html
Měnič mám v plánu použít z UPS Victron.
Spíš mě jde o to jak to spínat. Mám na mysli obvod, který pozná, že svítí nebo vyrábí a sepne relé, výkonový transistor nebo rovnou měnič. To jsem chtěl řešit následně.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Standa33 »

No ty MHPower-MSKD mají 3 režimy provozu, tak si můžeš vybrat.

FV-AC-Bat -- provoz z FV, když je energie z panelu nízká přepne se na síť, když nejde ani FV a AC jde z baterie

AC-FV-Bat -- provoz ze sítě, výpadek sítě, jde z FV, poté z baterie

FV-Bat-AC -- provoz z FV, baterie(když napětí baterie klesne na 50% a není dost energie z FV, přepne se na síť a dobije baterii na 75%)

Uživatelský avatar
wac11cz
Příspěvky: 7
Registrován: 10 dub 2022, 02:00

#7 Příspěvek od wac11cz »

Pro Standa33
Tohle vypadá dobře, ale chci to pojmout jako ostrovní systém.
Napadlo mě vykuchat malej solarni panel např. z těch zahradních lampiček a přes modul komparatoru ovládat relé.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#8 Příspěvek od Olchor »

Měnič stejně musíš napájet z aku. Dej tam komparátor, který bude hlídat napětí baterky v úzkém rozmezí, řekněme 10% hloubky vybití. Takové cyklování životnost aku podstatně prodlouží.

Uživatelský avatar
wac11cz
Příspěvky: 7
Registrován: 10 dub 2022, 02:00

#9 Příspěvek od wac11cz »

Pro Olchor
Děkuji za odpověď, která mě posunula dál :pray:

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jova1 »

Já filtraci bazénu řešil následovně: Vzal jsem starý komutátorový pračkový motor, z motoru filtrace sundal ventilátor a propojil oba motory. Na tu spojku nasadil vrtuli z ventilátoru počítače, hodil na pergolu naplocho 3 cca 40V panely, připojil na to ten komutátorový motor a bylo hotovo. Když svítí slunce, má to +/- ty 3000 otáček jako původní čerpadlo, v pohodě to utáhne i poloautomatický vysavač a nemusím si toho celou sezonu všímat. :D
Přílohy
Testování na 2 panely při slunci.
Testování na 2 panely při slunci.
Testování na 2 panely pod mrakem.
Testování na 2 panely pod mrakem.
Hotová verza na 3 panely.
Hotová verza na 3 panely.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

jova1: 100bodů, naprosto geniální řešení :wink:
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#12 Příspěvek od houmr »

Když si přečtu původní příspěvek, tak jediný přínosný příspěvek vidím ten od Jova1. Sám jsem před časem na netu čerpadlo na 48V nebo s komutátorovým motorem hledal, marně nebo byl za nesmyslnou částku. Pokud to nědělá nějaký kravál tak to považuji geniální řešení, ale mě se nikdy výměna motoru čerpadla za jiný typ nepovedla.
Také mám bazén a solární panely, tak se také podělím - 2x2 solární panely 250W, když svítí dávají 18A na 53 voltech. Střídač (resp. půvdně UPS) Liebert 1000VA, baterie aktuálně HOPECKE 2V 400Ah, ale 20 let staré.
Střídač lze reálně zatížit činným výkonem kolem 750W, pak už signalizuje nadproud. Původní naddimenzované čerpadlo bazénu 650W tuto UPS shodilo 9x z 10 startů. Čerpadlo jsem nahradil slabším bratrem 250W, jeho starty už problémem nejsou.
Běh čerpadla + nějaká bižuteie bere cca 6-8A. Když je pod mrakem, panely dodávají tak mezi 2-6A. Aktuálně má voda zatím do 20 stupňů, takže filtruju jen když jsou baterie nabité. Musel jsem z napájení vyhodit lednici - ta, ač při běhu brala jen 70W, tak do toho házrela "faleš" - pokud byl další odběr nad 250W, její start už byl sázkou do loterie, odhladem každý čtvrtý opět UPS vyhodil na nadproud, s bazénovým čepadlem vždy.

A teď k tomu dotazu - pro asynchronní motor je podle mne potřeba střídač alespoň s trojnásobným výkonem a sinusovkou, ale stejně se ta spolehlivost asi bude lišit (za střídač z Číny bych ruku do ohně nedal, a na správnou funkci jeho nadproudé ochrany už vůbec).

Co se týká spínání, tak už jen z toho důvodu proudové špičky bych volil něco, co by při polojasnu nevypínalo s každým mrakem. Variant mne napadá několik:
1. Upravit nějaký soumrakový spínač, a nastavit na něm řekněme třeba s 30 minutový doběh
2. Spínání odvozovat od napětí baterie - pokud vystoupá třeba nad 26,6 - 27V, tak spustit čerpadlo, opět třeba s 30 minutovým doběhem.
3. pokud jsi zručný, jdi do varianty "jova1", ta se mi líbí nejvíc.

Uživatelský avatar
wac11cz
Příspěvky: 7
Registrován: 10 dub 2022, 02:00

#13 Příspěvek od wac11cz »

Velmi si vážím Vašich nápadů a nestačím se divit.
Zjistil jsem že můj čínský solární PWM regulátor zřejmě umí používat baterie v mnou definovaném rozmezí dle rady "Olchor" a "Houmr" (discharge reconect a discharge stop)
Verze ss motor z pračky podle "Jova1" je zajímavý ale pro mě asi nebude, protože mám pouze jeden panel a nevím jestli by to utáhl nějaký step-up měnič.
Momentálně přemýšlím zda půjde upravit a použít měnič z UPS Victron Match-700UPS dle manualu sine wave 700VA/420W na čerpado 160W.
Tušíte někdo jak upravit nebo mám koupit nový?
Přílohy
IMG_20220412_221152.jpg
IMG_20220412_183850.jpg

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#14 Příspěvek od houmr »

Nic neupravuj, zkus to připojit a uvidíš, jestli ta UPS nebude padat na nadproud. Nicméně většina UPS nemá autostart po připojení baterií a obvykle se spouští nějakým tlačítkem, takže jen připojovat a odpojovat DC k té UPS obvykle nejde.
Co se týká mého předchozího příspěvku, zapomněl jsem napsat, že já zatím spouštím to čerpadlo manuálně, ale včera večer mne díky této diskuzi napadlo totéž co wac11cz - solární regulátor má i samostatně nastavitelné odpojení a připojení zátěže, které nevyužívám. UPS mám připojenou přes jistič přímo na baterii, takže by na ten výstup stačilo pověsit relé a nějaký rozumný časový doběh popř. si možná zkusit pohrát s hysterezí mezi sepnutím a odepnutím a pomocí toho to čerpadlo ovládat.

Uživatelský avatar
wac11cz
Příspěvky: 7
Registrován: 10 dub 2022, 02:00

#15 Příspěvek od wac11cz »

Pro Standa33
Tohle vypadá dobře, ale chci to pojmout jako ostrovní systém.
Napadlo mě vykuchat malej solarni panel např. z těch zahradních lampiček a přes modul komparatoru ovládat relé.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“