Koupím tranzistory BF244A

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaRC
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2016, 01:00
Bydliště: Plzeň

Koupím tranzistory BF244A

#1 Příspěvek od JirkaRC »

Ahoj kolegové bastlíři. Koupím tranzistory BF244A, cca 5-10 kousků (postačí klidně i dva). Cenu nabídněte, platba předem na účet, doprava nejlépe Z-Box zásilkovna. Předem díky, JirkaRC.

edit: Je to do vstupního zesilovače pro číslicovou stupnici k tuneru z ARA2-7/77. Už jsem ho za ta léta používání měnil víckrát, ale zásoby došly. Kdyby někdo čirou náhodou měl celý tento zesilovač, koupím také.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Á, tuner mistra Vláďi Němce z VOP 064 Hradec Králové. :) Taky jsem ten jeho FM tuner se stupnicí postavil ale nikdy se mi nepovedlo se zbavit rušení z tý stupnice i když jsem ji celou zakuklil do pocinovanýho plechu s průchodkovejma koníkama. A tak to někde dodnes leží v regálu.
Jo a k tomu předzesíku stupnice byla úprava na naši KF521. A co vím, neodcházela. Mám se kouknout, jestli to najdu a jak ta úprava vypadala?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaRC
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2016, 01:00
Bydliště: Plzeň

#3 Příspěvek od JirkaRC »

Ano, je to tuner od ing. Němce. Jenom si pamatuji, že stereodekodér jsem stavěl jiný, a indikaci vyladění a další doplňky jsou podle Aradia kolem roku 84. Poprosil bych tedy o schéma úpravy pro KF521, protože původní BF244 je pro obyčejného smrtelníka dnes asi nesehnatelný. (stavěl jsem tehdy stupnici dle AR1/87 s děličkou 74S112)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Taky jsem to všechno kdysi stavěl.
Myslíš, že to musí být jedině BF244A a žádný jiný podobný J-FET?
BF245 by nevyhověl?
Taky je zvláštní, že ti jich několik odešlo.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Kdyby vyhověl i BF244C, tak těch mají dost u Rochester Electronics.
Od nich by měl umět objednat i malé množství nějaký jiný "přeprodávač" ( i když co se dívám, tak Avnet má MOQ 972ks ) :?
Zkusil bych přímo do toho Rochesteru napsat (mají MOQ od jednoho kusu, za necelý dolar).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Kdyby tam šel dát BF245, tak je měli na SOUCASTKA.CZ

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

V podstatě by tam mělo fungovat cokoliv, co má vysokou vstupní imprdelanci kvůli co nejmenšímu zatížení oscilátorovýho výstupu tou stupnicí a co zároveñ umí bez výraznýho zkreslení zesílit kmitočty nízkejch stovek MHz kvůli tomu, aby to mělo v daným pracovním bodě rezervu zisku. Jinak by mělo bejt ganz putýnka, jestli to je výrobek americkej, ruskej, japonskej nebo českej.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
JirkaRC
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2016, 01:00
Bydliště: Plzeň

#8 Příspěvek od JirkaRC »

PavelFF píše:
Taky je zvláštní, že ti jich několik odešlo.
Tuner je v provozu prakticky denně. A to už více jak dvacet let. Za tu dobu si pamatuju jenom dvě závady - zmíněný tranzistor a ledka pro indikaci stereo.
Dohledal jsem dokumentaci, a tam se přímo píše jako náhrada KF521. Ten bych měl mít v zásobách, vyzkouším a dám vědět.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od sis2 »

Taky by šlo první dva tranzistory toho předzesilovače nahradit jednou BFR90 nebo 91 - nechat tam jen vstupní kondenzátor 3p3, na místo T2 dát BFR, kolektorový odpor 560 ohm nechat, z kolektoru do báze BRF dát takový odpor, aby na kolektoru BFR bylo kolem 3V a sledovač T3 nechat jak je - a bude to fungovat i bez BF244 apod. náhrad...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Obávám se, že ty BFR jako bipoláry nebudou i přes minimální vazební kapacitu dostatečně vysokou vstupní imprdelanci, aby nadměrně nazatlumily výstup z oscilátoru tý vstupní jednotky nebo jinak neovlivnily pracovní bod zapojení. Právě ta vysoká vstupní imprdelance je hlavním důvodem, proč tam autor použil FET, respektive j-FET a ne byť pracovním rozsahem UHF, ale furt "jenom" bipolár. To už bych tam radši nacpal MOS-tetrodu neboli z českejch KF907/910 případně nějakou dovozovou variantu, BF980/981/982 a podobně.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#11 Příspěvek od samec »

Unipolar má vysokú vstupnú impedanciu len pre jednosmerný prúd. Pri vysokých frekvenciách je to asi trochu dosť inak.

Mám tu nejaké elektrotechnické tabuľky a v nich fT pre KC509 takmer 450MHz. Stačí len poriadne nastaviť kolektorový prúd. :wink:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Pokud už je hotová deska, řekl bych, že bude nejjednodušší osadit tam opět JFET. Musí to být podobný nízkovýkonový typ s malými kapacitami. Pokud může být náhrada KF521 (což je celkem šunka a zdroj trápení), tak může být osazen i BF245.

V tomto zapojení je "zesílení" tranzistoru asi 0,6 (velmi hrubě)*), takže se po tranzistoru požaduje opravdu jen impedanční oddělení. Bipolární BFR91 apod. jsou optimalizované na obvodové impedance kolem 70 Ohmů. To nebude to samé jako JFET.

*) Byl jsem nemile překvapen, jak hodně se signál zeslabí po průchodu podobným oddělovačem v modulu zesilovače pro čítač. To byla taky jedna konstrukce z AR - čítač s asi 3 vstupy a se 3 předzesilovači podle kmitočtu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

V tom mým Němcovi byl gate KF521 jen jako "anténa" vedle oscilátorový cívky, takže Karlova "inprdelance" nebude zase až tak óbr problém.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Hm, Jirko - tak zkus jen tak "do luftu vedle oscilátoru pověsit" bázi bipolárního trandu a zkus, kolik signálu se přes něj dostane na kolektorovej odpor. Ta vysoká imprdelance vstupního hradla proti kostře tam hraje doslova kardinální úlohu, protože prakticky nesvádí signál k zemi, zatímco PN-přechod bipoláru se chová pro volně "visící" bázi skoro jako zkrat ... rozdíly v hodnotách ekvivalentního odporu jsou běžně 3 a víc řádů. Když si to představíš jako napěťovej dělič, unipolár má při funkci na vstupní elektrodě klidně i stovky mV, zatímco v tom samým místě zapojenej bipolár se nedostane na jednotky mV ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Karlíku, kde píšu o bipoláru? Tak znova. KF521 měla jen gate anténu k oscilátorový cívce, takže oscilátor zatěžovala a kmitočtově postrkávala naprosto minimálně. Možná jsem to napsal poprvé né úplně košer.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“