nádrž na dešťovku, spodní voda - výpočet

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
buddyns
Příspěvky: 588
Registrován: 05 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno [JN89GE]

nádrž na dešťovku, spodní voda - výpočet

#1 Příspěvek od buddyns »

Ahoj,
trápím se teď s jedním problémem spodní vody a nádrže na dešťovku.

Mám novostavbu kde musela být pro udělení stavebního povolení nádrž na dešťovku. Je tedy ale prý vysoko spodní voda - údajně už v 80cm takže se žádná voda z nádrže odebírat nemůže, jinak by prý spodní voda nádrž vytlačila nahoru.
Mě se to ale nezdá a k nádrži už mám připravený trubky k závlaze a chci tu vodu využívat..

Nádrž je betonová a bohužel neznám její přesnou váhu - ta by se ale asi dala odvodit od běžné váhy 1m3 betonu. Podle hrubého výpočtu obejmu všech stěn by to vycházelo na cca 2,6m3 betonu. Váha m3 betonu je 2 až 2.5t = zhruba 5,7tun (což se mi zdá nějak moc, no snad jsem se při výpočtu nesekl :D )

Z celé nádrže ještě trčí 50cm výlez /hrdlo/ a celá nádrž tedy ještě leží 50cm pod hlínou. Tzn. na nádrži leží ještě 1.5m3 hlíny

V příloze dávám rozměry nádrže. Rozměry jsou zevnitř nádrže. Nádrž má sílu stěny 14cm. V závorkách tedy venkovní rozměry.

Dokázal by prosím někdo vypočítat, kolik vody můžu s klidným spaním odebrat, aby mě tu nádrž nevytlačila spodní voda ?
Přílohy
nadrz.jpg

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#2 Příspěvek od dj_Paul »

Podle mě ten problém s vyplaváním nádrže na povrch platí pro lehké plastové nádrže, u betonu bych se toho nebál.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Bez výpočtů, klidně ji můžeš vyčerpat celou. Problém s vytlačením či deformací souvisí s plastovými nádržemi. Jsou lehké a nepropustné.
Beton, pokud v něm nejsou chemické přísady proti vodě propustný je, takže když ji vyčerpáš, nastoupne ti tam nějaká spodní voda.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od lesana87 »

Vytlačenou nádrž jsem viděla jen jednou, ocelovou. Soused si jí udělal ze staré autocisterny, nahoru navařil komínek z nějaké velké roury. Krátce po zakopání (prázdné nádrže) přišla povodeň a na dvorku se mu vynořila pěkně čumákem napřed jaderná ponorka. :D Mně se betonová nevynořila a to byla tehdá shodou okolností taky prázdná, ale byla pod zemí už 2 roky.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

Vyšlo mi velice přibližně, že betonu je 0.8 kubíku (výška 132cm, nevím co je údaj v závorce), beton má od 400kg/kubík do 6000kg/kubík, když odhadnem, že váš beton má 3000kg/metr krychlový vyjde mi váha nádrže 2,4tuny, z toho mi vychází, že by plaval s velkými obtížemi, i s navezenou hlínou je vytlačení silně nepravděpodobné. A možná počítám špatně, třeba se někdo na...e a spočítá to definitivně.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Bráchovi, šéfovi stavební skupiny místního JZD vyplavala ze země při jarní oblevě na podzim vybetonová vana polního hnojiště rozměru cca 10 x 40m.
Na jedný straně 50 cm, na druhý 120 cm. Po opadnutí vody to tak zůstalo dodnes, neopravitelné. Boky kolem vany se sesunuly pod ní a vana se později podélně prolomila.
Bylo to někdy v půlce 80-tek, od kriminálu ho zachránilo že si nechal na podatelně družstva potvrdit příkaz hlavnímu zootechnikovi, že se musí vana přes zimu zavýst hnojem. Ten se na to vybodl a skončil na několik let v klíčovým průmyslu natvrdo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od lesana87 »

Bez komínku: 1,60 * 2,02 * 1,69 - 1,32 * 1,74 * 1,41 = 2,22 m³

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#8 Příspěvek od jardafiala »

Tak nějak jsem to počítal, asi se cestou něco vymklo. V tomto případě nádrž plavat NEMŮŽE.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#9 Příspěvek od Otkundes »

Spodní voda je dle zadání hloubce 0,8m. Nádrž má stavební výšku 1,6m. Na ní bude ještě 0,5 m zeminy, tedy spodní okraj stavby nádrže bude v hloubce 2,1 m. To znamená, že spodek nádrže bude 1,3 m pod úrovní hladiny spodní vody. Spíše by bylo vhodné se zamyslet:
• Zda byl proveden hydrogeologický průzkum pozemku, který by informaci o výšce hladiny spodní vody potvrdil.
• Zda je vůbec pozemek vhodný ke stavbě domu.
• Jak tu betonovou nádrž pod vodou stavebně zrealizovat?
• Zda při tak vysoké hladině spodní vody, bude vůbec třeba pozemek ještě zavlažovat.
co na to projektant?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Otazka zni, kdo ti to vlastne rekl. Pivni odbornik v hospode nebo projektant?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Otkundesi, ani jedna odpověď na tebou položený otázky OUŘEDNÍKA nezajímá, on má stavební předpis, že KAŽDEJ NOVEJ RD MUSÍ MÍT NÁDRŽ (na dešťovku). A když by ji neměl, nelze zkolaudovat. Už to chápeš? Zákony odhlasovaný ZVOLENÝMA VOLAMA se na ty přírodní nikdy nevohlížely, naopak si to volové troufali tvrdit něco o poroučení větru a dešti. Takže místo toho, aby se zakazovalo vysoušení malejch přírodních rybníčků v přírodě se učunila celostátní meliorace, aby se voda z krajiny co nejdřív odvedla pryč. No a dnešní nomenklatura je doslova totéž obrácený o 180° - budou vnucovat po vzoru Brusele cokoliv, co jim odtamtud nalejou mezi uši. Jedinej rozdíl je geografickej = v tý Bruseli, protože dřív tím "jediným pramenem moudrosti" byla Moskva ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#12 Příspěvek od kutilmil »

Nie je problem vypočítať či nádrž vypláva alebo nie, ale zo skúseností viem, že to je zbytočné. Určite ti nevypláva.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#13 Příspěvek od Kremik »

Nějak mi uniká požadavek na existenci nádrže, která se nemůže vyčerpat. Tím se zároveň nemůže ani napouštět (krom prvního napuštění), takže tam vlastně nemusí být..

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Zadny takova povinnost s nadrzi v zemi neexistuje, ale to by si chronicti fnukalove nemohli zanadavat na Brusel ze :-)
Zato vsichni budou hudrovat ze je sucho a ze s tim stat nic nedela...

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#15 Příspěvek od ZVUK2000 »

Kremik píše:Nějak mi uniká požadavek na existenci nádrže, která se nemůže vyčerpat.

Zapomněl napsat přívlastek "požární" nádrž.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“