S: Kolo větráku elmotoru štípačky Scheppach HL 650

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

S: Kolo větráku elmotoru štípačky Scheppach HL 650

#1 Příspěvek od Milan »

Sháním toto kolo viz obrázek , číslo dílu Scheppach 1604412 (vzduchové kolo průměr 150 mm- vrtání na hřídel 17 mm) . Po 9 letech věrné služby
kolo prasklo , osazení na vybrání na hřídeli se odřelo , kolo se na hřídeli se volně točí, plast je již degradovaný plný drobných trhlinek. Bez větrání po cca 15 min. se už motor přehřívá .

Poptal jsem díl u prodejce v Čechách - odpovědět se ani nenamáhal, Scheppach v BRD jsem požádal o adresu dovozce do ČR ( prodávají přímo
jen v BRD a A ) , bohužel bez reakce. Uvedené kolo bude určitě na řadě jiných i novějších výrobků, ten blok motoru s čerpadlem a krabicí vizuálně podobný je na mnoha jiných štípačkách jiných výrobců .

Sháním buď to kolo přímo, nebo spojení na nějakého slušného prodejce náhradních dílů - na netu jsem to nenašel. Díky za pomoc, zatím nespěchám , dřevo na příští zimu ještě štípačka zvládla
:) .
Přílohy
P4260972.JPG

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#2 Příspěvek od JoDiK »

Chvilku jsem to hledal,ale máš nějaké velmi nestandardní rozměry.
Jedině snad koupit tento a lopatky trochu zkrátit:
https://www.elektro-motory.cz/ventilato ... /?cid=2722
A nebo snad tento mnohem levnější, jen o chloupek menší a převrtat/přesoustružit díru - vypadá to, že masa tam má dost:
https://www.elektro-motory.cz/ventilato ... 2p-p14464/

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Milan »

Díky za tipy . Problém je v tom, že hřídel je od konce cca 20 mm sražen
a má plošku šíře 10 mm , do které zapadá uvnitř plast. pouzdra vylisovaný "protikus" , takže upevnění na hřídel a zajištění proti protočení kola na hřídeli je jen naražením , kousek od konce je pak na hřídeli vnější segerovka , je tam v podstatě naprd , kolo může spadnout z hřídele jen v případě , že je již to osazení v pouzdře v háji jako u mého kusu. Asi bych musel hřídel napříč provrtat a svrtat s kolem - protočení na hřídeli zabránit šroubem skrz . Jestli by šel ten hřídel bez demontáže provrtat , netuším , otázkou je i to, zda při těch rázech provrtané plast pouzdro vydrží a nepraskne.
Ale určitě jako východisko z nouze je to dobrý tip , díky.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím, nedal by se ten ventilátor vytisknout na 3D tiskárně?

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od petrfilipi »

A nebylo by možné použít hliníkový ventilátor že standardního MEZáckého motoru? Případně ho lehce upravit.

PF

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#6 Příspěvek od Milan »

Tak se podařilo kolo slepit a přes podložky vyztužit a sešroubovat , zatím to asi 10 zapnutí/vypnutí vydrželo . Lepil jsem to po naleptání acetonem Chemoprenem Extrem, lepidlo překvapivě velmi dobře drží , neloupe se z výlisku. Ovšem to je jen provizorium , objednal jsem si dle tipu kolegy to kolo s dírou 15 mm s tím, že ji zvětším na potřebných 17 mm . Jak to udělat ale zatím nevím, snažit se díru 15 mm zvětšit na 17 mm vrtákem ve vrtačce je evidentní blbost - kousne se to a zničí se to . Do sklíčidla soustruhu u souseda to upnout nejde , není za co . Takže asi nějak rúčo.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Dikobraz píše:Zdravím, nedal by se ten ventilátor vytisknout na 3D tiskárně?
Přesně tak, 150 mm kolo se vejde na skoro každej plastoslint a z PET-G by určitě vydrželo. Kolik pak motor točí otáček za minutu?
Podobnej ventilátor jsem už tisknul a na motoru 2400 ot/min drží.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#8 Příspěvek od kokun »

Milan píše:... Ovšem to je jen provizorium , objednal jsem si dle tipu kolegy to kolo s dírou 15 mm s tím, že ji zvětším na potřebných 17 mm . Jak to udělat ale zatím nevím, snažit se díru 15 mm zvětšit na 17 mm vrtákem ve vrtačce je evidentní blbost - kousne se to a zničí se to . Do sklíčidla soustruhu u souseda to upnout nejde , není za co . Takže asi nějak rúčo.
Pokud bys měl někde poblíž nějakou nástrojárnu (autoservis, apod.), tak by to šlo udělat pomocí stavitelných výstružníků.
Výstružník upneš (za ten čtyřhran) do svěráku a sezhora nasadíš to větrací kolo - ručním otáčením postupně zvětšuješ tu díru :wink:
Přílohy
Stavitelné ruční výstružníky, rozsah 12 - 35 mm, sada 11 dílů
Stavitelné ruční výstružníky, rozsah 12 - 35 mm, sada 11 dílů
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#9 Příspěvek od Milan »

Díky za tip Kokune, myslel jsem na ně také, v rezervě mám v šupleti vrták 18 mm a kamaráda bývalého brusiče nářadí ve fabrice, tak se může předvést, co vymyslí a vybrousí :) . Popř. vrták do dřeva s tím, že bych
do toho otvoru 15 mm fixoval špalík a vrtal to vcelku , hlavně pak ale trefit střed....

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#10 Příspěvek od ferdislav »

Jestli by nebylo jednodušší sehnat vrtulku s větším otvorem a vysoustružit pro ni pouzdro aby sedla na hřídel, pokud takový rozměr je k dispozici..
případně tak udělat druhý pokus, jestli tento nevyjde

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#11 Příspěvek od bu2520 »

popřípadě bych to zkusil stupňovitým vrtákem z každé strany opatrně a nakonec dopilovat.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

ferdislav píše:Jestli by nebylo jednodušší sehnat vrtulku s větším otvorem a vysoustružit pro ni pouzdro aby sedla na hřídel, pokud takový rozměr je k dispozici..
případně tak udělat druhý pokus, jestli tento nevyjde
Taky dobrý nápad.
V tomto případě bych objednal tuto (taky není drahá), s otvorem Ø 21mm. Pouzdro pak bude mít sílu stěny 2mm. Jeho vnější Ø by potom mohl být narádlovaný - a za tepla pouzdro nalisovat do vrtulky.
Plošku (proti pootočení) dovnitř pouzdra - vytvořit předtím pomocí autogenu a kousku mosazi a dopilovat jehlovými pilníky na potřebný rozměr :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“