Výkonný tranzistor jako spínač proudu do 1A

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

Výkonný tranzistor jako spínač proudu do 1A

#1 Příspěvek od markoni »

Zdravím
Už zase něco potřebuji :D .MCU na výstupu pin který bude spínat napájení 5 V modulu ESP32 CAM který tranzistor je vhodný popřípadě jaký odpor na bázi a jakou hodnotu odporu na kolektoru ? nějaké schéma bych potřeboval díky

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dej tam nějakej malej logic-level FET typu IRL a odpory neřeš. S tímhle zadáním se víc odpovědět stejně nedá.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
LojzaFernet
Příspěvky: 125
Registrován: 14 led 2017, 01:00
Bydliště: Brno jako Brno

#3 Příspěvek od LojzaFernet »

No nevim, jestli by nebyl lepší nějaký nějaký unipolarní tranzistor s malým odporem, klasický tranzistor Ti ukousne něco málo z napájení, na druhou stranu zase budeš potřebovat vyšší napětí na hradle. Záleží na tom, jaké máš možnosti směrem od napájení.
---------------------------------------------------------------------------
Krásné a příjemné věci by se neměly odkládat, nikdy nevíš, jestli se k nim budeš moci ještě vrátit ...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Zadne vyssi napeti ci co nepotrebujes, dej tam obycejny mosfet v SOT23 co koupis za padesatnik, ktery ti tu 1A spolehlive a prakticky beze ztrat sepne i kdyz pripojis gate primo na port MCU. Samozrejme pokud budes chtit PWM s nejakou vyssi frekvenci, musis pocitat s kapacitou gate ktera byva v radech desitek az nizsich stovek pF.

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od markoni »

Ten mcu je PIC12f629 tak jaký ten tranzistor přesné označení ?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Vhodnych mosfetu jsou tisice typu, vyber si podle parametru jake potrebujes. Ja tu mam napriklad pasek AP2302B, ktery ma pri 2,5V na gate odpor 55mΩ takze tu 1A zvladne s prehledem i v tom malickem pouzdru..

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Hlavně, jestli je to všechno 5V, tak je lepší P-FET. Ovšem proti výrobci ShenZhen Quan Li Semiconductor nemám žádných námitek, to budou mít všude. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Ja to uvadel jen jako priklad. Tyhle jsem koupil jen proto, ze za kilo jsem dostal cca 250ks techto zazraku cinske technologie :-)
Ale samozrejme se da najit i spousta jinych u tveho oblibeneho dealera.
N-kove pouzivam proto, ze z nejakeho duvodu maji lepsi parametry nez P a je i vetsi vyber a nizsi cena. Na 3.3 V logice s tim neni zadny problem, pokud bys chtel na 1.8 V, musis uz trochu vic pohledat a prozkoumat DS.

Nejake podobne od stejne "renomovaneho" vyrobce jako vyse uvedeny jsem kdysi zkousel pretizit kolik vydrzi a prdnul az pri vice nez dvojnasobku uvadeneho proudu. To ale neznamena, ze bych to chtel pri takovych podminkach provozovat. U tohoto cinskeho smeti nechodim pres polovinu katalogovych hodnot a nemam s tim zadny problem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“