Vysvětlíte mi pojem server?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

Vysvětlíte mi pojem server?

#1 Příspěvek od Hape »

Zdravím ve spolek,

potřeboval bych vědět čemu se dá říkat server. Dám dva příklady:

1. Elektronická domácí meteostanice má vnitřní jednotku s displejem, která přijímá data z různých čidel. Na displeji ukazuje různé údaje zjištěné čidly jako živá data, nebo min, max a průměrné hodnoty. Z atm. tlaku odhaduje jaké by mohlo být příští počasí. Přes WLAN poskytuje data dalším příjemcům, ať už do samotné WLAN, nebo dál do Internetu.
Může se té vnitřní jednotce říkat server?

2. V počítači je spuštěný program, který přes WLAN (nebo i z Internetu) přijímá data z vnitřní jednotky meteostanice, ty různě zpracovává a k jeho správcovskému prostředí a výsledkům jeho práce se dá dostat prostřednictvím webového prohlížeče. Data dále posílá do nějakých připravených šablon pro webové stránky na libovolné webovém serveru.
Dá se té části programu co přijímá a zpracovává data poskytovaná meteostanicí říkat server?


Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#3 Příspěvek od josef_novak »

Serverem můžeš nazvat cokoliv a nemusí to být zrovna 1U bedna s redundantním zdrojem a ovládáním přes IPMI/KVM, kde součástí budou Hot-swap sloty, ECC paměti atd.
Serverem může být zařízení (klidně RPi), kde běží Apache nebo Nginx, což jsou webové servery (spuštěné jako services), ale data se můžou posílat dál, což by se dalo nazvat, že klient na serveru odesílá data na jiný server. Meteo stanice sbírající data z jednotlivých čidel může být Meteo-server. Je to jen slovíčkaření.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Hape »

Abych upřesnil, proč se ptám.
Meteostanice má kromě jiných, možnost zasílat data na vlastní server uživatele. Podle mně, když třeba na vlastním notebooku spustím program na příjem a zpracování těch dat, tak ten program, nebo i celý notebook je z pohledu té stanice server.
A jeden člověk se kterým sem si zatím vyměnil pár e-mailů a který takhle právě meteostanici a notebook provozuje mi tvrdí, že žádný server neprovozuje. Já si naopak myslí, že minimálně jeden server provozuje a to je ten program. Je to tak?

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#5 Příspěvek od josef_novak »

Chceš se upnout k jednomu významu, ale už jsem napsal, je to slovíčkaření. Kdo chce, ať si tomu říká jak chce.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

V principu je "server" jakýkoliv zařízení, který něco dělá s datama - určitým způsobem je sbírá, ukládá a odesílá podle programu nebo okamžitejch instrukcí. Je to název odvozenej od slova "serve" neboli "sloužit" - takže v principu máš pravdu ty a kamarád ne, i když si myslí opak. Prostě svůj NTB používá částečně jako meteoserver. Ale mysli si co chceš a nechej ho žít, je to opravdu jen o tom, jak si danou funkci kdo pojmenuje.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“