Wifi router TP-LINK

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
palkob
Příspěvky: 56
Registrován: 15 říj 2004, 02:00

Wifi router TP-LINK

#1 Příspěvek od palkob »

Zdravím.
Zkoušel jste někdo udělat si na wifi routru připojení VPN.
Děkuji.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

a jaký model "TP-Linku" máš ?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

VPN máš snad v poči ? I tak ho musíš pro běžný provoz často vypnout .

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#4 Příspěvek od josef_novak »

Třeba chce, aby celý provoz tekl přes VPN.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Je vidět , že ho nepoužíváš . Je spousta akcí , které nemůžeš přes VPN provést . Abych znal reálné zprávy , tak ho mám . Zrovna na bastlírnu se připojit dá , ale na dost stránek a služeb neee . Ale to asi neví ani on . A to ještě během dne musíš servery VPN přehazovat . Každý pouští něco jiného .

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#6 Příspěvek od josef_novak »

VPN používám asi 8 let a hodně záleží jakou službu (volnou nebo placenou), protože osobně potřebuji mít aktivní porty atd., což všechny neumožňují.
VPN služby jsou ve velkém zneužívány k tomu, aby se pomocí nich páchaly ne zrovna košér věci a proto jsou tyto IP adresy zkompromitovány a často na blacklistech. Používám již čtvrtou službu (mimo evropskou nebo severoamerickou jurisdikci a platbou ve virtuální měně, takže nevystopovatelné) a všude to je podobné, i tím, že se přechází na tunelování pomocí WireGuard protokolu, který je součástí linuxového kernelu a to se pozitivně projevuje hlavně na rychlosti a zátěži.

Na nějaké čtení webů bohatě stačí TOR prohlížeč bez nutnosti VPN tunelování.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Mám placený .

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Hape »

Jestli on to nemyslel spíš tak, že chce mít z venku bezpečný přístup do své LAN.
Já sem to zkusil jednou na svém routeru (ne TP-Link) rozjet, ale nezdařilo se mi to, asi proto, že nemám (neplatím si) veřejnou IP adresu, která je k tomu nejspíš potřeba.

Uživatelský avatar
palkob
Příspěvky: 56
Registrován: 15 říj 2004, 02:00

#9 Příspěvek od palkob »

Zdravím pánové. Je to proto abych se mohl přihlásit na Raspberry Pi na kterém mi běží měření Fotovoltaické elektrárny. A veřejnou IP adresu nemám.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#10 Příspěvek od josef_novak »

To mělo zaznít hned a ne v rozjeté diskuzi.
U VPN bys potřeboval právě aktivní porty, které se předávají pomocí veřejné IP.
Někteří ISP umožňují otevřít aspoň pár portů s veřejné IP na určitou IP uvnitř sítě a většinou za to nic nechtějí.
A nakonec proti sobě přijde cena za VPN službu vs. veřejná IP.


@BOBOBO: Jak jsem psal, na čtení webu bohatě stačí TOR prohlížeč. Na proruské bláboly ve smyslu Aeronetu si případně stačí najít odkaz na ruský Facebook aka ВКонтакте https://vk.com/aeronetcz a můžeš zvracet, kdy se ti zachce i bez VPN tunelování.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Víš prd co sleduji a zvracet se mi chce z takových bezmozků , jako seš ty , kteří takto nesmyslně nálepkují .

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Hape »

josef_novak píše:...Někteří ISP umožňují otevřít aspoň pár portů s veřejné IP na určitou IP uvnitř sítě a většinou za to nic nechtějí....
Tomu se říká porforwarding (nebo tak nějak)? Tohle nabízí můj ISP, je to ono?: PFW deseti nekolizních TCP popř. UDP nad 10000 (přiděluje M-SOFT) .. 24 Kč / měsíc
To by stačilo pro provoz vlastního OpenVPN serveru? To bych si ještě byl ochotný připlatit, ale za veřejnou IP chtějí minimálně 121 Kč/měsíc a to už bych nedal, zvlášť po tom co teď kurewsky zdražily IPTV SledováníTV.cz. Mám sto chutí jí odhlásit.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#13 Příspěvek od josef_novak »

Jo to by mělo být ono, deset portů dobrých, i když za to chtějí platit. Většinou jsem viděl, že dávali 3-5 portů grátis, ale budiž. Ten samý port bys potom musel přesměrovat v TP-Linku na své RPi.
Nakonec by se dal ověřit otevřený port přes nějakou online službu v NETu, ale UDP porty se blbě skenují.

@BOBOBO: Tys mi nenapsal, že VPN nepoužívám, i když jsi o tom věděl kulové. Stejně nechápu, na co tunelovat zprostředkované bláboly, rovnou si najdi originál a na to nepotřebuješ ani VPN, kterou si letos objevil a ani zablokované sajty od NIC.CZ, které už snad tento týden odblokovali. Z takového matrošu můžeš rozjet vlastní stránku https://www.sputnik-deflorovany-aeronetem.cz.
Přílohy
blaboly.jpg

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Já mám veřejnou adresu již v poplatku u ISP. I když ji někdo nemá, tak nechápu potřebu VPN kromě připojení do sítě do práce apod., kde to mají předepsané.

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#15 Příspěvek od josef_novak »

Některý ISP nemusí vůbec poskytovat veřejnou IPv4, když prakticky došly.
Nebo mu ji konkrétně nabízí za 121 Kč a to už se může vyskytnout VPN služba, která zprostředkuje aktivní porty za menší měsíční paušál, ale veřejnou IPv4 to plnohodnotně nenahradí.
Když jsem se podíval k tomu M-SOFTu https://m-soft.cz/hrf_faq/sluzba-verejna-ip/ , tak za 121 Kč je pouze rozsah /31, což je NAT 1:1 a s tím bývá problém, až standardní rozsah /30 je za 242 Kč a to už je dost.

Ale VPN má i přidanou hodnotu, komprimuje data, takže šetří FUP v mobilní síti, odstraňuje reklamu, sledování apod.

Ovšem kdyby byla k dispozici IPv6, tak ta je bez poplatku dostupná na každém zařízení. Jenže stále jsou v nasazování IPv6 hluchá místa, takže to nemusí projít jako např. v z mobilní sítě Vodafonu atd.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“