Snížení napětí sekundáru toroidního trafa

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Snížení napětí sekundáru toroidního trafa

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřeboval bych o cca 2V snížit napětí sekundáru toroidu cca 250W. Sekundár je na vrchu. Jenže střed toroidu je zablemcaný bílou zalejvačkou asi nějakej Eprosin, tedy epoxyd s křídou.
Zkoušel jste někdo tu blemcu odvrtat, vylámat, nebo nějak jinak odseparovat? Mám bobky, že to skončí poškozením povrchu vinutí. I když na tý průhledný izolační pásce na vinutí toroidu by nemusela blemca moc držet a zároveň by mohla vinutí dost ochránit.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Zkoušeli, někdy to jde dobře, někdy zničení vinutí. V jednom případě jsem taky zlikvidoval kupu vrtáků, ta hmota je fatálně tupila.

Nejjednodušší je zkusit najít někde na hraně napichovací sondou nebo nepatrným škrábnutím izolace příslušné místo, tam pak obnažit horní izolaci a příslušný kus drátu a ev. střihnout a udělat vývod. V jednom případě se mi zadařilo vyvléknout 6 závitů ze zalitého trafa, byly tam celkem volné závity a žádné lepidlo.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#3 Příspěvek od ferdislav »

Něco podobného jsem dělal tak, že jsem tenkou jehlu píchnul do vodiče a přes ní změřil napětí, tak jsem postupoval závit po závitu, pak vodič jen přeštípnul a na něj napájel lanko, vzniklo tak sice jedno nevyužité vinutí,ale nemusel jsem rozebírat atd.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#4 Příspěvek od ZVUK2000 »

Celeron píše: Zkoušel jste někdo tu blemcu odvrtat, vylámat, nebo nějak jinak odseparovat? .
Někdy je to docela křehké. A nejednou co mi přišel na opravu zesilovač tak s balíkem musela přepravní služba docela nešetrně zacházet. Toroid z té hmoty vypadl.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#5 Příspěvek od serviceman »

O 2V, ale nepíšeš z kolika. Možná by stačily dvě antiparalelní zenerky do primáru apod.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#6 Příspěvek od patrikvarga »

Myslel si asi antisériovo.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Zvuk2000: Je to ten toroid Seikaku od Tebe. Po dvojcestným dává naprázdno z 238V AC 40,5V DC a maximum v zařízení, co to bude napájet je 38V. Předpoklad, že se sníží napětí v síti je asi lichej.
Toroid mě docela překvapil, že naprázdno bere jen 1,3W. Macek podobnýho výkonu na EI bere v klidu i několikrát víc.

serviceman: Doplněno výše, maximální proud ze sekundáru 8A. Při tom proudu samozřejmě napětí spadne hluboko pod 38V ale pokud tam dám třeba dvě 10A diody KY710 (mám je) v sérii, tak budou topit až 10W.
A propo, ty zenerky v primáru, neruší to náhodou do sítě?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#8 Příspěvek od ZVUK2000 »

serviceman píše: Možná by stačily dvě antiparalelní zenerky do primáru apod.
Takto zapojené zenerky se budou chovat jako běžné diody.

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#9 Příspěvek od patrikvarga »

Ak ti budú diódy kúriť 10W na sekundáre, tak 10W budú aj zenerky na primáre.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#10 Příspěvek od EL34 »

Pokud je ten střed zalitý tak, že jím nejde prostrčit pár závitů tak bych nejdříve vyvrtal díru do středu, hmotu co nejvíce vylámal. Potom navinul pár závitů nového vinutí a se stávájícím bych ho spojil antisériově, tedy by se napětí od toho původního odečetlo. Tohle se běžně používá, ale jak se to bude chovat třeba při 10A nemám oveřené. Vhodný průměr drátu 1,7-2,0mm.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Mikras »

Ahoj, a co zkusit starý trik s přimotáním pár (desítek) závitů a zapojit je do série s primárem? Samozřejmě by to šlo realizovat i příslušným počtem závitů na sekundární(ch) straně stejně silným drátem, kde by se vinutí zapojilo proti původnímu vinutí a tím by se napětí odečetlo. Navinout 10 závitů třeba nějakým lankem ledabyle jen pro změření, jaké to udělá napětí, přepočítat to na poměr vinutí primáru a pak se rozhodnout, co bude výhodnější.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#12 Příspěvek od danhard »

Než se srát do trafa, tak radši přizpůsobím to zapojení, ne ?

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#13 Příspěvek od Olchor »

Jestli to jde, dal bych na DC výstup nějaký low-drop stabl na 38V. Bez zatížení malá ztráta, při zatížení napětí na vstupu klesne, stabl bude v saturaci a tudíž taky s minimem ztráty.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

EL34 píše: Tohle se běžně používá, ale jak se to bude chovat třeba při 10A nemám oveřené.
To funguje dobře, viz známý zdroj AC 1-40V po jednom voltíku pouze ze čtyř vinutí 1, 3, 9 a 27V, sčítání a odčítání. Ten mám dimenzovanej na 8A.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

danhard píše:Než se srát do trafa, tak radši přizpůsobím to zapojení, ne ?
Zapojení za grécem je hotovej modul v záruce.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“