elektromer trojfazovy odber

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

elektromer trojfazovy odber

#1 Příspěvek od dusan94 »

Dobry den.
Kamarat ma spochybnil, ked povedal, ze vsetky tri fazy ktore odberam do domu musia byt zhruba rovnako vytazene, aby som neplatil zbytocne vela za kWh. Lebo elektromer pocita ci jednu, ci tri fazy, stale pocita...

To ze fazy by mali byt rozumne a zhruba rovnako vytazene viem... Ale ze ked mam odber aktualne len jednu fazu, tak elektromer digitalny pocita rovnako ako ked by isli aj dalsie dve.


Je to pravda???
Ze uz ked je odber napr. chladnicka L1, tak elektromer pocita rovnako ako aj ked by bola pustena telka L2 a pracka L3?
Alebo ako to je?
Ze lepsie je, ked idu vsetky tri fazy, lebo elektromer rata spotrebu uz pri jednej faze?
Mne sa to moc nevidi, podla mna kazdu fazu pocita a cim viac faz berie prud, o to viac elektromer pocita spotrebu...

viete to nejak vysvetlit, ze ako by som mu to mal potom povedat ze ako to je v skutocnosti?
Dakujem

Uživatelský avatar
nonius
Příspěvky: 103
Registrován: 27 lis 2019, 01:00

#2 Příspěvek od nonius »

Elektroměr měří každou fázi zvlášť a výsledek je potom součet těchto hodnot. Pokud je odběr pouze z 1 fáze počítá pouze 1 fázi.
Například, když bude mít chladnička spotřebu 1kWh na L1, televize 0.5kWh na L2 a pračka 2.5kWh na L3, tak součet bude 4kWh (myšleno za den). Když bude zaplá pouze chladnička, tak ukáže 1kWh.

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od dusan94 »

Sak presne tak to chapem aj ja.
Len mu to teraz vysvetlit :)

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Nemusíš nic vysvětlovat, může si to ověřit sám.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Pri zaťažení jednej fázy, alebo rozložení záťaže na tri fázy bude údaj na elektromeri takmer rovnaký. Rozdiel bude v stratách vo vedení. Ale to je skôr problém dodávateľa.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Staré rotační elměry měly chybu u nízkých odběrů. Nynější elektronické ti přičtou i případné svody .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Staré plastové rotační dvoutarifové měly více chyb. Jen na to mít žaludek...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Indukční elektroměry skutečně měří o něco přesněji při symetrickém zatížení. Zohledňuje to i metrologický předpis v maximální dovolené relativní chybě. Tato je stanovená pro daný typ a třídu přesnosti. Pro přímé měření činné energie v běžné třídě 0,5 platí:

symetrické zatížení ... ± 0,5 až ± 1 % (podle rozsahu definovaného zatížení a cosφ)
pouze jedna fáze ...... ± 1,5 % (pro Ib ≤ I ≤ Imax přesnost nestanovena)

Ib - základní proud - hodnota, ke které jsou vztaženy základní vlastnosti přímo připojeného elektroměru
Imax - největší proud, při kterém elektroměr splňuje požadavky na přesnost
I - měřený proud

Statické elektroměry taky nemají stejnou přesnost v celém rozsahu zatížení. Deklarovaná přesnost platí pro rozsah Imin - Imax, udávaný pro daný typ.

Definované hodnoty proudu u elektroměrů obecně: měřený I, náběhový Ist, minimální Imin, přechodový Itr, maximální Imax, základní Ib, jmenovitý In a referenční Iref.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Nie su uz vsetky tieto stare elektromery vymenene za digitalne?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

V naší oblasti nechávají indukční dožít na starých domech v opravě, nebo podobných objektech s nevýznamným odběrem. Na jedné málo obývané samotě neměnili elektroměr 35 let, protože se to kvůli pár kWh nevyplatilo. Na střelnici jsme ještě před pár lety měli AEG z roku 1943...
V okolí zatím převažují statické s elektromechanickými počítadly, výměna za digitální probíhá postupně při cejchu po 10 letech.

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#11 Příspěvek od dusan94 »

A to ten digitalny merac je smart merac?
Je pripraveny na fotovoltaiku? Staci, aby s´dosiel ujo elektrikar SE a nahral novy firmware do meracu a je to hotove?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Záleží na typu, například ZE 314 (výrobce ZPA) je schopen registrovat i činnou dodávku. Tyto u nás EG.D dává i na běžné odběry, takže pro FVE by se měnit nemusel. Pokud stávající elektroměr nevyhovuje, mění se celý.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Jen pro zajímavost . Mám dvě odběrná místa v jednom rozvaděči . Je to týden , co měnili digitální za digitální , kde je roční odběr pár kilowat . A vedle mám odběr tak 5násobně větší a tam zůstal mechanický dál ...... Asi takto , týdenní realita . Obé pro stejné HDO , akumulační sazba . Na výměnu mne upozornili asi 14 dní před výměnou , obecně , bez data . Jako na potvoru jsem měl něco rozdělané a bez proudu . Tak se jdu podívat dokola a tam maník v rozvaděči . On mi oznámil , že si zjistil , že se proud vrací . A přitom jsem naschvál zhotovil ceduli a do rozvaděče ji zavěsil . On nezvedl oči výš 30cm , prostě koukal jen do pole elměrů ........

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#14 Příspěvek od houmr »

Měnil jsem rozvaděč a zřizoval dvojtarif v roce 2011. Dostal jsem od ČEZu ještě ten klasický mechanický, byť u sousedů měli již několik let digitální. Mám ho tam dodnes. Kdy mám čekat jeho výměnu z důvodu kalibrace? Předpokládám, že kdybych měl FV s přetoky, tam mě asi nenabonuje?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Záleží na typu, datu výroby, případně rozhodnutí distributora. U novějších typů je dovolená lhůta až 16 let. Platnost ověření se počítá od 1. ledna roku, následujícího po roce ověření.

indukční, výroba do 31.12.1989:

- přímé měření .... 10 let
- nepřímé NN ...... 5 let

indukční, výroba od 1.1.1990:

- přímé měření .... 16 let
- nepřímé NN ...... 12 let

statické:

- přímé měření .... 12 let
- nepřímé NN ...... 12 let

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“