Jak funguji ty nove mobilni soundsystemy?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Jak funguji ty nove mobilni soundsystemy?

#1 Příspěvek od kybrex »

Zdravím,

nevěnoval jsem tomu nikdy pozornost, protože to považuju za šmejd, když vidím bedýnku s kompaktním futuristickým vzhledem, která na sobě má napsáno 2000W. :roll: Ale nedavno, když jsem hrál ze známosti nějakou piškotéku na svatbě, kamarád tam něco takového měl a docela jsem koukal, jak s tím ozvučil poměrně velkou místnost. Nebylo to k poslechu koncertu filharmonie, ale naplnilo to místnost hutným zvukem dost na pobavení mírně podnapilých svatebčanů a co hlavně - zatím co já stěhuju rack se zesilovačema, výhybkou a EQ, co váží asi 60kg a k tomu 3 bedny dalších 60kg, on to přinesl v ruce a za 10 minut měl postaveno.

Pak jsem viděl od BOSE v jednom zábavním parku (BOSE uznávám, mám od nich hudbu v autě a je to luxus) a to samý. Malá bedýnka připevněná na nádvoří na stropě, ale hrálo to jak, když je někde schovaná celá neviditelná stage.

Jak to funguje? Je to nějaké šidítko, které využívá nedokonalosti lidského ucha, aby to znělo tak mocně, nebo to je úplně jiný princip, než membrána s cívkou ve vhodné ozvučnici?
Přílohy
soundsystem.jpeg

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Hodně basů přidává "pasívní rezonátor", což je něco jako reproduktor, akorát má místo kmitací cívky závaží a tím pádem odpadá i magnet a přívod energie. Membrána má svůj rezonanční kmitočet a tím se to celý chová jako několikalitrová bedna, i když to strčíš do kapsy. reprák je tam vysokozdvihový a budí jej zesilovač, který zesiluje od nulových frekvencí a když k němu předřadíš vhodný "ekvalizátor", tak Ti to tak nějak funguje Skoro jako subwoofer - ty nedokonalosti tam slyšet jsou, ale tuc-tuc to přehluší. Soudím tak podle levnějších jednopásmových přenosných bedniček - možná stejný finty používají i ve spojení s více pásmovými systémy i lepší výrobci vyšších tříd.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Este tam byva DSP, ktory signal upravuje tak, aby to nejako hralo. Zosilnovac je v triede D, takze nema 60 kg.

Neviem ako pri tychto velkych systemoch, ale male hracky maju problem s reprodukciou zlozitejsich signalov. Rock alebo metal sa na tom pocuvat neda.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

Už pred 20 rokmi boli akože basové reproboxy, kde nebol klasický reproduktor, ale len nejaká vhodná membrána do ktorej udieralo kladivo ovladané elektromagnetom v rytme tuc tuc...

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#5 Příspěvek od Ivan_01 »

fyziku neojebeš, vždy to bude len kompromis niečo za niečo

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Mikras »

Ivan_01 píše:fyziku neojebeš, vždy to bude len kompromis niečo za niečo
Je ale fakt, že dnešní NB a hlavně telefony s těma pidirepráčkama hrají tak, jak jsme si před pár lety nedokázali ani představit.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#7 Příspěvek od Ivan_01 »

skutočne hrajú alebo len vreštia ? Je pravda, že technológie sa vyvíjajú, ale princípy vzniku a šírenia vlnenia hádam (dúfam) zostávajú rovnaké

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Ber to takhle - vysokozdvihová pumpa (současný reproduktory), která střídavě tlakuje uzavřený prostor. Ta je buzena skoro se dá říct servozesilovačem třídy D . Tlakový změny uvnitř uzavřenýho prostoru způsobují pohyb membrány pasívního zářiče - kterej Ti dělá v podstatě basový reproduktor (buzený tlakem vzduchu), protože je to velice rozměrná membrána a díky absenci elektrickýho buzení pohybu je velice plochá a navíc snadno sleduje pomalejší změny tlaku uvnitř bedýnky. Díky závaží je navíc jako laděný obvod na určitou frekvenci, kterou je žádoucí zvýraznit. Je jasný, že takový nepřímý "pneumatický systém" je velice pomalý a v reprodukci některého druhu hudby je to poznat.
proto, když rozebereš takovýhle aparát, je vše okolo reproduktoru tlakotěsně uzavřeno a utěsněno samolepící pěnovou gumou a zapatláním tmelem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Mikras píše:telefony s tìma pidirepráèkama hrají tak, jak jsme si pøed pár lety nedokázali ani pøedstavit.
Ano, pokrok tam je. Napriek tomu je ten zvuk stale otrasny.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Já taky žil 30 let v omylu a tahám 30kg koncáky. A při tom.. :D Není 500W jako 500W.
Přílohy
PA200005.JPG
s-l1600.jpg
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

kybrex píše:Je to nějaké šidítko, které využívá nedokonalosti lidského ucha, aby to znělo tak mocně, nebo to je úplně jiný princip, než membrána s cívkou ve vhodné ozvučnici?
Tak si nějaký ten zázrak rozeber. Většinou jsou dole nějaké malé basáky, s malou účinností, hnané hodně výkonným zesilovačem a ohlídané nějakým procesingem, aby je ten výkon nezničil, a "vršek" jsou malé širokopásmové repro, které vzhledem k uspořádání vytvářejí něco jako cylindrické vlnoplochy. Pravděpodobně to ještě celé může krmit nějaký vyšší psychoakustický processing, zvláště u Bose bych to očekával.

V dobrých akustických podmínkách to obvykle nehraje špatně, nicméně v problémových je to obvykle větší katastrofa, než běžný aparát se směrovým vyzařováním. A pochopitelně fyziku moc obechcávat nejde, na určité žánry a hlasitosti to stačí. Na něco tvrdšího a hraní opravdu nahlas to bývá debakl, párkrát jsem to zažil hodně zblízka.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#12 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Jak už bylo napsáno, žádnou magii v tom hledat netřeba. Zesilovače v D-čku, DSP, které ekvalizuje především spodek namíru dané ozvučnici a zároveň dle požadovaného akustického výkonu, resp. SPL. Samotné repráky jsou běžný lowcostový typy, ozvučnice buď klasický basreflex s nátrubkem, pasivním zářičem nebo bandpas. Spodek je naladěn tak, aby to zdůrazňovalo 70-85Hz klidně o 6-10dB, čím se získá pocit hustých basů.
Ano, dokáže to nadělat slušný randál a při nízkých hlasitostech to hraje celkem zajímavě...ale s klasickým pořádným aparátem (kde jsou pořádný měniče v řádných ozvučnicích, s řádně naladěnými výhybkami a s parním zesilovačem s dostatečnou výkonovou rezervou) se to srovnávat nedá. Především jak začne hrát trochu složitejší a komplexnější muzika.
Kamarád má takovou párty bednu od JBL. Opravdu se člověk diví, co to umí...ale jen do doby, než vytáhnu byť jen blbý UCD2100 a nakrmím je slušným koncem. Pak sláva párty bedny končí. Protože dobré dvoupásma odehraj se ctí i při vysokým SPL všechno. Párty bedna to ani při nejlepší vůli nesvede.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Hubert_79 »

Tak párty bedna je na párty... Asi si to nebude pořizovat někdo pro soustředěný poslech jazzu z vinylu.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od kybrex »

Díky za vysvětlení. Je fakt, že jsem na tom vinyl s jazzem z gramofonu neslyšel, ale jenom tuc tuc z mp3 :) Pocitově se mi líbí spíš klasický systémy, ikdyž jsou těžký a velký, ale koukám, že je to jako s autama. Taky dneska může člověk koupit tříhrnek se šnekem, co jezdí za 4 litry ropyna 100km, není slyšet, nesmrdí, má to klimu, pohodlný sedadla a lze si to rozmrazit přes mobilní aplikaci, ale já stejně radši auto, který dělá smrad, kravál, má V8 a hodně síly :lol: Z A do B to dojede obojí, ale v tom druhém případě je to příjemný zážitek zatímco v prvním je to jen přesun a nejlíp, kdyby to řídilo samo a moh jsem ten čas využít třeba na spaní :P

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#15 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Samozřejmě tady nesrovnávám hifistický aparát určený na poslech klasiky v poslechovce. Měl jsem na mysli srovnání párty bedny s klasickým, trochu slušným PA aparátem.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“