Termostat pro ventilátor

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Termostat pro ventilátor

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřebuju při přehřátí chladiče zapínat ofuk ventilátorem 12V. Chtělo by to něco malýho kolem 70° C s funkcí NO. Mám pár kousků tehle japonsko/irskejch termostatů UCHYIA. Rozměrově by vyhovovaly, teplotou taky jen jsou s funkcí NC. Přes trand není problém je převrátit na NO.
Dotaz, dělal jste s tím někdo něco? Píšou sice jen 6000 cyklů 125V/4A do odporu ale já tam budu mít 12V pár mA do báze trandu. Otázka je, jestli to snese s menším zatížením víc cyklů, nebo naopak míň, třeba kvůli tomu že nebude samočištění kontaktů bimetalu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Da se to normalne koupit (i u nas) https://www.hadex.cz/u970c-termostat-55 ... ci-vratny/

Problem je, ze tohle neni delane na nejakou regulaci, ale spis jako vratna pojistka. Nerekl bych ze se kontakty opali, spis ze ten bimetal proste upadne nebo zmeni teplotu pri ktere bude spinat. Taky je tam dost velka hysterze, klidne i 15C. Pouzivam to jako pojistky a zatim mi zadna neselhala. Ty kovove provedeni mohou byt galvanicky spojene s pouzdrem (nektere).

Na jednoduchou regulaci pouzivam treba tohle https://www.ebay.com/itm/393556903957 . Funguje to pekne, nastavis si tam jednoduse par parametru a o nic se nestaras. Za ty prachy se mi nevyplati nic bastlit.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Dík za ten "opačnej" termostat. Myslím, že na zapínání chlazení to bude vyhovovat, je přeci vuřt, jestli to začne foukat při 50 nebo 60 stupních a s jakou hysterezí to vypne. Je to do pulzního zdroje, kterej jen vyjímečně bude potřeba chladit na velkých proudech.
V PC zdrojích je jen jeden spínací trand, termistor a dva odpory, to taky nebude žádná superregulace teploty. V nejhorším tam vrazím tohle zapojení.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#4 Příspěvek od passion »

Na ventilátor chladiča meniča k FVE panelom používam toto už rok a pol a super:
https://www.aliexpress.com/item/1005001494401132.html
Môžeš si to nastaviť na rôzny rozsah teplôt. Ako sa chladič hreje, zapne ventilátor na tebou nastavené minimálne PWM, postupne to pridáva otáčky a opačne.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

No to je strojovna. :) Jak to rozezná dvoj a trojdrát větráky? Chodí to s obouma stejně, nebo je některej lepší?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Treti drot to nepouziva, je len prepojeny zo vstupu na vystup.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#7 Příspěvek od Kvicala_r »

Pro lehčí montáž by mohlo sedět i TO220 pouzdro

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#8 Příspěvek od Charos »

Použil jsem modul , který postnul passion výše, do CNC bedny, chodí to dobře, jen musíš správně umístit čidlo.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“