materiál elektroinstalaèních krabic

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

materiál elektroinstalaèních krabic

#1 Příspěvek od sr71 »

Ahoj, zajímalo by mì proè se prodávají "stejné" krabièky za stejnou cenu, lišící se, kromì výrobce, použitým materiálem (PVC, polypropylen), kdy jedna z nich je v provedení samozhášivém.
https://www.ielektra.cz/krabice-univerzalni-ku-68-1901
https://www.ielektra.cz/univerzalni-krabice-prazdna
Potøebuju dokoupit nìjaké krabièky a zjistil jsem že ty co už mám nainstalované jsou ty èerné, nesamozhášivé. Dávám to do zdi tak tam to je asi jedno. Ale jaký to má smysl že se vyrábìjí nesamozhášivé? Ty ze samozhášivého materiálu (když je to za stejnou cenu) by pøece mìly být lepší/bezpeènìjší. Do jakého materiálu je potøeba použít ty samozhášivé?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Do dřevostaveb.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#3 Příspěvek od sr71 »

no to asi jo, ale nevìdìl jsem že se do døevosrtaveb používá tento typ krabice - jak se tam pøidìlává? myslel jsem že do døevostaveb se používají spíše ty co jsou do sádrokartonu

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Cena záleží na obchodu, samozhášivé jsou obvykle dražší. Solidní elektrikáři používají převážně samozhášivé Kopos.

Materiál černých krabic SEZ co jsem měl v ruce se jevil příliš měkký a při použití standardních kompletačních šroubů náchylný ke stržení závitu. Tichopádek má zase mírně odlišná víčka, která často nejdou použít na jiné krabice (rozdíly v rozměrech trnu a závitu).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Krabice pro sádrokarton kopos se dají montovat i do palubek přiměřené tloušťky, bohužel inovace na plastové patky dovoluje spíš opatrnou první montáž, při povolení se patky na rozdíl od kovových dost neochotně vracejí a díky krátkému závitu často spadnou. Stalo se mi, že nápomocný ichtyl mi chtěl urychlit práci, tak namontoval krabice na zásuvky, ovšem vodorovně srovnal ty upevňovací šrouby místo vrutů pro přístroje. Tak se demontovaly palubky.
O nehořlavosti se radši nechci přesvědčovat, o dlouhodobém utěsnění těch prezervativoidních blán taky ne.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Těm membránám taky nějak moc nevěřím, proto se snažím z krabice jít kabelem směrem dolů a potom oblouček.
Pokud by po kabelech něco teklo, skončí to v tom obloučku.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

sr71 píše: myslel jsem že do dřevostaveb se používají spíše ty co jsou do sádrokartonu
To bys koukal, co se občas vidí v dřevostavbách. Třeba v Europanelech, což jsou dvě OSB desky a mezi nima 16 cm polystyrénu jsem už mockrát viděl podomítkový vícekrabice zastříknutý PŮčkem pěnou. Docela by mě zajímalo, jak to dělají aby se vícekrabice pěnou nevytlačila ven. Přece každou krabici nepřidrží dokud pěna neztuhne... :roll:
A už vůbec nechápu, proč to tak dělají, když na vnitřní OSB desku se ještě sešívačkou přicvaká 12 mm sádroš. Proč tam nedaj sádrošový krabice až úplně nakonec???
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Michal22 píše:Těm membránám taky nějak moc nevěřím, proto se snažím z krabice jít kabelem směrem dolů a potom oblouček.
Pokud by po kabelech něco teklo, skončí to v tom obloučku.
Ja krabice s timhle pri rekonstrukci pouzival, aby mi pres zasuvky nelezli do bytu ze sadrosovych sten pavouci a taky kdyz jsem zapnul vzduchotechniku, byl derama v zasuvce meritelny pruvan a za chvili byly spinave od prachu, jak odtamtud tahlo. Zatim to ucel plni. Pochybuju ze by to melo mit nejakou funkci proti zatekani. Ostatni krabice jsem musel pracne zaplacavat silikonem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Michal22 píše:Těm membránám taky nějak moc nevěřím, proto se snažím z krabice jít kabelem směrem dolů
už jsem viděl dost takových krabic, kde byla membrána tahem kabelu protažená s patřičnou škvírou, i když se teda nedalo poznat, jestli škvíra vznikla ihned při montáži nebo až časem degradací pružnosti.
Takže si umím docela dobře představit, jak se krabice s takovým "krytím" po čase naplní nafoukaným prachem nebo pilinama a pavučinama a pak to jen čeká na svůj zářící okamžik.
Jednomu enthusiastovi s přebytkem vlastního přesvědčení jsem se pokoušel vysvětlit, že nemá cenu aby 40 krabic v dřevěným podkroví osadil těmito krabicemi a dalších 20 provedením s předlisovaným žebrováním, kde vznikne po zatažení cyky3x1,5 otvor jak dvoukoruna a že by to teda mohl zatěsnit aspoň lukoprenem.
I když takoví obyčejně stejně mají z prdelekliku.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Behemot »

Achab píše:Cena záleží na obchodu, samozhášivé jsou obvykle dražší. Solidní elektrikáři používají převážně samozhášivé Kopos.

Materiál černých krabic SEZ co jsem měl v ruce se jevil příliš měkký a při použití standardních kompletačních šroubů náchylný ke stržení závitu. Tichopádek má zase mírně odlišná víčka, která často nejdou použít na jiné krabice (rozdíly v rozměrech trnu a závitu).
Mě naopak vyhovujou víc, koposácký plasty umí třeba při stříhání štípačkama praskat. SEZácký jak jsou měkčí tak ne. Navíc mají mizerný formy a často ty vstupní díry jsou strašný peklo vůbec vyloupnout tvl, ať si to kopos strčí do řitě.

Pokud strháváš závit, máš špatný vruty.

Zase sou ale uvnitř o chlup menší, takže je docela problém dyž se má dát třeba víc zásuvek SEZ Standard pootočenejch vedle sebe, málokdy to bez přípravku zasádruješ nějak hodně dobře rovně a pak chybějící místo uprostřd krabice na posun strojku může byt průser.

Jinak ty sádrošový krabice samozřejmě nemají mít žádný ofiko krytí, je to tam fakt proti pavoukům a případně bonusově proti prachu.

Ale výrobci už dělají membránový vývodky pro povrchový zásufky a krabice s vyšším krytím…

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“