Zase ta baterie

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

Zase ta baterie

#1 Příspěvek od dvorak »

Před 10-ti lety jsem zakoupil nový NTB Compaq Presario CQ 57 a za tu dobu jsem již musel 2x kupovat novou baterii, takže průměrná životnost jsou zhruba 3 roky. Naposled jsem koupil na doporučení fora typ T6, ale je to stejné jako ty předchozí - současná výdrž asi hodina a zkracuje se (jako nová vydržela 4-5 hod). Je takováto životnost v normě?

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

Řekl bych, že to je přiměřené.

Životnost samozřejmě obecně závisí na spoustě okolností: počtu a hloubce vybíjecích/nabíjecích cyklů baterie, teplotě článků atd.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#3 Příspěvek od misocko »

osobne som po prvej baterke ktoru som nonstop v notasi presiel na rezim "ostrovnej prevadzky" :D
vecsinu casu mam notas na nabijacke, bez baterky, baterku mam nabitu na 3/4 v chladku. ked viem ze ju fakt budem potrebovat, nabijem ju doplna. Zázraky neocakavam...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

Tak nevím... 8let stará baterie v Acer TM P246.
Původní kapacita : 55,944Wh nyní: 29,826Wh a to dostává slušně na prdel.. kolikrát jede dokud opravdu neumře.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#5 Příspěvek od Ondra2 »

Taky tak nějak, pracovní delly po 3 letech prakticky beze změny. Pak tu mám ještě 2 starší odkoupené. 5 let starý zatím nepozorují zkrácení, ten 8 let starý už je tak na polovině.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Rozdělával jsi kleklé aku ? Nejsem vysoký praktik , ale dost baterek , co jsem kuchal a jejich články dále používám do svítidel , má osazenu jen poloviční kapacitu počtu článků . Záruka z china nula , takže pokud jsi viděl jen poloviční obsazenost , tak bych články doplnil . Nejenom , že stoupne kapacita , ale sníží se vybíjecí proud na polovinu a tím se prodlouží doba životnosti .

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

rezis píše:Tak nevím... 8let stará baterie v Acer TM P246.
Původní kapacita : 55,944Wh nyní: 29,826Wh a to dostává slušně na prdel.. kolikrát jede dokud opravdu neumře.
Já mám auto 10 let, protože ho vždycky zavčas umyji, tak jezdí o 2,3 km/hod potom rychleji. A co chci napsat, tak to, že je tam furt originál baterka. :lol:

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od rezis »

p32 píše:... A co chci napsat, tak to, že je tam furt originál baterka. :lol:
No a vytahuješ ji po nastartování a dáváš do kufru nebo ne? Jinak nezjistíme zda to má vliv na životnost. :lol:
Internet - metla lidstva

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

Sice jsem ji asi pětkrát oprašoval, ale nikdy nevytáhnul. A to je docela dobrý nápad ji dávat do kufru, aby se při jízdě neopotřebovala. :lol:

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od robo »

Když je ntb většinu času na nabíječce tak se doporučuje nabíjet na 80 procent. Dost se tím baterie šetří. To stejný u mobilu. Tedy pokud to zařízení umí. Umí to některý Lenovo, Asus.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#11 Příspěvek od keemo »

ano, ale ne ty zpred 10 let. Ja osobne bych ji nabil na tech 80-85% a pokud ji neni potreba tak ji vytahnout. Ono totiz pri permanentnim nabijeni to cykluje 95-100-95-100--- a tim uzavira i nabijeci cykly takze i kdyz clanky jeste budou dobre a elektronika napocita cykly, proste clanky odpoji a muzes ji vyhodit.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od rezis »

Lidi neblbněte. Nevím proč by to mělo cyklovat mezi 95-100% a počítat cykly. Pokud nabije nechá jí být. Cyklus se počítá až pod určité vybití např. ji musím vybít na 20% a pak nabít aby se započítal. Dále co jsem viděl byla baterka mrtvá vždy na jeden článek a ne na počítadlo cyklů.
Notebook je primárně stavěn jako přenosný. Takže celé jeho primární napájení ze sítě není úplně dokonalé. Při jakémkoli pohybu může dojít k pohnutí či vypadnutí konektoru jak z notebooku tak adaptéru, zachycení o kabel..... Navíc té elektronice se určitě nelíbí když ji v zátěži vezmete akumulátor. V nedefinovaném pořadí odpojení jak od síly tak od sběrnice....
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#13 Příspěvek od passion »

Moje staré 10 ročné Lenovo si pri aktualizácii driverov nejaký rok dva po kúpe doinštalovalo "energy manager" a objavila sa tam funkcia na predĺženie životnosti batérie. Že Liion článkom svedčí skladovanie pri nabití na cca 60% je už pomerne známa vec. Book mám takmer nonstop na adaptéri, takže to mám furt zapnuté. Ak s ním idem mimo a potrebujem dlhšiu výdrž batérie, vypnem to a nabijem na 100%. Na túto asi 10 ročnú batérie stále book beží vyše hodiny. Oco má nejaký 4 ročný acer bez tejto funckie, nonstop na nabíjačke a baterka je v háji. Takže má to čosi do seba.
Rovnako aj batérie pre aku náradie skladujem na 60% - tiež má túto funkciu samotná nabíjačka. Nabíjam doplna až pred "akciou".
Přílohy
Lenovo energy manager.jpg

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#14 Příspěvek od Olchor »

Už jsem se potkal s tím, že nabíječka má špatně nastavenu horní hranici napětí ( konkrétně 4,3V, místo 4,2V) a to může významně zkrátit životnost baterie.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

High-LiIon baterky 18650 jsou dnes zcela běžný a nabíjení u nich končí až na 4,35V. Ale musí to být na nich napsaný.
Modelářský procesorový nabíječky mají na ně nabíjecí programy už minimálně 4 roky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“