Regulovaný proudový zdroj

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
query
Příspěvky: 49
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

Regulovaný proudový zdroj

#1 Příspěvek od query »

Ahoj,
Než začnu bastlit...
Nemá někdo ověřené schéma na PNP proudový zdroj s možností řízení z MCU?
Potřebuji řídit 8kusu 100w RGB LEDek. Takže budu stavět 24 kanálů .
Každý kanál bude napájený 20-40V a s proudem necelý 1A (takže 1.5 -2A s rezervou)
Řídící napětí bych řešil buď pomocí DAC převodníku nebo nějakým R-2R zapojením. Ale to je asi jedno.

S ohledem na množství kanálu sháním něco jednoduchého, co půjde postavit za pár korun a součástky na to půjdou koupit i v dnešní době:)

Předem diky

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od pocitujlasku »

pridam si tu komentar, lebo potrebujem nieco podobne :-) a nic jednoduche som nenasiel. zatial to riesim napatovym zdrojom, ale chcem to upravit na prudovy.
Dokonca je problem najst hotovy zdroj.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#3 Příspěvek od HF_Tech »

ZXLD1366 nebo nějaký další z řady ZXLD. Řídí se to přes vstup ADJ, netopí to a není potřeba řešit "rezervu".

Uživatelský avatar
query
Příspěvky: 49
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

#4 Příspěvek od query »

To vypadá dobře, teď nejsem u PC, ale co koukám, tak ZXLD1366 je low-side. Já bych potřeboval high-side. Tedy zátěž za regulátorem. Aby při vypnutém stavu nebyla zátěž pod napětím.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Jaky je duvod toho aby "nebyla zátěž pod napětím"?
Upresni jake napeti ma tvoje ledka pri plnem proudu, je podstatny rozdil jestli chces z uvedeneho napajeciho napeti (ma nejaky duvod jeho tak velky rozptyl?) delat 8V nebo 80V. Dela se hromada led driveru, ale je nutne vedet co vlastne chces. Nejlip asi napsat primo typ led.

Uživatelský avatar
query
Příspěvky: 49
Registrován: 10 dub 2012, 02:00

#6 Příspěvek od query »

LEDka je 100W Číňan.
Celkem mám 8 LED a každá má 3 kanály (RGB) .
Každý kanál potřebuje 0.9A.
Kanál R funguje na 20-22V , G na 30-32V a B na 30-32V.
Každá barva je připojena na jeden společný napájecí zdroj. (Takže mám 3 zdroje )
Zdroje a řízení jsou umístěny v rozvadeci a odtud je každá LEDka pripojena pomocí kabelu 6x1,5.
Vzdálenosti LED od rozvaděče jsou různé, od 3 do 15 metrů.

Teď mám řízení řešené pomocí arduina, I2C 8bit PWM driveru a IRL540N.
Takže spínání v low-side. Na desce je bohužel chybka a dochází k "preslechum" mezi kanály, takže budu dělat nový design.
Spínání v high-side bych tam chtěl dát z duvodu, že do místa, kde je LED jdou i další vodiče, které jsou spinane v High-side (relatkem).
Takže v okamžiku, kdy je všechno vypnuté, tam aktuálně mám 3x živý vodič od LED a GND z vedlejší aplikace a některé z LED jsou na pohyblivem přívodu.
Takže v případě poruchy je tam možnost zkratu.
Jasný, pojistka je samozřejmost, ale přijde mi lepší, že když je zařízení vypnuté a nikdo u něho není, tak tam mít 0V potenciál.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#7 Příspěvek od bdn »

Jen dodám, že PWM někam drátama 10m, 30V, 1A může dělat pěknou anténu a rušit další věci do okolí. V DS ZXLD1366 mají v obvodu tlumivku a diodu, což nějak upraví ten obdélník na něco lepšího...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

PWM na 10m při 30V a víc jak 1A JE PRASÁRNA, obzvlášť pokud to bude po nestíněnejch drátech - jenže jak zjišťuju, v posledních letech to nikoho kolem LED světel a světelnejch efektů vůbec netankuje a se stmívanýma a plynule barevně prolínanýma efektama s LED pásama obmotanýma kolem celejch místností se roztrhnul pytel. Známá teď dělala rekonstrukci bytu, architekt se zhlídnul v nepřímejch světlech, takže má v obou místnostech polozapuštěný "římsový" osvětlení LEDkama, samozřejmě barevně proměnlivý a stmívatelný, je to sice "fajna intimčo", ale ten bordel v EM spektru kolem celýho baráku, to je darda (AM tranzistorák vrčí a kňučí přesně podle toho, jak si doma nastavuje osvětlení už na ulici 10m od baráku i při zavřenejch oknech).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Cely ten konstrukt s zivym/nezivym vodicem je kravina, stejne ti to pude do kopru nejpozdeji v okamziku kdy to zapnes. Pokud mas z tohoto strach, dej tam nejaky overcurrent protection obvod za par kacek a mas po starostech ze neco odejde. Vyrabi se jich mraky typu.

Pokud jedes vyslovene po cene, nezbude nez pouzit neco od zlutych vyrobcu, treba tohle jsou vyslovene korunove zalezitosti.
https://lcsc.com/product-detail/LED-Dri ... 29278.html
https://lcsc.com/product-detail/LED-Dri ... 48624.html
odpory nastavis proud pri trvalem svitu a jas ridis pwm do vstupu enable, jak zminuji v datasheetu. Ty drivery dej primo k ledce, jak psal ekkar. Tahat pwm dlouhym kabelem neni nejlepsi napad, nejen kvuli ruseni AM, coz muzes mit dnes uz celkem na haku. Takle tam potahnes jen spolecne napajeni a ten nizkourovnovy pwm signal na rizeni jasu.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#10 Příspěvek od Cust »

Je to na LEDky opičárna a dle mě hloupost, ale nedávno jsem řešil proudový zdroj do 1 A (high side) ovládaný analogově přes Arduino Due takto:
Přílohy
napájení U2 je +30 V a -5V
napájení U2 je +30 V a -5V

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“